Obrazek

Odwieczny problem mlodego. Co kupic?

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
ODPOWIEDZ
AdamM
Posty: 6
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:50

Odwieczny problem mlodego. Co kupic?

Post autor: AdamM »

Czesc wszystkim. W tytule mlody a w realu rocznik 77.
Do rzeczy. Wiatrowke karabinek chcialem zakupic juz dwa lata temu ale ciagle coś na przeszkodzie. Albo rachunki albo cos dla ktorejs z corek albo jeszcze cos innego. Dość teraz ja.
Forum przegladam juz dlugo od ok poltora roku i czym dluzej tym gorzej :) a dzis rejestracja.
Zblizaja sie moje urodziny i tu zakup bedzie wiadomy. Budzet ok 900pln z przegladem.
Prosze o porady a moze sie ktos zglosi kto poleci i odrazu ogarnie temat przeglądu, poprawienia producenta. Ci co sa reklamowani albo ograniczyli uslugi albo nie odpisuja...no ale nie wszyscy. Moj powiat to Warszawski Zachodni
Strzelanie na razie z braku czasu rekreacyjne... ale ida ciezkie czasy :) dlatego musi byc mozliowosc tuningu.
1. Jako ze ma byc to moj poczatek z tym sportem to nie bede zaczynal z grubego C. Wiatrowka pod limitem i sugeruje to automatycznie 4.5mm
2. Naciag? Sa rozne opinie wiec rozwaze kazda opcje z solidnymi argumentami.
3. Z racji popularnosci zastanawialem sie baaaardzo dlugo nad hatsanem 90, teraz doszedl tez 95 (drewno).
A moze jakies w HW lub jeszvze cos innego?
4.Militaria.pl maja niezle ceny, czy maja ten sam sprzet ktory jest w necie drozszy?
5 Jesli ktos chce moze przedstawic oferte na PW
POMOŻECIE?
Ostatnio zmieniony 14 paź 2021, 1:15 przez AdamM, łącznie zmieniany 1 raz.
Herr_Mannelich
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 34
Rejestracja: 11 paź 2013, 15:04
Lokalizacja: Lubelszczyzna/Pojzn

Re: Odwieczny problem mlodego. Co kupic?

Post autor: Herr_Mannelich »

Cześć!
Jeżeli mowa o nowym sprzęcie to warto szukać sklep, który oferuje chociażby przegląd zerowy. Militaria chyba tego nie ma. Więc szkoda generować sobie dodatkowe koszty z wysyłką do serwisanta.
Mam hatsana i nie zawaham się go użyć!
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odwieczny problem mlodego. Co kupic?

Post autor: kamazek »

Z Twoim limitem kwotowym nie masz przy obecnych cenach szans na nowe HW, a szkoda, bo HW30/50 to super wiatróweczki do rekreacji.
Miałem okazję ostatnio parę razy popykać z Hatsana 95 QT, poprawionego w superwiatrowki.pl i jest całkiem spoko, no i prawie w twoim budżecie :)
Ewentualnie poprawiony Hatsan 55, jak jeszcze dołożysz parę stówek, to wystarczy na optykę.
To nowe, jest też szansa upolować coś z używek, ale tu już trzeba się znać, aby nie władować się na minę.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
AdamM
Posty: 6
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:50

Re: Odwieczny problem mlodego. Co kupic?

Post autor: AdamM »

kamazek pisze: Miałem okazję ostatnio parę razy popykać z Hatsana 95 QT, poprawionego w superwiatrowki.pl i jest całkiem spoko, no i prawie w twoim budżecie :)
Ewentualnie poprawiony Hatsan 55, jak jeszcze dołożysz parę stówek, to wystarczy na optykę.
Na stronie mają za 720pln, i 2 możliwości poprawy fabryki,

Za 940
Demontaż/ montaż
Mycie podzespołów
Poprawne smarowanie
Usunięcie pofabrycznych zadziorów i ostrych krawędzi
Zamontowanie prowadnicy z kapeluszem
Obrobienie końców sprężyny oraz ich splanowanie
Montaż osłony PET
Poprawienie portu ładowania
Poprawienie korony lufy
Regulacja spustu

za dodatkową opłatą:
wymiana uszczelka tłoka na Zepto
dorobienie ślizgu na tłoku.

Za 990
Demontaż/ montaż
Mycie podzespołów
Poprawne smarowanie
Usunięcie pofabrycznych zadziorów i ostrych krawędzi
Zamontowanie prowadnicy z kapeluszem
Obrobienie końców sprężyny oraz ich splanowanie
Dorobienie ślizgu na tłoku
Montaż osłony PET
Poprawienie portu ładowania
Poprawienie korony lufy
Regulacja spustu
za dodatkową opłatą:

wymiana uszczelka tłoka na Zepto +30
Czy warto brać któryś zestaw? Raczej tak i to pewnie 2 + Zepto?

Czy 95 od 90 różni się tylko drewnem a środek ten sam? O to ważne pytanie a jeszcze ważniejsze odpowiedzi :)


I czy zastanawiać się nad Gamo Hunter 440?
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Odwieczny problem mlodego. Co kupic?

Post autor: Mamutowicz »

Eeekkhm..
Ja bym brał H55 za 569,00 zł i poprawki zrobił sam.
Praktycznie niczym się od 95 nie różni poza kształtem osady i podniesioną szyną montażu lunety.
Co do celności - są takie same więc nie ma co się szarpać - oba to karabinki rekreacyjne z niewielkim ( marginalnym ) zacięciem sportowym, wiec szkoda przepłacać.
Po rozłożeniu karabinka łatwo sprawdzić czy gdzieś nie ma zadziorów i się ich pozbyć papiurem ściernym..
Prowadnica z kapeluszem już jest więc jej "zamontowanie" to kwestia złożenia wszystkiego do kupy..
No chyba ze chodzi o dorobienie "specjalnej" prowadnicy ze "specjalnym" kapeluszem to wtedy tak.. ")
Osłona PET.. ( do zrobienia samemu po opróżnieniu butelki prawie dowolnej wody mineralnej)
Ale ..( hehehehe..) na uj - jak w Hatsanie tłok nie ma szpary przez którą smar ze sprężyny kapałby na uszczelkę?
Bzdura na resorach do potęgi i naciąganie na kasię.
Dorobienie ślizgu.. No.. to tak.. przyda się.
Poprawienie portu i korona to zabieg pożądany w każdym karabinku... Pod warunkiem że nie jest robiony frezem qlkowym na kolanie przy okazji reszty przeglądu.. więc tylko o zaufanych szpeców.
Dogięcie i splanowanie końców sprężyny.. też do ogarnięcia samemu w kuchni przy pomocy palnika, kombinerek i ślifierki kątowej ( to ostatnie lepiej już nie w kuchni)
Opcja: "montaż - demontaż".. To brać w ciemno, bo inaczej jak ktoś ma zrobić jakiekolwiek poprawki jak nie rozbierze karabinka?
( choć osobiście wysłałbym zapytanie do sprzedawcy czy w celu obniżenia kosztów nie mógłby pominąć tej opcji.. :D Tak.. dla jajec.. )
Regulacja spustu - kolejna rzecz którą lepiej zrobić samemu, choćby po to, żeby dopasować go pod siebie...

Osobiście - qpowałbym golca i poprawiał samemu.

Co dałbym zrobić specjaliście?
1. obcinkę lufy i tłumik.
2. dopasowaną prowadnicę i sprężynę.
3. a bo ja wiem... Może ten ślizg..

I zamiast H95 brałbym H55 .

Potem pól wiadra śrutu przez lufę i zamiana na jakieś HW czy inne lgu.
:)

Ps.
Jeśli coś ma w nazwie GAMO - to polecam trzymać się od tego z daleka..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
AdamM
Posty: 6
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:50

Re: Odwieczny problem mlodego. Co kupic?

Post autor: AdamM »

Mamutowicz mój styl , z jajem ale z przekazem info. Jutro lub w piątek zadzwonię do Eresa. Podpytam a do tego czasu mam nadzieję jeszcze wpadnie kilka informacji.
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Odwieczny problem mlodego. Co kupic?

Post autor: masa »

AdamM,
Świeżo po zakupie i przeglądzie H55 powiem tak:
Koniecznie!!:
1. Mycie - w moim prawie nie było smaru, za to wszędzie brudny i śmierdzący olej. Nie dotyczy sprężyny - ta była sucha do tego stopnia, że pojawił się lekki nalot z korozji.
2. Usuwanie zadziorów - koniecznie system, zwróć uwagę na "widełki" gdzie pracuje kostka lufy, ja wygładzałem osełką. Turcy mają tendencję do wrzucania obrobionych części do skrzynek, stąd wiele krawędzi było pozabijanych.
3. Prowadnica- oryginał to żart, trzeba dorobić.
4. Kapelusza nie było, więc trzeba dorobić.
5. PET - jak stryjenka uważa, nowe wypusty hatsana mają zamknięty tłok, więc może ale nie musi.
6. Wypadałoby ruszyć port ładowania, na ori śrut nie zawsze chce się schować w lufie.
7. Koniecznie porządnie przeczyść lufę, potem ze 20 strzałó - czyszczenie, i tak z 5 razy....
8. Elementy spustu wymagają szlifowania/polerowania. Spust był ustawiony bardzo dobrze, ale za twardy - kłania się sprężynka.....
9. Sprężyna zarobiona dobrze, ale końce trzeba wygładzić i ofazować.
10. Ślizg na tłoku by się przydał. Tłok waży 330g (!!!!). Ja odchudzałem - w miarę proste, ale czasochłonne - rośnie kultura, spada moc.
11. Uszczelka - oryginał jest fatalnie wykonany i ma złą geometrię. Ja bym wymienił.
12. Na koniec składanie i smarowanie wszystkiego....
Nowy hatsan musi być przeglądnięty po zakupie!!! Porobisz wszystko i będzie chodziło, ale stracisz gwarancję :)
TX200 HC + Element Helix
AdamM
Posty: 6
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:50

Re: Odwieczny problem mlodego. Co kupic?

Post autor: AdamM »

Jutro wydzwaniam Pabianice. Czy ktos chce wniesc jeszcze cos do zagadnien? :)

EDIT :
Zastanawiam sie od dzis tez nad Hw 30. To już przekracza moj budzet ale...
Czy na pierwsza przygode wziac h55 po modach czy Hw30. Czy w Hw Tez trzeba poprawiac fabryke jak po turku?
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Odwieczny problem mlodego. Co kupic?

Post autor: Mamutowicz »

Zależy do czego ci potrzebna wiatrówka..
HW30 (pot "kruszynka" ) to niewielki, lekki karabinek o mocy ok 7.5J Może ciut więcej.. ale niewiele.
Jeśli chodzi o celność i wykonanie w porównaniu do Hatsana to niebo a ziemia.
Na 45m raczej nie postrzelasz bo opad będzie duży, ale do 30m ludzie z tego strzelają do kapsli, czasem zapałek..
Każdą wiatrówkę trzeba po zakupie rozebrać i przeglądnąć, ale HW30 po samym przeglądzie będzie celniejszy ( dużo) od jakiegokolwiek hatsana (sprężynowego) po pełnym tuningu.
Tyle że to wiatrówka słaba, więc nie wiem czy na pierwszy karabinek nie przeżyjesz rozczarowania brakiem kopa i dzikiej MOCY..

Ale - jeśli wybierzesz HW30 to będziesz mieć świetną podstawę do nauki strzelania, bo karabinek nie będzie cię ograniczał.
Możesz posadzić na nim dosłownie każdą optykę bo ci jej nie roztrzepie, świetnie strzela się z tego z otwartych, a jak masz obok chętnego dzieciaka/dziewczynę/żonę/kochankę to chętnie postrzelają razem z tobą, bo karabinek leciutki i przyjemny w obyciu.

JEŚLI możesz dołożyć a mniejsza MOC ci nie przeszkadza - Bierz HW30 w ciemno.. a jak go kiedyś sprzedasz to będziesz żałować do końca ży.. znaczy do momentu gdy znów go kupisz :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odwieczny problem mlodego. Co kupic?

Post autor: Qbuś »

Mamutowicz pisze: 15 paź 2021, 0:38 a jak go kiedyś sprzedasz to będziesz żałować do końca ży.. znaczy do momentu gdy znów go kupisz :)
Dokładnie tak było w moim przypadku :lol: . Potwierdzam wszystko co "Mamut" napisał, dodam jeszcze, że "Dagmara" (mała kobietka ;)) ) z HW 30 (energia 7,7J) + lunetka hawke vantage 4-12x40, ftrafia powtarzalnie spinery, kapsle, itp...na odległościach 40 do 60m i "banan" z buzi jej nie schodzi :D
Ps. Jeżeli się zastanawiasz nad HW 30, to się nie zastanawiaj..............."Będzie Pan zadowolony" :lol:
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Odwieczny problem mlodego. Co kupic?

Post autor: rokasa58 »

HW 30? Kupisz u Eresa za 1150,ale też trzeba coś poprawić,bo fabrycznie nie powala.Wyjdzie tak ca 1300 i jak się znudzi,czy zabraknie mocy,może ktoś da tysiaka.Nigdy nie wrócę do HW30-za mała moc :D
AdamM
Posty: 6
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:50

Re: Odwieczny problem mlodego. Co kupic?

Post autor: AdamM »

Dlatego dzwonie za godzinke jak wyjde z pracy i rozmawiam na temat H55, a moze kiedys jak mi sie spodoba i beda fundusze pojde w HW ale wyzszy model.
ODPOWIEDZ