Obrazek

Hatsan ED 5.5 gen 2 tuning

ODPOWIEDZ
morhab112
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2021, 9:50

Hatsan ED 5.5 gen 2 tuning

Post autor: morhab112 »

Witajcie,
jako, że wyroby z tej półki cenowej traktuje się na forach po macoszemu nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Hobbystycznie strzelam sobie z Hatsana ED jednak nie odpowiada mi do końca jego precyzja.. Hatsana wybrałem ze względu na pozytywne odczucia po ostrzelaniu mod. 90 w tym samym kalibrze. Powiedzcie mi proszę czy jakiekolwiek czynności serwisowe, lub delikatne poprawienie fabryki jest w stanie wpłynąć znacząco na skupienie wiatrówki. Odrzut jest dość duży i widać gołym okiem jak flinta przestawia się na podpórce po oddaniu strzału. Nie mam zamiaru kończyć swojej przygody na tym modelu, ale przed przesiadką na pcp chciałbym w pełni wykorzystać możliwości tego dziadostwa, w myśl zasady nie sprzęt, a technika. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hatsan ED 5.5 gen 2 tuning

Post autor: kamazek »

No jeszcze raz o hatsanach typu Ed czy innym Strajkerze :)
To typowe strzreladła rekreacyjne, tak zwane puszkobije, do miłego spędzania wolnego czasu :)
Mierna jakość wykonania, z przewagą plastiku, bardzo słaby spust ( w Hatsanie 90 z QT spust jest bardzo dobry !)
Rozebranie pacjenta, wyczyszczenie ze smarów fabrycznych, poprawne nasmarowanie, raczej wymiana uszczelki tłoka i prowadnicy może dać trochę lepszą celność i kulturę pracy, ale dalej nie będzie to tarczownik... :hm: no na 10-15 metrów cos tam w czarne na tarczy wejdzie ;)

Nie strzelamy z wiatrówki sprężynowej podpartej bezpośrednio na podpórce lub z bipodem !
To działa w pecepach czy pca !

No i każda sztuka to sprawa indywidualnych ustawień, dobraniu śrutu ( raczej szpic oztaya czy inne gamo omijać), sposobu trzymania, powtarzalności chwytu itd...
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
morhab112
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2021, 9:50

Re: Hatsan ED 5.5 gen 2 tuning

Post autor: morhab112 »

Co do części pierwszej Twojej wypowiedzi to ogarniam te tematy i fakt praca na spuście w przypadku QT jest bez porównania. W przypadku podpórki chodziło mi o swego rodzaju worek, poduszkę strzelecką i zdaję sobie sprawę, że wiatrówka sprężynowa musi pracować. Bijąc do sedna, czy masz jakieś doświadczenia, na podstawie których wyciągnąłeś te wnioski na temat mizernej poprawy skupienia po poprawieniu tego i owego?
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Hatsan ED 5.5 gen 2 tuning

Post autor: rokasa58 »

morhab112 pisze: 26 lut 2021, 7:20 Bijąc do sedna, czy masz jakieś doświadczenia, na podstawie których wyciągnąłeś te wnioski na temat mizernej poprawy skupienia po poprawieniu tego i owego?
Wiatrówka sprężynowa w kalibrze 5,5 strzela przyjemnie, a dlaczego,bo jest mniej wysilona niż 4,5. Pomijam balisykę śrutu i wiatr, ale do 35m strzelanie jest b.przyjemne.Sądzę,że wystarczy wymyć, delikatnie przesmarować i to powinno wystarczyć na początek.
Dlaczego to napisałem,bo mam Classusa w 5,5 :D
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hatsan ED 5.5 gen 2 tuning

Post autor: kamazek »

Morhab112, strzelam od kilku lat, do niedawna dosyć intensywnie oraz amatorsko tuninguję wiatrówki :)
I wiem jedno, do strzelania precyzyjnego, powiedzmy na 30 m 10 strzałów w cel wielkości 50 groszy służą wiatrówki HW, AA czy Walthery.
Wszelkie Hatsany, Crosmany czy Gamo to sprzęt rekreacyjny o niższej celności.
Można doprowadzić, aby strzelały celniej, ale wymaga to dużo własnej pracy.
Własnej, bo raczej żaden tuner profesjonalny nie będzie tracić na to za dużo czasu, bo to się mu nie opłaci.
Jak jesteś techniczny, to baw się w dopieszczanie sprzętu, to bardzo fajne hobby.
Sam miałem na początku Crosmana Copperheada i doprowadziłem go do stanu, że trafiał super.
Ale i tak nigdy nie dorównał w celności np. HW50.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
morhab112
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2021, 9:50

Re: Hatsan ED 5.5 gen 2 tuning

Post autor: morhab112 »

Dziękuję za cenne rady. Temat poruszyłem ze względu na recenzje Iż 61, który pomimo małej mocy jest celny na całkiem pokaźnym dystansie, biorąc pod uwagę warunki techniczne tej wiatrówki. Dlatego zaczęło chodzić mi po głowie skrócenie sprężyny, które mogłoby zmniejszyć odrzut. Mimo wszystko, wiatrówki z przeznaczeniem do puszek lepiej wykorzystać w celach, do których zostały stworzone. W przyszłości zainwestuję w coś z wyższej półki. Pozdrawiam i dzięki za rozwianie wątpliwości.
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Hatsan ED 5.5 gen 2 tuning

Post autor: rokasa58 »

morhab112 pisze: 26 lut 2021, 9:50 . Mimo wszystko, wiatrówki z przeznaczeniem do puszek lepiej wykorzystać w celach, do których zostały stworzone. W przyszłości zainwestuję w coś z wyższej półki.
Walther Classus 5.5mm,tylko wymyty i przesmarowany - 35m kolanko podparte.

Obrazek

Pozdr.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hatsan ED 5.5 gen 2 tuning

Post autor: kamazek »

No i to jest to, o czym pisałem :)
Dobra firma, model z wyższej (niż ED) półki, na pewno dobry śrut, ogarnięty strzelec ;) i jest rezultat :spoko:
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
morhab112
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2021, 9:50

Re: Hatsan ED 5.5 gen 2 tuning

Post autor: morhab112 »

Rokasa58, nie ma co porównywać flinty za 1.5 koła do karabinku za 300 zł z którego na 50 metrów strzela się jak z moździerza 🙂 u mnie takie skupienie jestem w stanie osiągnąć na 25 metrach przy pewnej, podpartej pozycji(otwarte przyrządy celownicze).
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Hatsan ED 5.5 gen 2 tuning

Post autor: Mamutowicz »

Jak z otwartych to i tak nieźle..
Jednak w strikerze czy airtakcie to nie system robi babole tylko spust..
Turki tłuką tłoki i cylindry prawie jak z jednej sztancy i dość dobrze im to wychodzi... To nie jak w norconiach kawałek zwiniętej byle jak blachy złapanej na końcach dwoma heftami, ale dobry system, z którego da się powtarzalnie strzelać..
Jednak jak sam zauważyłeś - różnica pomiędzy porządnym Hatsanem a jego budżetową wersją to przede wszystkim spust.
Quattro da się ustawić na pierda komara a ten ze strikera na.. kopnięcie muła..
No, a że to podczas ściągania spustu najwięcej rzeczy może pójść nie tak - to powoduje że celność strikera jest gorsza od h90 i czary nad tłokiem czy ślizgami na uszczelce nie wiele tu dadzą, jeśli w najbardziej newralgicznym momencie zamiast skupiać się na utrzymaniu krzyża na celu i spokojnym ściąganiu spustu będziesz się siłować z oporem materii..
Miałem H55 i na 50m mieścił 10 strzałów w obrysie paczki zapałek, a wtedy byłem baaardzo początkującym strzelcem.
Podejrzewam ( ale to moje misianie jest) że Striker też by tak mógł, gdyby nie spust.
Więc niestety jest tak jak Kamazek ci już wyżej napisał - Coś tam poprawisz..
Możesz wypolerować tłok, dołożyć mu pierścienie prowadzące, zmienić sprężynę i prowadnicę na spasowane.. ale to w sumie wszystko.
COŚ tam może poprawisz w spuście polerując miejsca styku zapadek, ale niestety - konstrukcja spustu nie pozwoli na zbytnią poprawę pracy.
Więc - jak pisałeś powyżej - "Mimo wszystko, wiatrówki z przeznaczeniem do puszek lepiej wykorzystać w celach, do których zostały stworzone."
I tego się trzymaj.

Ps.
Skrócenie sprężyny może coś pomoże, bo powinno zmniejszyć nieco siłę potrzebną do ściągnięcia spustu, ale - z mojej strony to tylko teoria nie poparta praktyką.
Poza tym skracając sprężynę zmniejszysz troszkę energie wiatrówki i przy tym kalibrze szybciej zauważysz większy opad.
5.5 może i fajne, ale do FACa bo ten kaliber najlepiej się sprawdza właśnie w większych energiach, wiec każde dodatkowe obniżenie MOCy wiatrówki będzie skutkowało spadkiem frajdy..
Coś jak tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=lih8lWa7FIU
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Hatsan ED 5.5 gen 2 tuning

Post autor: rokasa58 »

morhab112 pisze: 27 lut 2021, 11:40 Rokasa58, nie ma co porównywać flinty za 1.5 koła do karabinku za 300 zł z którego na 50 metrów strzela się jak z moździerza 🙂 u mnie takie skupienie jestem w stanie osiągnąć na 25 metrach przy pewnej, podpartej pozycji(otwarte przyrządy celownicze).
Nigdy bym nie dał 1,5k za Classusa :D /kupiony w cenie promocyjnej za 1k z ciekawości, jak strzela się z 5,5 mm/.Pisałem o celności na 35m, na 50m nie odważyłbym się.

Spust w Clasusie,to tępy prościuch :D
Obrazek

Tak jak napisałem wcześniej, w limicie kaliber 5,5 miękko strzela - 180-190 m/s, to tyle co HW30.
ODPOWIEDZ