Obrazek

Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
ODPOWIEDZ
kuzik71
Posty: 70
Rejestracja: 28 sty 2016, 1:02

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: kuzik71 »

1one1 pisze: 08 kwie 2020, 22:28 Czytajac to(i konkurencje)forum zauwazylem taka analogie;ile razy swiezy adept strzelectwa(dobrze sie wyrazam?:)napisze ze chce Hatsana czy inny sprzet za +- 500zl to zawsze dostaje rade;dozbieraj i kup HW.Bo lepsze(zapewne tak jest)bo mniej stracisz przy odsprzedazy itd.
Ale doradzaja tak juz zawodowcy(a wiec ci co strzelaja wiele lat)a sami tez zazwyczaj zaczynali od jakiegos taniego sprzetu.Tylko ze zlapali bakcyla i kupili sprzet premium.Bo za taki mysle trzeba uznac HW.
Tyle ze nikt nie zrobil badan jaki procent tego bakcyla lapie a ilu po jakims czasie rezygnuje , bron odsprzedaje i...traci.
A wiecej straci na HW niz na Hatsanie(obie marki jako przyklad).
Bo jako laik musze kupic bron sprawdzona i przygotowana dla mnie przez fachowca(jako czlek rozsadny innej nie kupie).Operujac cenami z Superwiatrowki.pl taki Hatsan90 -590zl, Hw50 1340zl.
A jak po 1-2 latach jednak stwierdze ze to nie moje hobby to Hatsana sprzedam za 300zl(''masakra''prawie 50% w plecy) ale tylko 290 straty,a HW straci ile?Z tylko 30% bo to marka uznana .Ale te 30% to ponad 400zl...
To moje dywagacje tylko...ale tu w dziale gielda jest(lub moze juz sprzedany ale ciagle widnieje) HW95 po Hoganie,z porzadna optyka za 1350zl.A przeciez ten komplet kosztowal ponad 2000zl.Chlop stracil grubo ponad 30%...
Kazde hobby kosztuje,ale kosztuje wiecej na sprzecie premium.I w kazdej branzy.Raczej nie inaczej jest z wiatrowkami.
Oczywiscie ktos moze mojemu rozumowaniu zarzucic ze HW95 mozna kupic nowe za 1050zl(prosto z pudelka w stanie fabrycznym),no ale Hatsana95 w takim stanie kupie za 400zl i...proporcje pozostana.

Wiec nie negujac ze HW to sprzet lepszy to jednak przy odsprzedazy na nim stracimy wiecej.

Panowie a co ile srutow trzeba karabinek przejrzec?
no ale Hatsana95 w takim stanie kupie za 400zl i...proporcje pozostana.

H 95 kosztuje zaokrąglając w sklepach 700zł + trzeba zapłacić za cywilizację 200-300zł zalezy kto i co robi ile to daję? A przesyłki to gołębie noszą za darmo? też jakiś koszt,sam mam H95 po Alchemizacji może nie pełnej ale wystarczy żeby było miło strzelac i nie oddał bym Go nawet za 600zł .Jk mam sprzedać ,a raczej oddac za psie pieniądze to niech se lezy jeść nie chce.
1one1
Posty: 7
Rejestracja: 08 kwie 2020, 16:45

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: 1one1 »

Wszystkie wyliczenia dotyczą oczywiście Hatsana90 i Hw50 a na dole postu wkradły się literowka.Poprawilem.
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2020, 9:34 przez 1one1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Mamutowicz »

1one1 pisze: 08 kwie 2020, 22:28 Czytajac to(i konkurencje)forum zauwazylem taka analogie;ile razy swiezy adept strzelectwa(dobrze sie wyrazam?:)napisze ze chce Hatsana czy inny sprzet za +- 500zl to zawsze dostaje rade;dozbieraj i kup HW.Bo lepsze(zapewne tak jest)bo mniej stracisz przy odsprzedazy itd.
Ale doradzaja tak juz zawodowcy(a wiec ci co strzelaja wiele lat)a sami tez zazwyczaj zaczynali od jakiegos taniego sprzetu.Tylko ze zlapali bakcyla i kupili sprzet premium.Bo za taki mysle trzeba uznac HW.
Tyle ze nikt nie zrobil badan jaki procent tego bakcyla lapie a ilu po jakims czasie rezygnuje , bron odsprzedaje i...traci.
A wiecej straci na HW niz na Hatsanie(obie marki jako przyklad).
Bo jako laik musze kupic bron sprawdzona i przygotowana dla mnie przez fachowca(jako czlek rozsadny innej nie kupie).Operujac cenami z Superwiatrowki.pl taki Hatsan90 -590zl, Hw50 1340zl.
A jak po 1-2 latach jednak stwierdze ze to nie moje hobby to Hatsana sprzedam za 300zl(''masakra''prawie 50% w plecy) ale tylko 290 straty,a HW straci ile?Z tylko 30% bo to marka uznana .Ale te 30% to ponad 400zl...
To moje dywagacje tylko...ale tu w dziale gielda jest(lub moze juz sprzedany ale ciagle widnieje) HW95 po Hoganie,z porzadna optyka za 1350zl.A przeciez ten komplet kosztowal ponad 2000zl.Chlop stracil grubo ponad 30%...
Kazde hobby kosztuje,ale kosztuje wiecej na sprzecie premium.I w kazdej branzy.Raczej nie inaczej jest z wiatrowkami.
Oczywiscie ktos moze mojemu rozumowaniu zarzucic ze HW95 mozna kupic nowe za 1050zl(prosto z pudelka w stanie fabrycznym),no ale Hatsana95 w takim stanie kupie za 400zl i...proporcje pozostana.

Wiec nie negujac ze HW to sprzet lepszy to jednak przy odsprzedazy na nim stracimy wiecej.

Panowie a co ile srutow trzeba karabinek przejrzec?
Po pierwsze, nie doradzałem HW50 tylko HW30. który w tym samym sklepie kosztuje 930 pln.
Po drugie - żeby jakikolwiek Hatsan strzelał tak miodnie jak pudełkowe HW30 to trzeba by go... nie wiem czy się da tak stuningować..
Po trzecie. Przegląd zerowy możesz zrobić sobie sam. W razie czego służymy pomocą merytoryczną. Jeśli tylko umiesz wymienić żarówkę czy dętkę w rowerze, to z przeglądem zerowym też dasz sobie radę.
Po czwarte. Mowa tu o kwocie ok 1k pln. Jeśli po 1.5 roku - jak piszesz - przejdzie ci ochota na strzelanie to nawet jak stracisz na tym 4 stówy ( a nie stracisz ) to i tak tego nie odczujesz. Ale - jeśli taki z ciebie ekonomista to zrób jak Kamazek radził. Kup B2 i najmniej na tym stracisz. ( może 100pln i kawałek palca.)
Po piąte. Co do HW95 i Hatsana95 mówisz o proporcjach cenowych ale zapominasz o proporcjach jakościowych.. :) Z Hatsana 95 po pełnym, wypasionym tuningu może można by strzelać prawie że podobnie co HW95 z pudełka i to pogiętym śrutem. W dodatku jakoś nie znalazłem nigdzie nowego HW95 za 1050.. Najtańsza cena to bodajże 1350pln.

Poza tym wszystkim,
1one1 pisze: 08 kwie 2020, 22:28 Ale doradzaja tak juz zawodowcy(a wiec ci co strzelaja wiele lat)a sami tez zazwyczaj zaczynali od jakiegos taniego sprzetu.Tylko ze zlapali bakcyla i kupili sprzet premium.Bo za taki mysle trzeba uznac HW.
Masz całkowitą rację. I właśnie dlatego że już przez ręce przeszło nam trochę sprzętu doradzamy co najlepiej kupić żeby nie umoczyć .. :)
Podam ci prosty przykład.
Kiedy się cofniesz do moich pierwszych postów możesz znaleźć praktycznie identyczne pytania jakie Ty zadajesz na tym forum.
Kupiłem Norconię Germany ( bo myślałem jak ty, na początek mi starczy, a przynajmniej niewiele stracę jak mi się nie spodoba..) - odsprzedałem ją angolowi za połowę ceny - strata 50pln.
Zamieniłem ją na Hatsana55 z Cekausa po pełnym tuningu którego potem jeszcze wysłałem do Alchemika na ucinkę lufy i założenie tłumika - sprzedałem za 2/3 ceny pudełkowca. - strata ok 500pln.
W międzyczasie pojawiło się QB78 na co2 ( miało służyć córce i dać namiastkę PCP) oddałem za darmo - strata ok 4 stówki.
W końcu kupiłem TX200hc i mam go do tej pory. Gdybym go chciał teraz sprzedać, to straciłbym na nim jakieś 400 pln. Może nawet mniej. Po drodze posiałem 950. Gdybym od razu kupił TX200 ( jak wszyscy mi radzili ) to byłbym teraz 550 pln do przodu.
Czysta kalkulacja.

A dlaczego doradzam HW30 zamiast Hatsana czy coopera?
Ano dla tego, że chcesz strzelać na krótkie dystanse razem z żoną, a ten karabinek jest do tego wręcz idealny.
Na te 30m można strzelać z niego do zapałek. W sumie z Hatsana też, ale .. do pudełek po zapałkach. :)
Ok. może trochę przesadziłem z tym pudełkiem, ale kapsle to max.
Tyle że Hatsan jest ciężki i kopie co nie jest dobre ani dla optyki, ani dla kobiety, a HW30 jest przyjazne dla obu.

No ale po co jak se literki na klawiszach zdzieram skoro i tak znam dalszy ciąg.. :D
Tyle razy to już było.. :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Januszpelle
Posty: 64
Rejestracja: 04 lis 2012, 21:26
Lokalizacja: Zalesie

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Januszpelle »

1one1 pisze: 08 kwie 2020, 22:28 A jak po 1-2 latach jednak stwierdze ze to nie moje hobby to Hatsana sprzedam za 300zl(''masakra''prawie 50% w plecy)

A co z takimi zapaleńcami jak ja, u którego wiatrówka była w domu od zawsze i chciałem wymienić na coś lepszego?
Nie wiedziałem wtedy, że są takie Fora wiatrówkowe i kupiłem H-125. Z dodatkami wyniosło ok 1000zł.
Przez ten szmelc straciłem ochotę na strzelanie na parę lat.
Przypadkiem spotkałem chłopaka na Mazurach z TX200 i okazało się, że jednak nadal umiem trafiać tam gdzie chcę.

Gdybym wcześniej wiedział o istnieniu ludzi, którzy chcą pomagać innym na Forach, nie straciłbym tysiaka. :nie:
Dzięki karabinkowi HW 100 strzelanie znowu stało się przyjemnością, mimo podeszłego wieku :-)
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: masa »

Januszpelle pisze: 09 kwie 2020, 19:09
Nie wiedziałem wtedy, że są takie Fora wiatrówkowe i kupiłem H-125. Z dodatkami wyniosło ok 1000zł.
Przez ten szmelc straciłem ochotę na strzelanie na parę lat.
Przypadkiem spotkałem chłopaka na Mazurach z TX200 i okazało się, że jednak nadal umiem trafiać tam gdzie chcę.

Gdybym wcześniej wiedział o istnieniu ludzi, którzy chcą pomagać innym na Forach, nie straciłbym tysiaka. :nie:
Ja z podobnych powodów "straciłem ochotę" na 2 lata. Jak się później okazało rozleciało się moje PP 4-12x40 AO ;)
Zapodałem Nikko, i znowu było tak, jak trzeba...
Konkluzja - kiepskie buty do nart też potrafią zniechęcić :up:
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: masa »

Kolego 1 one 1,

Rzuć okiem na karabinek z linka:
https://www.olx.pl/oferta/wiatrowka-dia ... 33d5486dfd

Jeżeli stargujesz ją do powiedzmy 8 stów (a czasy temu bardzo sprzyjają), to uważam, że za tą kwotę nie kupisz lepszego NOWEGO karabinka.
Przegląd zerowy zrobisz sam (na Youtube jest wszystko), bo to prosty i bardzo łatwy do rozbiórki system.
Nadal masz sprzęt, któremu jakością i raczej na pewno celnością hatsan nigdy nie dorówna.
Jeżeli strzelanie Ci się spodoba i poczujesz taką potrzebę możesz już bez żalu wysłać ją na jakieś "czary" do wiatrówkowego guru. Wyjdzie Ci wtedy porządny niemiecki karabinek po tuningu w cenie pudełkowego HW.
Tyle w temacie.
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
diacon-fox
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 789
Rejestracja: 23 lip 2012, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: diacon-fox »

kamazek pisze: 09 kwie 2020, 5:20 To kup jednak chinkę B2, najmniej stracisz na odsprzedaży, tylko jakieś 100 zł :)
1one1...jeżeli mamy się kierować Twoim tokiem rozumowania to kamaz dobrze prawi.
Jest też tańsza opcja. Nastrugaj sobie patyk i podczas wyjścia w teren składaj się z nim do strzału jednocześnie wizualizując sobie, że to wiatrówka. Wizualizuj sobie nawet jak szczelasz i ftrafiasz...najtańsza opcja :)
Radzę rozważyć tą opcję bo zaraz zaczniesz zadawać pytania o śrut, a kiedy doczytasz ile kosztuje dobry śrut...masakra, same koszty w które nie warto się pchać, bo może wyrzucisz kasę w błoto ;(
kamazek pisze: 09 kwie 2020, 5:20 Ja rozbieram karabinek do czyszczenia po 3076 wystrzelonych śrutach, ale nie mam pojęcia, jak to obliczyć w procentach :hm:
Tu akurat uważam, że rozbieranie tak wcześnie nie ma sensu. Ja swój karabinek rozbieram spokojnie po 4561 wystrzelonych śrutach i jest git :up:
Kiedyś rozbierałem po 4607 wystrzelonych śrutach, ale okazało się, że to było zbyt późno :/
Pro Sport + SWFA SS 10x42
S400 + Vortex Diamonback Tactical 4-16x44
Feinwerkbau 600
Beeman P17 + "kulminator"
M4 Full Metal kaliber 6mm
p2s
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwie 2020, 12:12

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: p2s »

Witam. Zastanawiam się nad zakupem jakieś w miarę przystępnej cenowo wiatrówki, do wydania mam maksymalnie 600-700 zł, zainteresował mnie oczywiście Hatsan 90 oraz wystawiona na forum Cometa 300, nie będę strzelał z nich "zawodowo", raczej rekreacyjnie na dystansach od 10 do około 50m (tyle mam wolnej i bezpiecznej przestrzeni do dyspozycji), czytałem też oczywiście posty na temat HW wszelakich i nie wiem czy jest sens w taki sprzęt inwestować. Te pozytywne opinie na pewno w jakimś stopniu są uzasadnione, ale wynika z nich, że albo bierzemy sprzęt za około 1000 zł albo strzelamy jak ze strzelby w Call of Duty - do celu oddalonego o 8 metrów i najlepiej z biodra bo i tak nie trafimy. Czy różnica jest naprawdę aż tak wielka? Tak, wiem przegląd zerowy + modyfikacje i Hatsan podobno daję radę, ale cenowo zbliży się wtedy do tych polecanych, używanych. Tak więc co robić żeby się dobrze bawić? Hatsan 90 z pudełka + wiadro śrutu i mieć wszystko gdzieś? Albo czekać na jakieś okazyjne używki za te 700 zł? Nie wiem.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: kamazek »

----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
p2s
Posty: 3
Rejestracja: 11 kwie 2020, 12:12

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: p2s »

kamazek pisze: 11 kwie 2020, 16:01 viewtopic.php?f=106&t=16814 :)
Dziękuje bardzo, nie zauważyłem nawet, skupił się człowiek na tym co nie trzeba. Chyba jednak kupię coś lepszego, później ewentualnie odsprzedam. W sumie jak ma być dobre... No nic, trzeba będzie jeszcze raz przeglądnąć forum.
M4ssive
Posty: 14
Rejestracja: 05 kwie 2020, 8:45

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: M4ssive »

Jestem na podobnym etapie jak Ty. Kiedyś strzelałem z tych wiatrówek po 300zl i są dobre na grilla jak strzelasz na 5-10m do puszek czy butelek. Jak masz jakieś ambicje, aby strzelać bardziej celnie to warto jednak dołożyć. Ja już dotarłem do etapu, czy brać hw 50s czy 95 Lux.
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: masa »

Panowie,
Każdy towar ma swojego kupca. Nie mam zamiaru niczego nikomu wciskać, bo chyba wszyscy wiemy doskonale, że Hatsan ma lepszy spust od Comety (chyba najlepszy w kategorii "rekreacja"), ale co do celności wrzucanie obu karabinków do kategorii puszkobijców z 10 metrów świadczy tylko o tym, że M4ssive nie masz pojęcia o czym piszesz. Cometa z drugiej strony ma inne zalety - śmiem wyzwać wszystkie HW 50 i 95, a już na pewno HW 80 po podstawowym przeglądzie na pojedynek z moją Hiszpanką jeżeli chodzi o kulturę strzału i wielkość "kopa" w okolicach 14-15J.
Co do celności - koledzy pokazali już tarczki ze swoich Hatsanów. Dla mnie z Comety z optyką (wczoraj zerowałem otwarte i po prostu mam już za słabe oczy ;( ) 20 groszówka z 15m i spinerek 25mm na 25-30m cały dzień do znudzenia i bez problemu - bez wiatru oczywiście.
Więc bawmy się wszyscy doskonale czymkolwiek kto ma, a i tak musi chyba być tak, jak z samochodami: pod każdą stodołą musi stać A6 lub BieMWiu - tak na każdej działce trzeba mieć HW albo inne AA :up:
A do puszek na 10m, to strzelałem z P226 z kolimatorem na BB 4,5mm i CO2.
TX200 HC + Element Helix
M4ssive
Posty: 14
Rejestracja: 05 kwie 2020, 8:45

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: M4ssive »

Jasne, że te karabinki nie są najgorsze. Bardziej miałem na myśli wszelkiej maści chińczyki. Może za mało doprecyzowałem. Miłego wieczoru !
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: kamazek »

Jeżeli w jakiś cudowny sposób mamy 100 % pewności, że wiatrówka za te przysłowiowe 300 zł wystarczy nam do strzeleckiego szczęścia i przekazywać ją będą jak relikwię z rąk do rąk następne pokolenia naszej rodziny, to po co przepłacać ? :zdziwko:

Ale jeżeli, w wyniku nieszczęśliwego splotu wypadków, pacniemy sobie parę razy z jakiejś np. hawajki czy prosiaka, to zaręczam, że połamiecie swoje wyśnione B2 czy harnasia na najbliższym drzewie :)

Oczywiście zdarzają się osoby niestabilne psychicznie, jak np. ja :king: , które wolą nakoorwiać do puszek z pistolecików na gpk, ale to już temat na inna historię :hm:
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: masa »

kamazek pisze: 11 kwie 2020, 22:50
Oczywiście zdarzają się osoby niestabilne psychicznie, jak np. ja :king: , które wolą nakoorwiać do puszek z pistolecików na gpk, ale to już temat na inna historię :hm:
Oj, nie jesteś taki znowu wyjątkowy ;) :D
Do tej pory żal mi bardzo mojego byłego Siga.....
Kto wie, na co pójdzie kaska po sprzedaniu Comety ;)
TX200 HC + Element Helix
ODPOWIEDZ