Obrazek

Pęknięta spręzyna hatsn90

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
ODPOWIEDZ
zakooo
Posty: 21
Rejestracja: 15 wrz 2015, 17:23
Lokalizacja: Kraków

Pęknięta spręzyna hatsn90

Post autor: zakooo »

Cześć wszystkim
Stała się rzecz straszna... pękła mi sprężyna w moim hatsanie 90 (przebieg ok 7k śrucin na przestrzeni ~5lat)
Strasznie się obawiałem rozkręcać wiatrówkę, jestem osobą dość nerwową i wizja dziesiątek elementów rozlatujących się w różnych kierunkach pokoju mnie przerażała, ale dzięki tej usterce za niedługo będę miał okazję stawić czoła temu wyzwaniu :)
Potrzebuję pomocy przy wybraniu odpowiedniego mod. sprężyny (nie chcę brać jakiegoś badziewia za 15zł) czy takie coś będzie odpowiednie ??
https://allegro.pl/oferta/sprezyna-hats ... 8487939502
Czy wiatrówka będzie dalej w limicie ? ew ile J mogę się spodziewać przy takiej sprężynie?
Chciałem jeszcze wymienić uszczelkę na zepto.
I mam jeszcze pytanie odnośnie smarowania ... idąc na łatwiznę mogę użyć smaru no name jaki jest stosowany do osadzania wierteł sds? czy musi być to smar molibdenowy?

(Pisałem o tym w innym temacie lecz tutaj chyba dostanę szybciej odpowiedz więc przepraszam za nadgorliwość ale chciałem jeszcze dzisiaj zamówić potrzebne elementy bo zależy mi dość na czasie)
Hatsan 90
ninalken
-#zasłużony2020-21
-#zasłużony2020-21
Posty: 218
Rejestracja: 16 kwie 2015, 16:45
Lokalizacja: Poznań i okolice...

Re: Pęknięta spręzyna hatsn90

Post autor: ninalken »

Poleciłbym zestaw od Hogana, a konkretnie sprężynę... bo na prowadnicy się zawiodłem - pękła, a nowej nie mogłem się doprosić i w końcu zwrócił mi część kwoty za zestaw. Nie wiem jakie teraz robi, ale samą sprężyny polecam. Od Eresa (superwiatrówki) kupiłem zestaw do Slavii634 ale po b. krótkim użytkowaniu sprężyna siadła i energia też... Dobre doświadczenia mam z oryginalnymi sprężynami do Slavii kupionymi w Hubertusie, ale do Hatsana raczej nie dopasujesz. Chyba mam jeszcze gdzieś starą oryginalną sprężynę z dorobioną prowadnicą od sprzedanego Hatsana95... jeśli byłbyś zainteresowany to poszukam - daj znać na pw.
Ps. Jeśli chodzi o podany link to nic od nich nie kupiłem, bo na forach chwaleni nie byli... wręcz odwrotnie.
Różne takie tam... stare ale z duszą ;)
zakooo
Posty: 21
Rejestracja: 15 wrz 2015, 17:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Pęknięta spręzyna hatsn90

Post autor: zakooo »

Kupione tak jak poleciłeś z superwiatrówki :) wziąłem tuningowa (jest o 2 cm dłuższa od oryginalnej) mam nadzieję, że nie przekroczy 17j bo trzeba będzie kombinować. przy okazji zepto wzięte fajnie, że mieli na stanie bo się w jednej paczce ze wszystkim zmieściłem. Szkoda tylko, że nie mieli smaru molibdenowego ewentualnie coś do sprężyny i tłoka ale za tym się rozejrzę jutro po sklepach z częściami samochodowymi, tam molibdenowy smar powinni mieć. Wielkie dzięki za szybką odpowiedź !!
Hatsan 90
Awatar użytkownika
Robert J
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 453
Rejestracja: 20 sie 2017, 16:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pęknięta spręzyna hatsn90

Post autor: Robert J »

Polecam kupić smar do sprężyny i do tłoka " Walther " starczy na długo a naprawdę jest dobry. :spoko:
Mam Gamo Replay 10 i nic wam do tego :PP
Lubiem DiscoPolo :gwizd: i zbieram na hulajnoge :)
ninalken
-#zasłużony2020-21
-#zasłużony2020-21
Posty: 218
Rejestracja: 16 kwie 2015, 16:45
Lokalizacja: Poznań i okolice...

Re: Pęknięta spręzyna hatsn90

Post autor: ninalken »

zakooo pisze: 27 gru 2020, 20:34 Kupione tak jak poleciłeś z superwiatrówki :)
...ale ja nie polecałem z superwiatrówki.pl. Moja do Słavii634 siadła po b.krótkim okresie użytkowania. Eres uwzględnił reklamację, ale bez zgrzytów się nie obyło :nie: Kupiłem oryginalną i do dzisiaj problemów nie ma...
Zatem zmierz sprężynę dokładnie przed założeniem i przy następnym serwisie porównasz, chyba, że wcześniej nastąpi wyraźny spadek/skoki energii. Tymczasem miejmy nadzieję, że jakość sprężyn w tym sklepie się polepszyła i wszystko będzie oki.
Różne takie tam... stare ale z duszą ;)
Awatar użytkownika
Robert J
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 453
Rejestracja: 20 sie 2017, 16:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pęknięta spręzyna hatsn90

Post autor: Robert J »

Ale samą sprężynę polecam. Od Eresa (😁
Kolega nie zauważył kropki 😆
Mam Gamo Replay 10 i nic wam do tego :PP
Lubiem DiscoPolo :gwizd: i zbieram na hulajnoge :)
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Pęknięta spręzyna hatsn90

Post autor: masa »

ninalken pisze: 30 gru 2020, 18:48
zakooo pisze: 27 gru 2020, 20:34 Kupione tak jak poleciłeś z superwiatrówki :)
...ale ja nie polecałem z superwiatrówki.pl. Moja do Słavii634 siadła po b.krótkim okresie użytkowania. Eres uwzględnił reklamację, ale bez zgrzytów się nie obyło :nie: Kupiłem oryginalną i do dzisiaj problemów nie ma...
Zatem zmierz sprężynę dokładnie przed założeniem i przy następnym serwisie porównasz, chyba, że wcześniej nastąpi wyraźny spadek/skoki energii. Tymczasem miejmy nadzieję, że jakość sprężyn w tym sklepie się polepszyła i wszystko będzie oki.
Oteva do mojej Diany, którą opisywałem w innym poście była z tego samego źródła i ten sam problem, co u kolegi ninalken.
Swoją kupowałem na wiosnę, więc miejmy nadzieję, że tym razem będzie dobrze.
TX200 HC + Element Helix
ninalken
-#zasłużony2020-21
-#zasłużony2020-21
Posty: 218
Rejestracja: 16 kwie 2015, 16:45
Lokalizacja: Poznań i okolice...

Re: Pęknięta spręzyna hatsn90

Post autor: ninalken »

Robert J pisze: 30 gru 2020, 21:31 Ale samą sprężynę polecam. Od Eresa (😁
Kolega nie zauważył kropki 😆
Dokładnie :D interpunkcja jest ważna... ale jeszcze ważniejsze są polskie znaki :D Można komuś zrobić ŁASKĘ albo LASKĘ :D
Różne takie tam... stare ale z duszą ;)
zakooo
Posty: 21
Rejestracja: 15 wrz 2015, 17:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Pęknięta spręzyna hatsn90

Post autor: zakooo »

Faktycznie uciekła mi gdzieś kropka między wierszami... ;) Teraz się cieszę, że kupiłem o 2 cm dłuższa od oryginalnej, może jak siądzie to będzie w okolicach 15-17J. Czekam jeszcze na chrono z ali, przyjedzie będe robić testy (Nowa sprężyna już na swoim miejscu, faktycznie nie taki hatsan straszny ... jedyny problem to śruby czasami bardziej przypominające plastelinę niż jakiś metal) a co do smaru kupiłem molibdenowy 400g za 10zł + miedzianowy za jakieś 5zł, wystarczy na baardzo długo.
Hatsan 90
ninalken
-#zasłużony2020-21
-#zasłużony2020-21
Posty: 218
Rejestracja: 16 kwie 2015, 16:45
Lokalizacja: Poznań i okolice...

Re: Pęknięta spręzyna hatsn90

Post autor: ninalken »

No i oki, ale tak jak wcześniej pisałem:
Zatem zmierz sprężynę dokładnie przed założeniem i przy następnym serwisie porównasz, chyba, że wcześniej nastąpi wyraźny spadek/skoki energii. Tymczasem miejmy nadzieję, że jakość sprężyn w tym sklepie się polepszyła i wszystko będzie oki.
Różne takie tam... stare ale z duszą ;)
Awatar użytkownika
wojteketjow
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 381
Rejestracja: 16 cze 2018, 19:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pęknięta spręzyna hatsn90

Post autor: wojteketjow »

ninalken pisze: 30 gru 2020, 18:48 ...ale ja nie polecałem z superwiatrówki.pl. Moja do Słavii634 siadła po b.krótkim okresie użytkowania. Eres uwzględnił reklamację, ale bez zgrzytów się nie obyło :nie: Kupiłem oryginalną i do dzisiaj problemów nie ma...
Zdań kilka o moich przygodach ze sprężynami oteva z tego samego źródła, tyle, że dotyczą prosporta.

Przez prosporta (rocznik 2005, jestem drugim właścicielem) miesięcznie przelatuje ok. 500 szt śrutu.

Pierwsza założona oteva pękła po 3 miesiącach strzelania.
Druga oteva pekła w dwóch miejscach po 7 miesiącach strzelania.
Trzecia oteva siadła po 2 miesiącach strzelania.
Czwarta pękła także po 7 miesiącach ale za to tylko w jednym miejscu, równo w połowie.
Piąta i jak na razie ostatnia właśnie pękła w podziale 4 zwoje na 22 zwoje, po 9 miesiącach strzelania.

W rezerwie mam sprężynę oryginalną rocznik 2005, którą zakładam po każdej awarii otevy, i która służy mi do czasu kolejnej wymiany sprężyny na nową.

Może coś nie tak jest z karabinkiem skoro otevy tak chetnie w nim pękają, ale dlaczego w takim razie oryginalna (właśnie znowu zagościła w karabinku) cieszy się cały czas dobrym zdrowiem pomimo podeszłego wieku i cykliczego jej używania?

Chyba zrobię tak jak ninalken i wykosztuję się na nową oryginalną :hm:
Pro Sport, HW30S i spora gromadka w klimacie westernu
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pęknięta spręzyna hatsn90

Post autor: kamazek »

Wojtuś, wykosztowałeś się na nowiuśką, orydzinal wajchę do prosiaka, to i na oryginalną sprężynę dasz radę ! :)
W każdym razie ja trzymam za Ciebie wszystkie cztery pciuki i łączę się w "bulu" :spoko:
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
ninalken
-#zasłużony2020-21
-#zasłużony2020-21
Posty: 218
Rejestracja: 16 kwie 2015, 16:45
Lokalizacja: Poznań i okolice...

Re: Pęknięta spręzyna hatsn90

Post autor: ninalken »

wojteketjow pisze: 07 mar 2021, 18:01 Może coś nie tak jest z karabinkiem skoro otevy tak chetnie w nim pękają, ale dlaczego w takim razie oryginalna (właśnie znowu zagościła w karabinku) cieszy się cały czas dobrym zdrowiem pomimo podeszłego wieku i cykliczego jej używania?
No właśnie mi sprzedający też tak sugerował, że karabinek kombinowany, że wcześniej nie miał takich reklamacji... aż prawie w to uwierzyłem :D
Tylko tak jak piszesz dlaczego stare oryginalne się sprawdzają - w sensie funkcjonują, a "OTEWY" nie? Coś te "otewy" przereklamowane znaczy się jakość nie nadąża za ceną. :nie: No i czy te "otewy" to faktycznie OTEVA czy otewa.
Różne takie tam... stare ale z duszą ;)
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Pęknięta spręzyna hatsn90

Post autor: rokasa58 »

Co do sprężyn,mój ulubiony kanał, można się sporo nauczyć.
https://www.youtube.com/watch?v=XCraLBDCTpw
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Pęknięta spręzyna hatsn90

Post autor: masa »

rokasa58 pisze: 11 mar 2021, 16:54 Co do sprężyn,mój ulubiony kanał, można się sporo nauczyć.
https://www.youtube.com/watch?v=XCraLBDCTpw
Mój też!!! Gość nie na darmo ma taką renomę. :up:
Wszystkie jego filmy dają dużo do myślenia.

A tak wyglądał trening sprężyny do Dianki zanim dostała prowadnicę i wylądowała w karabinku.
20210205_075027.jpg
Czas mnie nie gonił, więc poza cyklami "ściśnij/odpuść" postała sobie przez weekend ściśnięta do zakładanego napięcia wstępnego. :D
Bardzo fajnie obracało się wrzeciono frezarki w trakcie ściskania i rozprężania sprężyny - tak a'propos innego wątku na temat sprężyn....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
TX200 HC + Element Helix
ODPOWIEDZ