Obrazek

Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
ODPOWIEDZ
PorucznikKabura
Posty: 3
Rejestracja: 04 lis 2021, 8:15

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: PorucznikKabura »

Dzięki Panowie :)
AlekLutek
-#nowy
-#nowy
Posty: 1
Rejestracja: 09 sty 2022, 12:44

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: AlekLutek »

Witam serdecznie.
Prosił bym szanowne grono o poradę i opinie.
Chce kupić pierwsze Pcp. Wcześniej strzelalem ze sprężyny Hummerli z dolnym naciągiem (ta co obcina palce) 😉Budżet do 3 tysi plus osprzęt.
Nie szukam sprzętu którym trafię w pchłe na psim ogonie ze 100 metrów a czegoś do zabawy. Ma cieszyć oko, nie psuć się za często, mieć siłę destrukcji i potencjał do tuningu. 😁kaliber 5.5 lub większy.
Mam kilka upatrzonych i proszę o podpowiedź która była by najlepszym wyborem. Pozdrawiam.

1.Kral puncher jumbo
2.Hatsan bullbos
3.Aselkom mx9
2.Aselksom mx 10
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Mamutowicz »

Kup tą która bardziej ci się podoba, choć pod względem awaryjności Hatsan będzie chyba na spodzie stawki..
Pamiętaj jednak o jednym - Im większy kaliber - tym wolniej poleci więc nie wiem czy jest sens się w to pchać.. :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Krzysztof64
Posty: 5
Rejestracja: 29 sty 2022, 17:55

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Krzysztof64 »

Witam wszystkich. Chciałbym rozpocząć swą przygodę z strzelectwem. Od jakiegoś czasu czytam i wiatrówkach i oszalalem, tyle tego że sam niewiem czego chce. Poszukuję jakiegoś karabinku by postrzelać na większe odległości, miałem kiedyś parę pistoletów co2 oraz jakas sprężynę Benjamin jakiś, teraz zamierzam kupić co na dłużej. Być może ktoś coś ma do sprzedania ciekawego, ciągle zastanawiam się czy pcp czy łamana. Proszę o pomoc i opinie. Jestem ze Śląska byc może ktoś coś mial by do zaprezentowania. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: kamazek »

Sorki, ale skoro Ty nie wiesz, czego chcesz, to my tym bardziej :)
Określ chociaż budżet na sam karabinek lub z lunetą, to coś się zaproponuje.
No i witaj na forumie :aloha:
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Qbuś »

:up:
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Mamutowicz »

Wszystko zależy ile chcesz wydać..
Ale pamiętaj o kilku podstawowych rzeczach :
1. - PCP napewno jest celniejsze od sprężyny - zwłaszcza w dłoniach początkującego strzelca.
1a. - .. Ale.. W dłoniach doświadczonego ( w miarę ) strzelca dobra sprężyna nie ustępuje celnością najlepszym PCP -om.. ( Sprawdzone i udowodnione empirycznie)
2. - Niezależnie od napędu czy kalibru - dopuszczalna energia śrutu to 17J więc im większy kaliber -tym mniejsza prędkość -tym większy opad - tym trudniej strzelać na większe odległości.
3. - Maksymalny rozsądny dystans strzelania z wiatrówki to jakieś 55m.. potem opad już jest znaczny a i sama energia będzie niska wiec o jakiejś fajnej destrukcji możesz zapomnieć.
4. - PCP to duży koszt. Sam karabinek dostaniesz ( najtańszy ) w cenie dobrej sprężyny, a do tego jeszcze co najmniej pompka ( którą szczerze odradzam) albo butla i jej okresowe nabijanie..
5. - Na sprężynę potrzebujesz wytrzymalszą ( patrz droższą) lunetę ale i tak jej koszt nie przebije zakupu butli/pompki .. A poza tym jeśli chcesz strzelać na dalszy dystans to nawet na pcp musisz posadzić dobrą ( patrz droższą) lunetę, inaczej to tylko strata kasy i nerwów..
5a. - ... Ale.. na pcp bilans Lepszość/Droższość jest korzystniejszy niż dla sprężyny.

Osobiście miałem I pcp i sprężyny.. ( kilka sztuk w sumie )ale.. Odkąd przez pracę przestałem regularnie strzelać - sprzedałem pcp i zostawiłem sobie sprężynę..
Po prostu.. Może leżeć przez 3 miesiące i czekać na swoja chwilę.. Z pcp już tak nie ma.. Jeśli nie strzelasz z niej regularnie to przestaje trzymać ciśnienie i stabilność strzałów spada..
Najgorsze że jak w pcp zejdzie ci ciśnienie w kartuszu do zera to pompką go nie napompujesz..
Mam butlę nurkową z wolnym zaworem i miałem duuży problem z nabiciem kartusza jak zeszło mi za bardzo ciśnienie bo napływ był zbyt wolny i zawór nie chciał się uszczelnić.. Pompką było by jeszcze gorzej - o ile nie niemożliwe..
Wydaje mi się że jeśli nie jesteś regularnym strzelcem z zacięciem ultra profesjonalnym, to powinieneś zainwestować w jakąś naprawdę dobrą sprężynę ( np tx200, hw95 czy walther lgu ) Z tym sprzętem możesz zarówno strzelać od czasu do czasu jak i wygrywać zawody, a przynajmniej odpada ci problem z dostępnością powietrza i problemami wokół tego..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
zaskoor
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 600
Rejestracja: 11 cze 2014, 17:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: zaskoor »

są dwa przedziały cenowe do 300zł, i do 3000 zł . to jeśli chodzi o sprężyny i mowa o samym karabinku ;) optyka... to już inna bajka zależy od karabinka ;) Pcp ma tylko jeden przedział cenowy 2000+ za sam karabinek, do tego dochodzi 600zł butla z 200zł przetoczka, daruj sobie pompkę do dymania PCP. no chyba że masz 140KG wagi i ani grama tłuszczu w tej masie ;)
Było C11, P900, Vantage, C1377, Hydraulik. QB78 Mamutkowy
Jest c1077 , PSsssst , p17 , kuperek , ABS z ASG
Krzysztof64
Posty: 5
Rejestracja: 29 sty 2022, 17:55

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Krzysztof64 »

#mamutowicz takiej pomocy oczekiwałem. Konkretnie i na temat po własnych doświadczeniach. Teraz juz wiem iż w grę wchodzi sprężyna. Faktycznie czasu nie mam za dużo i ma być to zabawa rekreacyjna/ hobby. Kwota jaką chciałbym przeznaczyć była do 1000zl lecz teraz zaczyna wzrastać. Myślę że do 1500zl coś mi się uda znaleźć przyzwoitego. Chciałem jeszcze spytać o coś podatnego na tuning , rozwojowego. Patrząc na forum zbyt wiele ofert sprzedaży niema. Gdzie szukać używki najlepiej, kupic nowy czy po tuningu?
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: rokasa58 »

Krzysztof64 pisze: 30 sty 2022, 10:15 Kwota jaką chciałbym przeznaczyć była do 1000zl lecz teraz zaczyna wzrastać. Myślę że do 1500zl coś mi się uda znaleźć przyzwoitego. Chciałem jeszcze spytać o coś podatnego na tuning , rozwojowego. Patrząc na forum zbyt wiele ofert sprzedaży niema. Gdzie szukać używki najlepiej, kupic nowy czy po tuningu?
U nas liczą się tylko dwie marki Air Arms i Weihrauch i przy Twoim budżecie,to nic nie kupisz. Fajne wiatrówki sprzedaje firma Cometa, np.model Fusion. Oczywiście po zakupie przydało,by się wysłać na poprawki,ale załapiesz się w swoim budżecie.
Pozdr.
Ziemo
Posty: 8
Rejestracja: 21 sty 2021, 13:30

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Ziemo »

Mamutowicz pisze: 29 sty 2022, 22:18 sprzedałem pcp i zostawiłem sobie sprężynę..
Po prostu.. Może leżeć przez 3 miesiące i czekać na swoja chwilę.. Z pcp już tak nie ma.. Jeśli nie strzelasz z niej regularnie to przestaje trzymać ciśnienie i stabilność strzałów spada..
To jest mocno niedopowiedziane, bo brzmi tak, jak by to była reguła. Być może sytuacja dotyczy karabinków ze stałym kartuszem, ale przy tych, które mają wymienne, sytuacja w ogóle nie występuje. Tak, zdaję sobie sprawę, że karabinki z wymiennymi kartuszami będą znacznie ponad założony budżet, ale z drugiej strony w tym budżecie to się w zasadzie żadnego pcp nie kupi.
Krzysztof64 pisze: 29 sty 2022, 20:17 ciągle zastanawiam się czy pcp czy łamana.
A może jakieś PCA by Ci podpasowało? Nigdy żadnego nie miałem więc nic nie podpowiem, ale może warto się zainteresować?
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: rokasa58 »

Mamutowicz pisze: 29 sty 2022, 22:18 Po prostu.. Może leżeć przez 3 miesiące i czekać na swoja chwilę.. Z pcp już tak nie ma.. Jeśli nie strzelasz z niej regularnie to przestaje trzymać ciśnienie i stabilność strzałów spada..
Najgorsze że jak w pcp zejdzie ci ciśnienie w kartuszu do zera to pompką go nie napompujesz..
Mam butlę nurkową z wolnym zaworem i miałem duuży problem z nabiciem kartusza jak zeszło mi za bardzo ciśnienie bo napływ był zbyt wolny i zawór nie chciał się uszczelnić..
W FWB oringi mam 4-5 lat i żyją,strzelam z niej sporadycznie /za dobra do codziennego tłuczenia :D/, a wymiana,to nie problem.
A tan drugi przypadek co opisujesz,to chyba miałeś taki zawór,też miałem ten problem,ale to też można prosto ogarnąć.
Obrazek
-
Awatar użytkownika
Urko
Posty: 146
Rejestracja: 07 lis 2021, 9:42
Lokalizacja: Lemingrad

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Urko »

Cometa Lynx ma w pewnym sensie wymienne kartusze:

Obrazek

jeśli wymieniać je razem z regulatorem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i do niedawna kosztowało to w granicach 3000: https://www.arobron.pl/pcp/504600-wiatr ... 500cc.html
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Mamutowicz »

Co nie zmienia faktu że sprężynie nigdy powietrza nie braknie.. a co do wymiennych kartuszy itp.. Ja sobie zdaję z tego sprawę ale mówimy tu o kupnie jednej wiatrówki do rekreacji.. więc.. nawet jeśli za 3k dasz radę kupić wiatrówkę która będzie trzymać ciśnienie przez pół roku to i tak kiedyś trzeba ją nabić.. a poza tym .. Budżet to raptem połowa tej kwoty. więc..

W dalszym ciągu podtrzymuję - lepiej kupić dobrą sprężynę.. no chyba że się ma kasi trochę na zbyciu to nie ma się co szczypać..
Ale i tak żałuje że pozbyłem się Regala..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: rokasa58 »

Dzisiaj do 2 tys nic sensownego się nie kupi i np kupując TX-sa czy HW 97 i chcąc mieć wyniki takie jak z pcp,to trzeba wyłożyć ok tysiaka na poprawki.
Wiem bo pytałem kogoś kto taki tuning wykonuje /zresztą jest na topie HFT u nas/. Sam mam TX-sa na Vorteku PG3,ale zdążyłem kupić jeszcze przed skokiem cen, na obecną chwilę,to chyba bym oscylował w P15 :D
ODPOWIEDZ