Obrazek

Zmiana odległości a punkt trafień

MarMos
Posty: 7
Rejestracja: 29 lis 2021, 17:46

Zmiana odległości a punkt trafień

Post autor: MarMos »

Słuchajcie mam takie pytanie Posiadam hatsana 90 4,5 na razie bez żadnych modyfikacji po prostu chcę zobaczyć co potrafi taki prosto z pudełka mam założony celownik optyczny z regulacją paralaksy chodzi o to że jeżeli wyreguluję punkt celowania z punktem trafień na odległości 10 m (na razie z pozycji leżącej gdyż wprawy jeszcze nie mam i się za bardzo chwieję hahaha) to rozrzutu niemalże nie ma (ok 0,5cm. ) niejednokrotnie raz za razem trafiam powiedzmy w tą samą dziurę i jednocześnie w punkt celowania, ale jeżeli zmienię odległość z 10 na 20 m to punkty trafień uciekają mi około czterech cm w lewo oraz około 4cm (w zależności od śrutu ) do góry - co jeszcze jestem w stanie zrozumieć być może oddalając się od tarczy śtut jest w fazie wznoszącej dlatego leci ponad cel ale nie bardzo rozumiem dlaczego raz za razem skupienie przesuwa się o 4 cm w lewo samo skupienie ma wielkość około 4 cm ale podkreślam nie jestem wprawiony. Skupienie przesuwa się w lewo niezależnie od wyregulowanej paralaksy. Skupienie przesuwa się zawsze w lewo jeśli się Oddalam z 10 na 20 m. Co z większą odległością na razie na tą chwilę nie próbowałem. Jeśli wyreguluje przyrządy na odległości 20 m trafiam mniej więcej w cel wiadomo rozrzut mam około 4 cm ale wracając do odległości 10 m skupienie będzie tym razem po prawej stronie celu .Czy tutaj będzie winna moja technika strzelania raczej jej brak? Fakt że sprzęt jest bez zerowego tuningu? Kwestia regulacji? Luzu na śrubie kostki jakoś dużego nie wyczuwam to znaczy jak złamę lufę coś tam delikatnie na boki lekko wyczuwalne jest jak lufę zamknę to raczej nie wyczuwam niczego.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Zmiana odległości a punkt trafień

Post autor: Mamutowicz »

Oś lufy nie jest równoległa do osi lunety - stąd to przesunięcie..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
MarMos
Posty: 7
Rejestracja: 29 lis 2021, 17:46

Re: Zmiana odległości a punkt trafień

Post autor: MarMos »

Montaż do lunety mam dwuczęściowy. Założyłem w niego lunetę i stopniowo z wyczuciem na krzyż przykręciłem wszystkie śruby mocujące lunetę i śruby uchwytu do szyny następnie dokręciłem dość mocno wszystko po kolei. Zrobiłem coś nie tak? Są jakieś inne sposoby z wykorzystaniem nie wiem suwmiarki jakieś listwy przymiarowej? Zastanawiam się jak skorygować ten błąd.
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiana odległości a punkt trafień

Post autor: Qbuś »

:hm: Zamień miejscami montaż (Przednią część na tył, tylną na przód) i sprawdź jaki będzie efekt. Może być tak, że montaż "marnej jakości, wadliwy, itp...". Lub krzywa, wadliwa lufa, korona byle jaka, śrut marny, itp (Chociaż strzelec się stara, efektu brak) ........W Hatsanach różne "cudy" się zdarzały, trzeba metodą prób i błędów eliminować po kolei wszystkie możliwości. Życzę dużo cierpliwości w dochodzeniu do sedna :D .
Ps. opisz dokładniej sprzęt, jaki montaż (producent), luneta, śrut, jak podpierasz karabina (czy powtarzalnie) i z jaką siłą naciskasz spust (jak jest wyregulowany).
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Zmiana odległości a punkt trafień

Post autor: Mamutowicz »

Jeśli przy zerze na 10m - na te 10m jest w punkt a na 20 jest w lewo, do tego przy zerze na 20m a przy strzelaniu na 10m jest w prawo - to nie wina strzelca ( praca na spuście czy złożenie) ani śrutu, tylko ewidentnie przekoszone osie lufy i optyki.
Może być korona jak Qba pisał, bo da taki sam efekt jak krzywa lufa.
Sprawdź jedną rzecz:
Jeśli masz montaż dwuczęściowy, to może szczęki masz na odwrót?
Montaże często mają szczęki przystosowane do szyn - 9 -> 13mm..
Więc jeśli jedną ze szczęk zamontowałeś przypadkiem na odwrót to uzyskasz dokładnie taki efekt jak piszesz..
Spróbuj odwrócić szczękę na jednym z montaży ( góra-> dół) i zobacz czy to coś zmieni.
Ja na hatsanie 55 miałem problem z montażem jednoczęściowym Leapersa taki, że musiałem odwrócić szczękę dociskową żeby złapała frezy, ale przez to lupka była pochylona lekko w lewo.. Żeby ustawić ją w osi lufy musiałem wybrać kątówka troche materiału pomiędzy szczękami żeby zmieściła się górka systemu ..
!!!!!!!!
No Właśnie!!!
Qrde.. teraz wróciły wspomnieniea!! :D
Kiedy miałem pochyloną lupkę w lewo miałem dokładnie taki sam problem!!
( zapomniałem już bo tak dawno to było..)
Ale to nawet jest gdzieś jeszcze na forumie..

Więc - Najpierw sprawdź czy na każdej części szczęki dobrze łapią frez i czy montaż nie opiera się na systemie pomiędzy frezami.
Upewnij się ze obie szczęki łapią frezy tą samą ( dłuższą ) stroną.
Potem postrzelaj i daj znać co wyszło.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
foxrysza
-#prezes
-#prezes
Posty: 3313
Rejestracja: 22 lip 2006, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiana odległości a punkt trafień

Post autor: foxrysza »

I sprawdź czy lunetę masz dobrze zamocowaną, to znaczy czy krzyż jest idealnie pionowo.
Przekoszenie lunety też powoduje odchyłki na boki.
Radość w naszych dziecięcych oczach jest najważniejszą cnotą hobby.
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Zmiana odległości a punkt trafień

Post autor: rokasa58 »

MarMos pisze: 12 gru 2021, 19:02 Skupienie przesuwa się zawsze w lewo jeśli się Oddalam z 10 na 20 m. Co z większą odległością na razie na tą chwilę nie próbowałem. Jeśli wyreguluje przyrządy na odległości 20 m trafiam mniej więcej w cel wiadomo rozrzut mam około 4 cm ale wracając do odległości 10 m skupienie będzie tym razem po prawej stronie celu .
Ja obstawiam,że śrut leci po spirali.jeśli z otwartych jest to samo,to moja teoria się sprawdzi.
Przekoszenie lunety skutkuje przesunięciem POI w jednej płaszczyźnie.
Ustaw karabin w poziomie a na lunetę zawieś dratwę z np nakrętkami i zmierz odległość lewej i prawej nitki od lunety i wtedy zobaczysz czy masz równolegle obie osie.
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Zmiana odległości a punkt trafień

Post autor: masa »

Panowie, a mnie do głowy przychodzi jeszcze jedna opcja: luneta.
Zakładam, że mając lunetę z AO kolega MarMos przy zmianie odległości kręci obiektywem. Jeżeli szkło w obiektywie nie jest zamocowane tak, że jego oś optyczna pokrywa się z osią obrotu obiektywu, to atrakcje mamy murowane.
Jesteście lepsi fachowcy od "ftrafiania", ale gdyby tak ustawić paralaksę "pomiędzy", czyli na 15m i oddać kilka strzałów na obu dystansach bez kręcenia AO, to moim zdaniem powinno potwierdzić lub wykluczyć opcję z wadliwą lunetą.
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiana odległości a punkt trafień

Post autor: Qbuś »

masa pisze: 13 gru 2021, 19:42 Panowie, a mnie do głowy przychodzi jeszcze jedna opcja: luneta.
Zdarzają się i takie przypadki, szczególnie przy "budżetowych" wytworach "chińskich manufakturek" ;) .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Zmiana odległości a punkt trafień

Post autor: rokasa58 »

masa pisze: 13 gru 2021, 19:42
Jesteście lepsi fachowcy od "ftrafiania", ale gdyby tak ustawić paralaksę "pomiędzy", czyli na 15m i oddać kilka strzałów na obu dystansach bez kręcenia AO, to moim zdaniem powinno potwierdzić lub wykluczyć opcję z wadliwą lunetą.
Ale Kolega pisał o ustawianiu AO, a to o czym piszesz to prawda,POI się zmienia przy nieostrym obrazie :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Zmiana odległości a punkt trafień

Post autor: masa »

rokasa58 pisze: 13 gru 2021, 20:29
masa pisze: 13 gru 2021, 19:42
Jesteście lepsi fachowcy od "ftrafiania", ale gdyby tak ustawić paralaksę "pomiędzy", czyli na 15m i oddać kilka strzałów na obu dystansach bez kręcenia AO, to moim zdaniem powinno potwierdzić lub wykluczyć opcję z wadliwą lunetą.
Ale Kolega pisał o ustawianiu AO, a to o czym piszesz to prawda,POI się zmienia przy nieostrym obrazie :D
:D
Roman, ale wtedy będzie miał siewnik, a nie - tak jak pisał - albo w prawo, albo w lewo.
Co by nie było - powinien też wykluczyć samą lunetę.
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Zmiana odległości a punkt trafień

Post autor: Mamutowicz »

rokasa58 pisze: 13 gru 2021, 20:29
masa pisze: 13 gru 2021, 19:42
Jesteście lepsi fachowcy od "ftrafiania", ale gdyby tak ustawić paralaksę "pomiędzy", czyli na 15m i oddać kilka strzałów na obu dystansach bez kręcenia AO, to moim zdaniem powinno potwierdzić lub wykluczyć opcję z wadliwą lunetą.
Ale Kolega pisał o ustawianiu AO, a to o czym piszesz to prawda,POI się zmienia przy nieostrym obrazie :D
Błąd paralaksy.. Zgadza się. Ale niedoświadczony strzelec przy strzelaniu na rozmytym będzie miał po prostu siewnik, a nie ciasna grupkę po lewej / prawej stronie.
Masa ma racje z ao na 15m. Jeśli zmniejszy powiększenie to przy ao na 15m powinien mieć dość ostro i na 10 i na 20m, a przynajmniej na tyle ostro żeby bląd paralaksy nie był tak odczuwalny.

Poza tym - strzelając na dystansach 10 - 20m większe różnice będą różnice widoczne tylko w pionie ze względu na trajektorię śrutu..


A teoria o śrucie lecącym po spirali ( wiem widziałem w necie filmik slowmo ale to było 70m o ile pamiętam) nie ma sensu bo śrut po wylocie z lufy musiałby lecieć ośmiocentymetrową spiralą żeby przesunięcie prawo/lewo dało na 20m te 4cm.. :D

MarMos - weź napisz jaką masz lupkę. Może ktoś dorobi do tego lepszą teorie spis.. lupkową.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Zmiana odległości a punkt trafień

Post autor: rokasa58 »

Wyraźnie napisałem:
rokasa58 pisze: 13 gru 2021, 11:34 jeśli z otwartych jest to samo,to moja teoria się sprawdzi.
Przy złej koronie śrut będzie kręcił spiralę,tak miałem w lufie zamontowanej w Crownie,tylko faktycznie, POI zmieniał się nieznacznie.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Zmiana odległości a punkt trafień

Post autor: Mamutowicz »

Spiralę o promieniu 4cm? 😂
Mówimy w dalszym ciągu o odległościach 10-20 m?
😂
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
MarMos
Posty: 7
Rejestracja: 29 lis 2021, 17:46

Re: Zmiana odległości a punkt trafień

Post autor: MarMos »

Tak na szybko napiszę tylko że problem wydaje się rozwiązany. Rozkręciłem montaż i zauważyłem że jego elementy którymi jest skręcany do szyny można obrócić o 180 stopni z drugiej strony mają nieco inny kształt tych wypustek prawdopodobnie montaż wstępnie złożony był na szynę 13 mm po obróceniu ładniej to wygląda i na szybko testy wykazują bardzo dużo poprawę. Nie miałem czasu solidnie wszystkiego sprawdzić na różnych odległościach tylko tak na szybko i wydaje się że jest dobrze jak potestuje dokładnie napiszę wam już na 100% co i jak. Koronę lufy według mnie mam bardzo ładnie wykonaną luneta to Vögler Premium 6-24x50. Testy wykonuje z pozycji leżącej bo tylko tak trafiam mniejwięcej tam gdzie chce he he he he. Zastanawiam się tylko jeszcze nad mocowaniem kostki lufy gdyż rzeczywiście jak mocniej poruszam na boki coś tam chodzi jakiś nieduży luz jest. Dokręciłem śrubę lufy ale niezbyt mocno nie wiem z jaką siłą powinno to być dokręcone a że kilka śrub w życiu już urwałem dokręciłem tylko tak z wyczuciem do oporu ale nie na siłę. Dlatego mnie zastanawia kostka lufy bo jak ustawiałem montaż robiłem to do poziomicy i mam trochę wątpliwości czy moja lufa jest idealnie w osi szyny dodatkowo mam wrażenie że lufa nie trzyma poziomu względem szyny tylko lekko opada tylko że są to naprawdę wartości na granicy błędu pomiarowego muszę kiedyś powtórzyć te pomiary z wykorzystaniem innej poziomicy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ