Obrazek

Ciekawostki militarne, imponujące bronie, pojazdy

Kusze, łuki, paralizatory, noże, miecze, repliki, survival... Czyli inne nasze zabawki!
ODPOWIEDZ
muniek
Posty: 69
Rejestracja: 19 lip 2008, 18:57
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: muniek »

Nie wiem czy miałeś w rękach kałacha i wiesz dokładnie jak on jest zbudowany ( nie teoretycznie). To co zapaliło się na filmiku to drewniana nakładka na rurę odprowadzającą gazy do przeładowania. Ta rurka jest naprawdę z cienkiej blachy (ok. 1mm) i nagrzała się ona od spalanego prochu a nie ruchu pocisków. Lufa nagrzewa się od dwóch czynników, tarcia i spalania.
Jak zapewne wiesz wbrew pozorom kałasznikow nie należy do najcelniejszych karabinków z racji dokładności produkcyjnych. Dlatego Rosjanie próbowali upchnąć tam większy pocisk. Niestety eksperyment nie przyniósł niczego poza szybszym nagrzewaniem się właśnie lufy.
HW 77k+ Leupold VX-I 3-9x40 WD+ BKL 260
HW 80k+ Leupold VX-II 4-12x40 LRD+ BKL260
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

muniek pisze:Nie wiem czy miałeś w rękach kałacha i wiesz dokładnie jak on jest zbudowany ( nie teoretycznie). To co zapaliło się na filmiku to drewniana nakładka na rurę odprowadzającą gazy do przeładowania. Ta rurka jest naprawdę z cienkiej blachy (ok. 1mm) i nagrzała się ona od spalanego prochu a nie ruchu pocisków. Lufa nagrzewa się od dwóch czynników, tarcia i spalania.
Tak, wiem co się paliło w karabinie z filmu, że to nie lufa, a łoże - prawdopodobnie drewniane lub plastikowe. Z kałaszka niestety nie miałem przyjemnośći ;)
Filmik włożony ot tak, jakoś wspomniało mi się o nim :)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
muniek
Posty: 69
Rejestracja: 19 lip 2008, 18:57
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: muniek »

Wierzbin pisze:
muniek pisze:Nie wiem czy miałeś w rękach kałacha i wiesz dokładnie jak on jest zbudowany ( nie teoretycznie). To co zapaliło się na filmiku to drewniana nakładka na rurę odprowadzającą gazy do przeładowania. Ta rurka jest naprawdę z cienkiej blachy (ok. 1mm) i nagrzała się ona od spalanego prochu a nie ruchu pocisków. Lufa nagrzewa się od dwóch czynników, tarcia i spalania.
Tak, wiem co się paliło w karabinie z filmu, że to nie lufa, a łoże - prawdopodobnie drewniane lub plastikowe. Z kałaszka niestety nie miałem przyjemnośći ;)
Filmik włożony ot tak, jakoś wspomniało mi się o nim :)
A szkoda że nie postrzelałeś. Ten karabinek pozostaje w pamięci na długo a charakterystyczny odgłos strzelania rozpoznaje nawet po wielu latach i w tłumie innych karabinków.
Filmik przedni niestety widziałem go już wcześniej.

Pozdrawiam i życzę możliwości postrzelania z tego cacka rosyjskiej myśli technologicznej.
HW 77k+ Leupold VX-I 3-9x40 WD+ BKL 260
HW 80k+ Leupold VX-II 4-12x40 LRD+ BKL260
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 238
Rejestracja: 23 cze 2006, 21:55
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Wojtan »

muniek pisze:Jak zapewne wiesz wbrew pozorom kałasznikow nie należy do najcelniejszych karabinków z racji dokładności produkcyjnych.
Że jak? :zdziwko:
ptasior360
Posty: 157
Rejestracja: 07 lip 2008, 13:38

Post autor: ptasior360 »

No racja karabiny snajperskie są celniejsze :) Kałasznikow jest dobry, bo nie zawodny i nie zacina się.
Awatar użytkownika
assassin
Posty: 310
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:58
Lokalizacja:

Post autor: assassin »

No racja, AK47 jest celny na ok 300 metrach, staje się mniej celny przy seriach z racji sporego odrzutu. Ale to się tyczy wszystkich broni z dużym kalibrem.
H33 + Alchemik Inside + PP3-9x40
jamba
Posty: 578
Rejestracja: 04 lip 2008, 10:23
Lokalizacja: Kraków / Wrocław

Post autor: jamba »

Witam RAVEN :) W 1992r Testowałem na obiekcie-strzelnicy Nowiuśki karabinek 5.45 Tantal . Pragne podkreślić ,że był to obiekt 1 Pułku Specjalnego w Lublińcu.Wtedy miał kaliber 5.45 ,potem może coś zmienili.Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Iwan
Posty: 1672
Rejestracja: 24 lis 2008, 19:27
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: Iwan »

Ciekawy Artykulik porównujący Kałasznikowa z jego Niemieckim starszym bratem bliźniakiem
>>KLIK<<


Kilka Wypadków
http://www.youtube.com/watch?v=FnOUYrrk ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=HNMYJTMH ... re=related ciekawość to pierwszy stopień do piekła :)

http://www.youtube.com/watch?v=HNM8uicD ... re=related tak sie kończy ludzka głupota

Amerykańska myśl techniczna

http://www.youtube.com/watch?v=SuMO3gqAJLY a ten czołg był taki ładny :)

http://www.youtube.com/watch?v=-UXl9PcP ... re=related a to chyba egzemplarz z Chin :D
Ostatnio zmieniony 06 lut 2009, 13:09 przez Iwan, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Czy to z góry, czy pod górę – furman patrzy w końską dziurę.
Awatar użytkownika
assassin
Posty: 310
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:58
Lokalizacja:

Post autor: assassin »

To że AK 47, ma coś z StG 44 widać nawet gołym okiem, ale artykuł ciekawy. :)
H33 + Alchemik Inside + PP3-9x40
Awatar użytkownika
Iwan
Posty: 1672
Rejestracja: 24 lis 2008, 19:27
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: Iwan »

A tu już Polska myśl Techniczna Produkowana z Świdniku :)
http://www.youtube.com/watch?v=R7Rufb05bVM a z tą strzeżoną tajemnicą to trochę przesadzili. Faktycznie był strażnik przy wejściu ale nic innego.
Śmigłowiec ten Prezentuje się bardzo ciekawie jak na Kilkadziesiąt milionów złotych :)
Obrazek
Czy to z góry, czy pod górę – furman patrzy w końską dziurę.
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 1234
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:46
Lokalizacja: Kostry/Lubelskie

Post autor: eclip2 »

Mój Tato pracował kiedyś w Świdniku przy produkcji śmigłowców i czołgów :)
B2->H55->HW97k->FN19->HW90->AT44
BT3-9x40->BL3-9x40->BT3-9x40 DOA600->BT6-18x40
Łucznik wz.70 + Browning Buck Mark URX
muniek
Posty: 69
Rejestracja: 19 lip 2008, 18:57
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: muniek »

Wojtan pisze:
muniek pisze:Jak zapewne wiesz wbrew pozorom kałasznikow nie należy do najcelniejszych karabinków z racji dokładności produkcyjnych.
Że jak? :zdziwko:
A no tak. Kałasznikow nie należy do najcelniejszych giwerek i na przykład M16 pod względem celności jest o wiele lepszy. I chociaż w walce M16 nie mógł się równać z AK47 to na tarczy wyniki były lepsze z tego pierwszego. Mimo że ten karabinek wspominam bardzo mile to jednak jego odrzut (a w szczególności zryw do góry) jak również zachowanie norm wymiarowo-produkcyjnych utrudniały bardzo celne strzelanie.
Rosjanie (w czasach zimnej wojny) jednak próbowali osiągnąć celność nieco lepszą ale przy kalibrze 7,62 (ok. 750m/s) nie przyniosło większych rezultatów. Dopiero AK74 "tantal" 5,45 (900m/s) miał lepsze skupienie, ale wycofano go z racji niehumanitarności.

Pozdrawiam
HW 77k+ Leupold VX-I 3-9x40 WD+ BKL 260
HW 80k+ Leupold VX-II 4-12x40 LRD+ BKL260
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 238
Rejestracja: 23 cze 2006, 21:55
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Wojtan »

Tym lekkim luzom w dopasowaniu zamka poczciwy kałach zawdzięcza swoją legendarną niezawodność w każdych warunkach. Wszelki piach, jaki się dostanie do wnętrza, jest po prostu zmielony przy przeładowaniu i karabinek działa dalej.

A śmiać mi się kiedyś chciało jak oglądałem jakiś progam na Discovery o ewolucji karabinu M16, lub czegoś z tej rodziny: mianowicie zastąpili przewód gazowy (którym szła w kierunku zamka część ciśnienia z lufy, służąca do przeładowania, powodująca jednakże znaczne przegrzewanie się zamka i okolic ) nie zgadniecie czym: tłokiem i suwadłem a'la z kałacha!!!
I oczywiście Amerykanie byli bardzo dumni ze swojej inwencji twórczej, że po pół wieku doszli do tego co Rosjanie..... :lol:
Oczywiście w programie nie było to tak sformułowane, ale dla mnie to tak dokładnie wyglądało :lol:
Awatar użytkownika
assassin
Posty: 310
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:58
Lokalizacja:

Post autor: assassin »

Taka prawda, że kałach jest praktycznie nie zniszczalny, można po nim przejechać hammerem i dalej będzie strzelał, jedyne co może zadziałać, to chyba zalać go betonem, albo do pieca wrzucić. ;)
A AK74, a właściwie jego Polska odmiana strzelająca kal. 5,45mm jest na wyposażeniu WP.
I nigdy nie słyszałem by wycofano go z powodu niehumanitarności, ba, pocisk 5,56mm też zaczyna koziołkować i obracać się w różnych osiach wchodząc w ciało, a państwa NATO jak widać za bardzo się tym nie przejęły.
Samo M16, czyli stare AR15 było słabo udana konstrukcją, dopiero relacje żołnierzy z Wietnamu pozwoliły usprawnić tą konstrukcję.

Ale mimo wszystko, jakbym miał wybierać to wybrałbym AK47/74, lub HK G36.
H33 + Alchemik Inside + PP3-9x40
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Już nie mówiąc o tym, że Amerykanie w końcu zmądrzeli i 7,62x51 wraca do łask. Bo się okazuje, że często te 5.45 i 5.56 to o wiele za mało. Więcej dopiszę jutro.
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
ODPOWIEDZ