Obrazek

Problem z ustawieniem zera w delta optical classic 3-9x40

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
dyziok
Posty: 24
Rejestracja: 06 sie 2019, 7:10

Problem z ustawieniem zera w delta optical classic 3-9x40

Post autor: dyziok »

Witam 2 tygodnie temu zakupiłem lunetę doc 3-9x40 i posadziłęm ją na starym hatsanie 55.Miałem problem z ustawieniem z podparcia na 20m nie trafiło nawet w karton 3mx3m więc zacząłem klikać w dół z 156klików,ponieważ śrut leciał jakiś 1,5m powyzej punktu celowania.Po oddaniu kolejnych 4 strzałów kapnąłem się ze nie ma sensu dalej krecic bo uszkodzę lunetę a nic z tego nie będzie , więc podłozylem pod przód kawałek plastiku , po czym przestrzeliny układały sie 20cm poniżej celu , dlatego cofnąłem jakies 48 klików stronę up i pion był ok.Nastepnie z 12 klików poprawki w poziomie i jest ok.W przeciągu kilku dni , gdy poszedłem strzelać to okazałało się że muszę poprawić ustawienia, bo przestrzeliny układają sie 10cm w prawo i w doł (okolice godziny 17(1,2,3)).Czynność korekty ustawień powtarzam praktycznie co 2dni kiedy wiatrówka troche poleży.Teraz pytanie czy tym klikaniem 150 razy juz uszkodziłem lunetę i mam teraz tego wynik że nie trzyma nastaw?Czy delta uzna gwarancję?Powiedzcie czy to wina napewno lunety?Na zakończenie dodam że w pudełku nei otrzymałem zadnej instrukcjigdzie by było napisane: "ile można kręcić".Pan sprzedawca w sklepie myśliwskim powiedział ze wazne ze do oporu nie przekreciłem.Gdybym poczytał ze np nie wolno klikać więcej niz jeden obrót, to bym sie szybciej kapnął że trzeba coś podłozyć pod lunetę a nie kręcić.W skrócie: Jest tak że trafiam w kapsel z piwa na 25m po czym odkładam wiatrówkę i następnego dnia nie trafiam w cel o średnicy 3cm na 25m.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z ustawieniem zera w delta optical classic 3-9x40

Post autor: kamazek »

Pytanie, czy Twój Hatsana jest ucywilizowany ?
Montaż solidnie umocowany do szyny i lunety ?
Tak samo mocno system dokręcony do osady ?
Na razie za dużo niewiadomych ;)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
dyziok
Posty: 24
Rejestracja: 06 sie 2019, 7:10

Re: Problem z ustawieniem zera w delta optical classic 3-9x40

Post autor: dyziok »

Z całej siły zakecona szyna montazowa gamo RRR amortuzująca(kupiłem bo wiedzialem ze hatsan to nie przelewki xd) Do szyny montaż jednoczesciowy delty + w szynie i w montazu kołki stopujące.Nic nawet nie drgneło po 550strzałach .Jest może jeszcze jest opcja ze imbusy popuszczają na obejmach, albo te podkładki z magnesów na lodówkę się zpłaszczyły i ten materiał jest za miekki więc luneta zmienia swoje połozenie pod wpływem nacisku może? Z hatsanem nic nie było robione, fabryka.Swoją drogą co należy w nim poprawić żeby go ucywilizować?Miałem zamiar min. wykonać poprawę pracy spustu bo chodzi gorzej niż w sksie ruskim XD
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z ustawieniem zera w delta optical classic 3-9x40

Post autor: kamazek »

Musisz najpierw zrobić porządek z karabinkiem, wszystko jest opisane na forum.
Co trzeba zrobić lub u kogo.
Ten montaż RRR to porażka, każdy serwis ci to powie.
Napisz skąd jesteś, może ktoś doświadczony z twojej okolicy ci pomoże :)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
wojteketjow
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 381
Rejestracja: 16 cze 2018, 19:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z ustawieniem zera w delta optical classic 3-9x40

Post autor: wojteketjow »

Jako podkładki na montaż pod lunetę żeby ją podnieść bardzo dobrze sprawdza się klisza fotograficzna :)
Pro Sport, HW30S i spora gromadka w klimacie westernu
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z ustawieniem zera w delta optical classic 3-9x40

Post autor: Qbuś »

Albo folia "amelinowa" odpowiednio poskładana :D .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z ustawieniem zera w delta optical classic 3-9x40

Post autor: kamazek »

Ja bym wyeliminował tą nieszczęsną szynę RRR i sprawdził na samym montażu.
Oczywiście, jeżeli harnaś nie kopie jak muł, bo szkoda lupki.
H55 nie ma baki typowo pod optykę, RRR podnosi lupkę wyżej, a wtedy trudno o powtarzalne złożenie się do strzału.
Z opisu Kolegi o pracy spustu wynika, że nie jest to QT (chyba że jest źle ustawiony), wiec to też może być przyczyną problemów ze skupieniem.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
dyziok
Posty: 24
Rejestracja: 06 sie 2019, 7:10

Re: Problem z ustawieniem zera w delta optical classic 3-9x40

Post autor: dyziok »

Tak nie jest to QT. Stara generacja h55.kopie jak muł
,raz to sie zaśmiałem bo po strzale odrazu po wysmarowanou ballistolem przypomina odrzut niczym 223rem XD.Kupilem rrr z nadzieją ze coś zawsze to "odciąży lunetę zeby nie dostawła po dupie.Porazka moze co najwyzej taka ze kosztowalo mnie to az 90zl, wiec szkoda o tak poprostu zdjąć bo pewnie i ze zwrotem bedzie ciezko bo opakowanie to mialo takie kartonowe z" szybką" wiec siłą rzeczy opakowanie przy otwieraniu jest zniszczone.Relacja z dzisiejszych testow jest taka ze nastawy trzyma od wczoraj, jestem wstanie trafić w okręg o średnicy 3-6cm na 20m=ten karabinek to tylko tyle potrafi moim zdaniem i nierealne jest trafianie 9/10 strzałow w 5zl.Zobaczymy jutro czy nastawy zostały, czy znowu krasnoludki pokreciły wieżami XD.Kolejna sprawa: nie wiem czy mi sie wydaje czy nie ale chyba lufa jest w polowie minimalnie ugięta tzw efekt banana i lufa jakby zagięta minimalnie do góry.Może to powoduje fakt że ja mam pod przód lunety podłożone 2 magnesy z lodówki + kawałek dętki.Czylii klisza fotograficzna byla by zbyt cieńka by uzyskać porządany efekt.Zajmę się spustem w pierwszej kolejności, od dawna chciałem to zrobić bo spust działa strasznie twardo w efekcie pewnie co drugi strzał jest zerwany.PS jestem z śląska, mieszkam blisko rybnika.Może ktoś z tamtąd pochodzi i ogarnie mi harnasia? Bo ja to tak w zasadzie nie znam się na tych mechanizmach, więc wolałbym się za to nie zabierać sam.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z ustawieniem zera w delta optical classic 3-9x40

Post autor: kamazek »

Jeżeli nie chcesz sam grzebać w bebechach swojego harnasia, tylko zlecić to fachowcowi, to niestety jest to nieopłacalne :(
Karabinek w takiej konfiguracji, czyli ze zwykłym spustem i bananem, wymaga sporo pracy, przekraczającej jego wartość (ok.200 zł)
Upoluj używkę H90 z QT, przełóż osadę, może będzie pasować i powinno być lepiej.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
dyziok
Posty: 24
Rejestracja: 06 sie 2019, 7:10

Re: Problem z ustawieniem zera w delta optical classic 3-9x40

Post autor: dyziok »

Efekt banana jest jeśli patrzy się od zewnątrz,i to nie jestem pewien czy to nie zludzenie.Jeśli patrze do lufy na przestrzał to widać światło i koniec bez problemu.Dlaczego miałbym kupować h90 i przekładać osadę,przeciez osada z mojego h50 to taki plastik udający drewno XD.Pewnie jedyne co zapewne opłaca się robić to spolerować zapadki spustu żeby gładziej chodził, bo to akurat chyba za darmo można ogarnąć?Dodam że być może udało by się ten tuning za darmo ogarnąć bo mam pewne dojścia.A żeby było łatwiej to: czy ten zestaw sie nada do ucywilizowania hatsana?Prowadnica i reszta wykonane z ertalonu,czyli zgadza się z poradnikiem zamieszczonym na forum chyba.
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z ustawieniem zera w delta optical classic 3-9x40

Post autor: Qbuś »

Polerowanie elementów spustu (delikatnie, nie za dużo, bo może przestać się zapinać), jak najbardziej wskazane + wymiana sprężynek na słabsze.
Dopasowana prowadnica ze sprężyną też pomoże.
Dodał bym jeszcze sprawdzenie luzu na "kostce" lufy i ewentualne skasowanie go (jeżeli występuje), uszczelka lufy też ma znaczenie. Do tego prawidłowa "korona" i dobranie dobrego śrutu.
Po tych zabiegach obowiązkowo sprawdzenie energii i ewentualna korekta do 13-14 J.
Jesteś w stanie to sam ogarnąć i cieszyć się z ftrafiania, chociaż jak napisałeś wcale nie jest źle :lol: .
Ps. Z tej "szyny" bym zrezygnował w pierwszej kolejności 8) i zadbał o prawidłowe zamontowanie lunety (odtłuszczenie montażu,frezów na cylindrze i lunety w miejscach styku z montażem, zamontowanie lunety dokładnie w osi wiatrówki).
Jeżeli lunety nie da się ustawić bez podkładek (po wywaleniu tej pseudo szyny), pozostaje wyprostowanie lufy, co też nie jest jakąś magiczną sprawą. wystarczy dobre duże imadło (lufa z kostką wyjęta z wiatrówki) i jakiś punkt odniesienia, żeby widzieć ile nagiąć. Metodą "prób i błędów" można ustawić perfekcyjnie ! 8) .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Problem z ustawieniem zera w delta optical classic 3-9x40

Post autor: Koval »

Zacznij od lufy, sprawdź czy jest faktycznie krzywa, jak masz zdjętą muszkę to bardzo proste, przyłóż linijkę lub coś podobnego, to samo zrobisz z muszką , tyle że trzeba wzornik dopasować.
Sprawdź luzy na kostce jak napisał już Kuba.
Jeśli masz tą muszkę to zdejmij lunetę i montaż, spróbuj postrzelać z otwartych, jeśli skupienie i powtarzalność są OK, to szukaj przyczyn w montażu i optyce.

Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
dyziok
Posty: 24
Rejestracja: 06 sie 2019, 7:10

Re: Problem z ustawieniem zera w delta optical classic 3-9x40

Post autor: dyziok »

Otwarte to taka lipa że nie jestem w stanie się nawet złożyć do strzału żeby musza ze szczerbinką się pokryła ,nawet dałem do sprawdzenia znajomemu myśliwemu zeby spróbował coś trafić, po czym stwierdził ze nie da sie poprawnie złożyć do strzału.Po założeniu lunety (i jej podniesieniu z przodu podkładkami)celownik był widoczny non stop w obrazie lunety , dlatego uciąłem go z premedytacją ,skoro i tak te przyrządy nie spełniają swojej roli.Została na lufie tylko taka tuleja plastikowa na której była muszka.Przyłożę kawałek prostej listwy i będzie widać czy jest odchył.nie ma luzów na kostce, szarpie na lewo i prawo i nie drgnie nawet.No chyba ze wtedy kiedy lufa jest zamknięta i wiatrówka gotowa do strzału?
dyziok
Posty: 24
Rejestracja: 06 sie 2019, 7:10

Re: Problem z ustawieniem zera w delta optical classic 3-9x40

Post autor: dyziok »

ups i nie podałem linku do zestawu do tuningu: ponawiam pytanie : czy to sie nada? bo rozumiem ze oryginalnie te elementy są metalowe i o jest problem? https://allegro.pl/oferta/zestaw-tuning ... 7841267083
dyziok
Posty: 24
Rejestracja: 06 sie 2019, 7:10

Re: Problem z ustawieniem zera w delta optical classic 3-9x40

Post autor: dyziok »

Mam starszego hatsana (tego bez qt i światłowodowych przyrządów celowniczych) prawdopodobnie chodzi o te sprzed 2007r.A w nowszych generacjach się pozmieniało podobno i czy ten zestaw tam wejdzie? Albo zestaw od rusznikarz 2005 (ale szkoda ze nei ma w zestawie prowadnicy z ertalitu :( ) ja mam dokładnie tego hatsana co na zdjęciu nr2 https://allegro.pl/oferta/hatsan-55-60- ... 7657055249
ODPOWIEDZ