Obrazek

Rozważania o drewienku

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Jeśli może mi ktoś wytłumaczyć to chciałbym wiedzieć dlaczego olej lniany a nie rzepakowy. Nie bardzo mogę kupić ten lniany a rzepakowy jest w każdym sklepie.
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

olej lniany ma códowną prawie że zdolnosc POLIMERYZACJII, proces ten następuje po zetknięciu się oleju z tlenem zawartym w powietrzu, tworzy to powłoke ochronną, taka naturalna farba olejna :lol:
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Cudowna moc!Pięknie powiedziane.Kiedyś (dziś już rzadko) robiono meble politurowane.
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Zjeździłem całe miasto i ani grama oleju lnianego, znalazłem w pewnym sklepie budowlanym olej 250g 75 zł :wow: :wow: Dostałem tylko wosk też nie tani, ale chociaż super powierzchnia jest po nim. Olej mi kupi kolega Tomek, ciesze się że trafiłem na to forum. Pełno tu samych życzliwych ludzi :)

Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie rady.

P.S. Sam wosk nie wystarczy?
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
Dars ,olej lniany tłoczony na zimno to także olej spożywczy kupisz w każdym sklepie zielarskim takim jak np. Herbapol ,a widywałem też w marketach na półkach wśród innych olei w małych opakowaniach.
Terpentynę balsamiczną kupisz w aptece jako olejek terpentynowy.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Daniel70
Posty: 144
Rejestracja: 18 sie 2006, 9:07
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Daniel70 »

Daras pisze:Zjeździłem całe miasto i ani grama oleju lnianego
Spróbuj w sklepach zwanych dawniej papierniczymi.
Na pewno w Twojej miejscowości jest kółko plastyczne, możesz ich się zapytać skąd biorą olej lniany.
A wosk, pewnie znajdziesz w okolicy pszczelarzy.
Pozdrawiam
Daniel70
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Chyba wszystko już wiem na temat olejowania, zrobiłem sobie próbkę z olejem PKB i potem to nawoskowałem. Powiem że trzymać takie drewno w ręce to coś przyjemnego i nigdy już nie popełnie tego grzechu aby lakierować osadę. A'propos osady ma może ktoś jakieś rysunki albo szkice, bo to co stworzyłem mi się nie podoba :-( Jeśli ktoś by miał coś takiego i przejawiał ochotę odstąpić swój pomysł, to chętnie skorzystam. Mam jeszcze tego orzecha na 3 osady, a pomysłu na wykonanie już nie mam.
doktor
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: doktor »

Poszukaj oleju "Old London" w internetowych sklepach z bronia. Nie kosztuje duzo, a efekt daje bardzo dobry. PKB to moim zdaniem nie jest dobry pomysl - drewno nigdy nie wyschnie porzadnie.
--
Maciek
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Daras przejechal oliwką PKB tylko na próbę :) Ja też tak zrobiłem na próbce drewna (olejem sprężarkowym) gdy jeszcze nie miałem dostępu do lnianego.

Old London, hmm, kosztuje dużo, ten sam efekt uzyskamy za pomocą oleju lnianego (niecierpliwi mogą dodać sykatywy) i wosku pszczelego. Efekt jest równie ładny jak po OL a jaki piękny zapach ma później drewienko - olej lniany ma zapach orzechowy, wosk pszczeli zapach miodu. Żaden Old London tego nie potrafi :lol:
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

doktor pisze:Poszukaj oleju "Old London" w internetowych sklepach z bronia. Nie kosztuje duzo, a efekt daje bardzo dobry. PKB to moim zdaniem nie jest dobry pomysl - drewno nigdy nie wyschnie porzadnie.
PKB wziąłem tylko na próbę. Olej lniany już mam( żona mi kupiła :) ), poolejowałem już trzykrotnie drewienko(szybko wysycha) wygląda ładnie no i ten zapach. Jecze ze trzy razy powtórze olejowanie a potem nałożę wosk.
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Daras pisze:poolejowałem już trzykrotnie drewienko(szybko wysycha) wygląda ładnie no i ten zapach. Jecze ze trzy razy powtórze olejowanie a potem nałożę wosk.
Daras, błąd.

Zrób tak: po tym trzykrotnym olejowaniu odczekaj ze dwa dni a potem przez powiedzmy tydzień nakładaj codziennie po jednej, cieniutkiej, warstwie oleju. Po tym tygodniu odczekaj aż olej wyschnie ( w tej chwili tylko Ci się wydaje, że wysechł) i przejedź watą stalową (od biedy bardzo drobnym papierkiem) drewienko ponieważ wstaną włókna. Najlepiej to robić kiedy drewienko dobrze przeschnie wtedy te włókna będą bardziej "kruche".
Następnie nakładaj następne warstwy ale już w większych odstępach czasowych. Róznie to może być ale wyjdzie Ci pewnie w sumie około 15-17 warstw. Wtedy po dobrym przeschnięciu możesz nakładać wosk rozpuszczony w terpentynie lub nie (druga opcja wymaga silnych palców :lol: ).
Jak będziesz miał jakieś pytania to wal śmiało
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

tomaschek30 pisze:
Daras pisze:poolejowałem już trzykrotnie drewienko(szybko wysycha) wygląda ładnie no i ten zapach. Jecze ze trzy razy powtórze olejowanie a potem nałożę wosk.
Daras, błąd.

Zrób tak: po tym trzykrotnym olejowaniu odczekaj ze dwa dni a potem przez powiedzmy tydzień nakładaj codziennie po jednej, cieniutkiej, warstwie oleju. Po tym tygodniu odczekaj aż olej wyschnie ( w tej chwili tylko Ci się wydaje, że wysechł) i przejedź watą stalową (od biedy bardzo drobnym papierkiem) drewienko ponieważ wstaną włókna. Najlepiej to robić kiedy drewienko dobrze przeschnie wtedy te włókna będą bardziej "kruche".
Następnie nakładaj następne warstwy ale już w większych odstępach czasowych. Róznie to może być ale wyjdzie Ci pewnie w sumie około 15-17 warstw. Wtedy po dobrym przeschnięciu możesz nakładać wosk rozpuszczony w terpentynie lub nie (druga opcja wymaga silnych palców :lol: ).
Jak będziesz miał jakieś pytania to wal śmiało
Ok zrobię tak jak mi radzisz. Narazie się nic nie nastroszyło, ale może dlatego że naprawdę wypolerowałem to na błysk.
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
Spokojnie jeszcze zobaczysz ,cały ten błysk zniknie za parę dni :) ,a włókna wstaną prędzej czy później. Jeszcze nie raz będzie błysk ,cały proces trwa tygodniami :) ,ale kiedyś w końcu doczekasz się efektu końcowego.
Z czasem trzeba będzie nawet czekać dzień dwa aby olej wszedł w drewienko ,wtedy będziesz już wiedział ,że niedługo przyjdzie czas na wosk.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Koval pisze:Witam.
Spokojnie jeszcze zobaczysz ,cały ten błysk zniknie za parę dni :) ,a włókna wstaną prędzej czy później. Jeszcze nie raz będzie błysk ,cały proces trwa tygodniami :) ,ale kiedyś w końcu doczekasz się efektu końcowego.
Z czasem trzeba będzie nawet czekać dzień dwa aby olej wszedł w drewienko ,wtedy będziesz już wiedział ,że niedługo przyjdzie czas na wosk.
Pozdrawiam.
Robert
Pewnie tak jest jak mówisz. Ja jak już wspominałem wcześniej nigdy nie olejowałem drewna, no ale kiedyś musi być ten pierwszy raz. :lol: Narazie wpija dość mocno, może dlatego że długo sezonowane było.

[ Dodano: Sro 18 Kwi, 2007 22:56 ]
Ponawiam pytanie, czy ktoś z Was mógłby podzielić się ze mną swoim pomysłem na osadę, no bo moja nie bardzo mi się podoba. Mam jeszcze drewna na trzy osady, jednak pomysłu brak.
doktor
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: doktor »

tomaschek30 pisze: Old London, hmm, kosztuje dużo, ten sam efekt uzyskamy za pomocą oleju lnianego (niecierpliwi mogą dodać sykatywy) i wosku pszczelego. Efekt jest równie ładny jak po OL a jaki piękny zapach ma później drewienko - olej lniany ma zapach orzechowy, wosk pszczeli zapach miodu
Zebys wiedzial, tak mam zrobiony sztucer CP i wlasnie go wacham :D

Old London daje ladny, gleboki kolor - zastepuje po prostu bejce.
--
Maciek
ODPOWIEDZ