Obrazek

Luneta Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Bandzior029
Posty: 9
Rejestracja: 18 mar 2020, 11:44

Luneta Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite

Post autor: Bandzior029 »

Witam mam okazje kupic lunete Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite i pytanie czy spisze sie na Hatsanie 125
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Luneta Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite

Post autor: Mamutowicz »

Raczej wytrzyma, o ile nie masz FACa.
Na "podkręconym" karabinku .. nie wiem.
Niestety Crossfire, to chyba najniższa półka ze stajni Vortexa, więc nie oczekuj że będzie pancerna.
No chyba że kupisz funkel nówke ze sklepu, z gwarancją, wtedy możesz brać smiało.
Co do krzyża - lepszy ( moim zdaniem) byłby Dead hold bdc. Doskonałe rozwinięcie Burrisowskiego Ballistic plex.
Używam go od lat, i nie znalazłem jeszcze nic co bardziej by mi podeszło.
Oczywiście to tylko moja osobista opinia, prywatna - nie expercka !!
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Luneta Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite

Post autor: masa »

Bandzior, wszystkie Vortexy mają dożywotnią gwarancję producenta. Chyba jednak trzeba mieć jakiś dowód zakupu, ale to jest do sprawdzenia.
W moim przypadku właśnie ta gwarancja pomogła mi bardzo w podjęciu decyzji o zakupie.
Przy przeglądaniu internetu przed kupnem nie spotkałem się z żadnymi negatywnymi opiniami co do wytrzymałości, a interesował mnie właśnie Crossfire, więc co do "pancerności" trzeba by je porównywać do półki DOTa. Zdaję sobie sprawę, że to marketing i nie mieszkamy w USA, ale zapewniają, że wymienią z powodu wszystkich uszkodzeń, które nie są wynikiem celowych zniszczeń przez właściciela, więc właściciele Vortexów na forach opisują wymiany po upadku karabinka "na lunetę", pogryzione przez psy i takie tam.
Tak, jak napisał Mamut - powinna wytrzymać, ale nikt z nas tego nie zagwarantuje, ale w tym przypadku producent gwarantuje dożywotni święty spokój.
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Luneta Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite

Post autor: Mamutowicz »

masa pisze: 07 lip 2020, 21:40 [...]Crossfire, więc co do "pancerności" trzeba by je porównywać do półki DOTa. [...]
Raczej DOCa.
Zwłaszcza jeśli uwzględnić wrażenia optyczne.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Luneta Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite

Post autor: masa »

Mamutowicz pisze: 07 lip 2020, 22:47
masa pisze: 07 lip 2020, 21:40 [...]Crossfire, więc co do "pancerności" trzeba by je porównywać do półki DOTa. [...]
Raczej DOCa.
Zwłaszcza jeśli uwzględnić wrażenia optyczne.
O wrażeniach optycznych nic nie pisałem - kolega się grubo zapędził.
Jeżeli chodzi o optykę, to uważam, że porównywanie Crossfire do DOCa, to jednak lekka przesada i nic tego nie zmieni ;)
TX200 HC + Element Helix
MiciMicz
Posty: 38
Rejestracja: 28 mar 2022, 20:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Luneta Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite

Post autor: MiciMicz »

masa pisze: 08 lip 2020, 19:07
Mamutowicz pisze: 07 lip 2020, 22:47
masa pisze: 07 lip 2020, 21:40 [...]Crossfire, więc co do "pancerności" trzeba by je porównywać do półki DOTa. [...]
Raczej DOCa.
Zwłaszcza jeśli uwzględnić wrażenia optyczne.
O wrażeniach optycznych nic nie pisałem - kolega się grubo zapędził.
Jeżeli chodzi o optykę, to uważam, że porównywanie Crossfire do DOCa, to jednak lekka przesada i nic tego nie zmieni ;)
Dobrze rozumiem, że stawiasz wyżej optykę Crossfire nad optyką DOC?

Odkopuję temat bo szukam optyki level entry i zastanawiam się nad Crossfire II vs DOC.
HW 57 RS, Artemis CP1M RS, Walther CP99 Compact
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Luneta Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite

Post autor: Mamutowicz »

Po 2 latach na pewno zaszły zmiany w obu firmach więc trudno teraz powiedzieć..
Jednak..
Osobiście wziąłbym vortexa.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Luneta Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite

Post autor: rokasa58 »

MiciMicz pisze: 18 maja 2022, 15:50
masa pisze: 08 lip 2020, 19:07
Mamutowicz pisze: 07 lip 2020, 22:47
masa pisze: 07 lip 2020, 21:40 [...]Crossfire, więc co do "pancerności" trzeba by je porównywać do półki DOTa. [...]
Raczej DOCa.
Zwłaszcza jeśli uwzględnić wrażenia optyczne.
O wrażeniach optycznych nic nie pisałem - kolega się grubo zapędził.
Jeżeli chodzi o optykę, to uważam, że porównywanie Crossfire do DOCa, to jednak lekka przesada i nic tego nie zmieni ;)
Dobrze rozumiem, że stawiasz wyżej optykę Crossfire nad optyką DOC?

Odkopuję temat bo szukam optyki level entry i zastanawiam się nad Crossfire II vs DOC.
Przefokusowany DOC nigdy nie będzie ostrzył tak jak byś sobie tego życzył biorąc pod uwagę powiększenie i odległość.Vortex jest większy ale ma AO,tylko do siatki trzeba się przyzwyczaić, DOT wychodzi pomiędzy małą a dużą belką
Obrazek
MiciMicz
Posty: 38
Rejestracja: 28 mar 2022, 20:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Luneta Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite

Post autor: MiciMicz »

rokasa58 pisze: 19 maja 2022, 6:20 Przefokusowany DOC nigdy nie będzie ostrzył tak jak byś sobie tego życzył biorąc pod uwagę powiększenie i odległość.Vortex jest większy ale ma AO,tylko do siatki trzeba się przyzwyczaić, DOT wychodzi pomiędzy małą a dużą belką
Obrazek
Akurat myślałem o kompaktowym Vortexie 2-7x32 bez AO. W manualu Vortexa piszą, że poniżej i powyżej 100y może występować mała paralaksa, którą powinno eliminować prawidłowe ustawieni linii wzroku. Nigdy nie celowałem przez lunetę, zawsze otwarte lub jakiś kolimator na strzelnicowych AR15, więc nie wiem jak to wygląda w praktyce. Przejadę się do jakiegoś sklepu z optyką, żeby popatrzeć przez różne szkła.
HW 57 RS, Artemis CP1M RS, Walther CP99 Compact
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Luneta Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite

Post autor: Mamutowicz »

O ile nic się nie zmieniło to vortexa możesz łatwo przefokusofać na ok 25y i będzie gitara
Optycznie będzie lepszy od doca
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Luneta Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite

Post autor: masa »

MiciMicz pisze: 19 maja 2022, 10:08
Akurat myślałem o kompaktowym Vortexie 2-7x32 bez AO. W manualu Vortexa piszą, że poniżej i powyżej 100y może występować mała paralaksa, którą powinno eliminować prawidłowe ustawieni linii wzroku. Nigdy nie celowałem przez lunetę, zawsze otwarte lub jakiś kolimator na strzelnicowych AR15, więc nie wiem jak to wygląda w praktyce. Przejadę się do jakiegoś sklepu z optyką, żeby popatrzeć przez różne szkła.
Miałem lunety z mildot i Vortexa z BDC. Na pewno to kwestia przyzwyczajenia, ale mi w Vortexie przeszkadzał ten nierówny podział i dość duże odległości pomiędzy kreskami krzyża BDC. Pomimo tego będę polecał Vortexa Crossfire 4-12x40 za całokształt. :up:
Inną sprawą jest wybór lunety z AO i bez. Koledzy z forum strzelający HFT mogą mieć inne zdanie, ale ja jako strzelający amatorsko i rekreacyjnie na dystansach 14-50m nigdy nie kupił bym lunety bez AO. Wspominasz o eliminowaniu błędu paralaksy - ok, ta kwestia jest do opanowania, ale nie bierzesz pod uwagę jeszcze jednej rzeczy: luneta bez AO lub SF da Ci ładny i czysty obraz celu tylko w okolicy odległości, na którą jest przefokusowana. Każda inna odległość od celu spowoduje, że będziesz musiał patrzeć na rozmazany/zamglony obraz. :maruda: Koledzy na zawodach HFT MUSZĄ się z tym pogodzić, ale Ty strzelając rekreacyjnie nie musisz się przecież katować. Wyobraź sobie, że wydałeś już kasę na nową lunetę, strzelasz sobie 25m z ładnym ostrym obrazem, a po jakimś czasie robienie jednej dziurki na tym dystansie zaczyna Cię nudzić, więc odsuwasz cel na 40-50m i co? Siedzisz z lunetą przy oku i patrzysz przez 2 godziny na nieostry rozmyty cel - brrrr.... Na samą myśl boli mnie głowa.
Reasumując - do wszystkiego poza zawodami HFT tylko lunety z AO lub SF!!! Uważam, że dużo lepszą opcją będzie luneta ze stałym powiększeniem np. x6, ale koniecznie z AO.
P.S. Z tego Vortexa 2-7x32 i tak będziesz strzelał zawsze na max powiększeniu. Powiększenia x2 robione są dla myśliwych, żeby ich sarna nie zaskoczyła na krótkim dystansie i kiedy trzeba strzelać do celu w ruchu, a "kilzona" ma wielkość kartki papieru A4.
Udanych wyborów :up:
A i tak co byś nie kupił, to pewnie po roku zmienisz... :lol:
TX200 HC + Element Helix
MiciMicz
Posty: 38
Rejestracja: 28 mar 2022, 20:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Luneta Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite

Post autor: MiciMicz »

masa pisze: 19 maja 2022, 19:47 A i tak co byś nie kupił, to pewnie po roku zmienisz... :lol:
Oj chyba masz rację :lol: Ostatnio zacząłem oglądać zawody HFT więc przypuszczam, że skończy się to jakimś sprzętem na zawody :drunk:
HW 57 RS, Artemis CP1M RS, Walther CP99 Compact
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Luneta Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite

Post autor: Mamutowicz »

MiciMicz pisze: 19 maja 2022, 20:09
masa pisze: 19 maja 2022, 19:47 A i tak co byś nie kupił, to pewnie po roku zmienisz... :lol:
Oj chyba masz rację :lol: Ostatnio zacząłem oglądać zawody HFT więc przypuszczam, że skończy się to jakimś sprzętem na zawody :drunk:
Tak, ale nawet na zawodach HFT możesz mieć lunetę z regulacją paralaksy..
Tylko że nie wolno ci nią kręcić i tyle.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
MiciMicz
Posty: 38
Rejestracja: 28 mar 2022, 20:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Luneta Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite

Post autor: MiciMicz »

Mamutowicz pisze: 19 maja 2022, 22:38 Oj

Tak, ale nawet na zawodach HFT możesz mieć lunetę z regulacją paralaksy..
Tylko że nie wolno ci nią kręcić i tyle.. :)
Oczywista oczywistość :) Ale nie ma co wybiegać zbytnio do przodu. Najpierw muszę się nauczyć strzelać :lol:
HW 57 RS, Artemis CP1M RS, Walther CP99 Compact
bandyta1978
Posty: 43
Rejestracja: 20 sie 2022, 19:46

Re: Luneta Luneta celownicza Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite

Post autor: bandyta1978 »

Panowie czytając ten temat wywnioskowałem że na moje potrzeby ( Hatsan 95 po poprawkach Słoniu i strzelanie na max 50m a najczęściej na 30m) to Vortex Crossfire koniecznie z AO będzie najlepszym wyborem.Dożywotnia gwarancja przekonuje mnie do Vortexa.Montaż oczywiście średni tylko pytanie jeszcze jakiej firmy?
Słoniu mówił że po poprawkach powinna wytrzymać łupka Hawkey Vantage i montaż Hawke ale jak czytam opinie to różnie bywa z tymi Hawkey.
ODPOWIEDZ