Obrazek

Dociążanie kolby krok po kroku

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 592
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Zet »

Wszystko będzie ok, ale musisz wlewać akryl stopniowo, bo nie wyschnie.
Lejesz trochę, czekasz kilka godzin aż wyschnie, potem ponownie wlewasz trochę i czekasz, tak w kółko.
Czasochłonne, ale polecam tak zrobić.
AA ProSport w orzeszku 8)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

No, jest jeszcze szybsza i pewniejsza możliwość dociążenia, sam co prawda nie stosowałem bo mam drewienko, ale pracowałem z tym:
Pianka montażowa... zapodaj trochę, poczekaj aż troszkę urośnie, zapodaj dociążenie, a potem znowu pianka... Jak już urośnie i wyschnie obetnij nadmiar i gotowe!
W porównaniu z akrylem o tyle lepsze, że odwracalne, więc jeśli Ci się zamarzy zmienić masę dociążenia, zawsze możesz wydłubać piankę i uzupełnić/odebrać masy...
Taka tylko sugestia.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
hatsan23
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:55

Post autor: hatsan23 »

pomyślę nad tym - dzięki za rady.
a co można zrobić z uszkodzoną stopką? nie wiecie gdzie mogę kupić duplikat albo jakąś uniwesalną ???
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 592
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Zet »

Oj, nie wiem czy dostaniesz :hm:

Jaka jest skala problemu? Może daj jakieś zdjęcia, popróbuj naprawić .
AA ProSport w orzeszku 8)
alleromtn
Posty: 1
Rejestracja: 09 cze 2012, 15:48

Post autor: alleromtn »

Witam, dzisiaj chciałbym opisać w jaki sposób nie należny dociążać kolby. Kilka lat temu jak zaczynałem przygodę z hatsanami zakupiłem model 80 i jak wszyscy miałem problem z brakiem wyważenia broni. Poczytałem trochę na forum o dociążaniu i wpadłem na pomysł dociążenia kolby żywicą. Odczepiłem stopkę zalałem do pełna żywicy monterskiej i poczekałem aż się utwardzi. Wyważyła się bardzo dobrze i przez parę lat ładnie to śmigało. Niedawno na kolbie pojawiły się pęknięcia (lekkie rysy), potem więcej i więcej aż skończyłem z harnasiem w postaci obrzyna(kolba całkiem odpadła). ;(
Kolba w hatsanie zwęża się od tyłu do przodu, wiec żywica uformowała się w klin, tworząc idealne narzędzie do rozpierania kolby. Ponieważ hatsan kopać lubi klin coraz mocniej zabijał się w kolbę aż do jej rozsadzenia.

Aktualnie hatsan siedzi już w drewienku z modelu 60, i przyznam teraz zarówno wyważenie jak i wygląd są bez zarzutu. :D

A tu kilka fotek oryginalnej kolby i harnasia po przeróbce. ;)

http://zapodaj.net/fd44e7279f834.jpg.html

http://zapodaj.net/c153cfdfc74f8.jpg.html

http://zapodaj.net/c4750038a78cb.jpg.html

http://zapodaj.net/5aa183287223a.jpg.html

http://zapodaj.net/233bae04327af.jpg.html
Awatar użytkownika
Woytek
Posty: 646
Rejestracja: 15 maja 2010, 19:12
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Woytek »

Drewno rulez. :)

[ Komentarz dodany przez: Iwan: Nie 17 Cze, 2012 00:30 ]
Co ten post wnosi do tematu?
AA Pro Sport BKL DOT
HW 97k
Crosman 3576
Hatsan 90 custom
Awatar użytkownika
no_taki
Posty: 85
Rejestracja: 04 sty 2013, 17:21
Lokalizacja: Krynica-Zdrój

Post autor: no_taki »

Szanowni koledzy... przeczytałem ten temat i spotkałem kilka stwierdzeń nie do końca odpowiadających prawdzie :)
Więc po kolei:
Po pierwsze - im karabinek cięższy tym lepsze skupienie. Po prostu bezwładnośc broni zmniejsza zdecydowanie wszelkie próby wytrącenia jej ze stanu równowagi przy ostrych szarpnięciach ( odrzut ), Oczywiście bez przesady, nie rzecz w tym by targać ze sobą 15 kg zelastwa i do tego podnosic je do oka kilkadziesiąt razy, ale po coś ustawiono górną granice wagi wiatrówki na 5,5 kg dla strzelań wyczynowych. ( dla energii 7.5 J i wszelkich wysublimowanych systemów antyodrzutowych obecnych w broni ). Ciężar broni stabilizuje także mimowolne jej ruchy spowodowane drganiem mięśni.
Po drugie: środek ciężkości broni - dla strzelania z pozycji stojącej powinien on się znajdować dokładnie w miejscu podparcia broni lewą reką ( dla strzelców praworecznych ) zakładając klasyczną pozycję stojącą z łokciem lewej reki opartej o biodro.
W przypadku strzelania netoda "mysliwską" ( sztucerową ), gdzie lewa ręka będac swobodnie w powietrzu dociska łoże do ramienia - srodek cięzkości powinien znajdować się dokładnie w połowie pomiędz tym chwytem a stopką karabinka. Identycznie środek ciężkości ustala się przy strzelaniu leżąc.
Kazde inne wywazenie broni będzie zmuszało strzelca do dodatkowego uzycia mięśni celem zrekompensowania ciążenia broni na lufę lub kolbę, co pogorszy celność ;-)

Nawiasem mówiąc.. nikt nie myślał o wypełnieniu kolby (po włożeniu obciążenia ) nieskoprężną pianką montażową ? ;-) ( oczywiście po teście ew,reakcji pianki z plastikiem kolby )
hatsan 200 Alchemik inside - PP 3-9x42 AO
Awatar użytkownika
swinka
Posty: 137
Rejestracja: 08 kwie 2013, 9:55
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: swinka »

Mam głupie pytanie

Czy włożenie do kolby kawałka ołowiu (mam taki kawałek 700g) nie jest jakoś potem szkodliwe?
HW100 S 4,5mm + Vortex Diamondback 4-12x40
HW95 Lux 4,5mm
HW40
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

A czemu miałoby być szkodliwe?
Tylko zablokuj go aby nie latał Ci w osadzie.
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
Awatar użytkownika
swinka
Posty: 137
Rejestracja: 08 kwie 2013, 9:55
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: swinka »

Że przykładam twarz tak blisko ołowiu ;) Chodzi mi o zdrowie, nie o wiatrówkę :) Bo jest chyba jakaś choroba jak "Ołowica".. :)
HW100 S 4,5mm + Vortex Diamondback 4-12x40
HW95 Lux 4,5mm
HW40
Awatar użytkownika
no_taki
Posty: 85
Rejestracja: 04 sty 2013, 17:21
Lokalizacja: Krynica-Zdrój

Post autor: no_taki »

Ołów to nie rtęc i nie sublimuje. Ewentualne opary ołowiu mogą pojawić się przy procesie topienia tego metalu.
Zdecydowanie większy kontakt z ołowiem masz przy wkładaniu srutu do komory i tu po prostu nalezy po strzelaniu umyć ręce.
hatsan 200 Alchemik inside - PP 3-9x42 AO
Awatar użytkownika
swinka
Posty: 137
Rejestracja: 08 kwie 2013, 9:55
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: swinka »

Dzięki za odpowiedź

W końcu dałem waty + 3 śruby M16, każda po 150g. Czyli mam teraz kolbę ok 450g + ok 50g waty.

Nie mogę się doczekać strzelania ;)
HW100 S 4,5mm + Vortex Diamondback 4-12x40
HW95 Lux 4,5mm
HW40
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Ja jednak na Twoim miejscu po sprawdzeniu czy waga pasuje zamieniłbym watę na piankę montażową.. Wata zbije się w kulkę i będzie kiszka..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
kocurczarny2
Posty: 192
Rejestracja: 17 sty 2010, 14:33
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Post autor: kocurczarny2 »

Ja zastosowałem stare skarpety jako materiał akustyczny. Pomiędzy kolejnymi warstwami skarpet wkładałem wytopione własnoręcznie wałki ołowiane i tak to wyczerpania miejsca w kolbie do masy okkoło 650g. Miodzio :D , a skarpety były czyste wiec nie smrodzio :lol:
Hatsan 90 kal. 4.5 Quattro Trigger by Alchemik mod.+PP 3-9X40AO
Awatar użytkownika
swinka
Posty: 137
Rejestracja: 08 kwie 2013, 9:55
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: swinka »

Mamutowicz pisze:Ja jednak na Twoim miejscu po sprawdzeniu czy waga pasuje zamieniłbym watę na piankę montażową.. Wata zbije się w kulkę i będzie kiszka..
To muszę potestować na strzelaniu.

W sumie bardzo mocno jest ubita, ale najwyżej potem zmienię :)

Na brudnych skarpetach to efekt odrzutu już by był przed strzałem ;)


Edit.
W pracy popytałem o piankę, czy ktoś nie ma zbytecznej... dostałem pomysł, by wbić w kolbę jajka, dać do piekarnika i mieć w środku... beze. Już im nic nie powiem :(
HW100 S 4,5mm + Vortex Diamondback 4-12x40
HW95 Lux 4,5mm
HW40
ODPOWIEDZ