Obrazek

Łuk

Kusze, łuki, paralizatory, noże, miecze, repliki, survival... Czyli inne nasze zabawki!
ODPOWIEDZ
Rlyeh
Posty: 100
Rejestracja: 31 sty 2007, 23:26

Post autor: Rlyeh »

doktor pisze:A nie wiecie, gdzie mozna znalezc profile lukow do odrysowania na drewnie?
http://img508.imageshack.us/img508/81/0016au.jpg
http://img508.imageshack.us/img508/9596/0029zb.jpg
http://img508.imageshack.us/img508/9333/0030mv.jpg

Zaczerpnięte z Frehy (uwaga, temat dla osób o naprawdę silnych nerwach).
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

heh a pod spodem, "Rysunki nie są przeznaczone do skanowania" :lol:
Ciekawe co myslał ten co wrzucał je pod skaner :PP :lol:
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

tam jest napisane Skalowania nie skanowania :P :P
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

łuups :lol: tak to jest jak sie po % zagląda na forum :maruda:
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

no nie ma się czym chwalić :P Szukam drewna na łuk obecnie jakby ktoś miał zbędny kawałek :D Ksiązeczkę kupiłem jest fajna ale wiele rzeczy w niej brakuje i albo autor wiele zachował dla siebie albo nie wiedział sam. Ale dała mi nowe myślenie o łuku. Zobaczymy co mi uda się wystrugać :D
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
doktor
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: doktor »

Opis robienia cieciwy jest taki, ze stawiam niewirtualny browar kazdemu, kto mi objasni o co tam chodzi.

Pewnie predzej znajde dobry opis w necie, chcby taki:

http://www.stickbow.com/stickbow/featur ... tring.html
--
Maciek
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

że ja nie pijący dam się innym wykazać :)
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
doktor
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: doktor »

Jaaasne :)

[ Dodano: Pią 18 Maj, 2007 00:04 ]
Poza tym np. opis ksztaltowania luku... Pisza Autor, zeby miec do tego 2 cieciwy, ale opisuje uzycie tylko jednej. Ta ksiazka jest niedokonczona :(
--
Maciek
Wojtek
Posty: 83
Rejestracja: 26 wrz 2006, 10:38
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: Wojtek »

Witam.
Temat stary, ale wtrącę parę słów. Moim zdaniem na nasze warunki najlepszy łuk można zrobić z pręta z włókna szklanego. Ja robiłem taki dosyć dawno temu i dam Ci "z grubsza" namiary na materiał:
Pierwszy sposób łatwy, acz nielegalny: przygotuj sobie kijek o długości 1 m średnicy ok. 10 mm, idź na pole gdzie są elektryczne pastuchy, wyciągnij pręt z włókna i zastąp kijkiem. Przyznam się bez bicia, że przy pierwszym moim łuku tak zrobiłem.
Drugi sposób całkiem legalny ale trzeba się postarać: wpisz w wyszukiwarce "huta szkła" lub "pręty z włókna szklanego" Kiedyś znalazłem producentów i przedstawicieli handlowych i z tego co pamiętam ceny nie były wysokie, więc możesz sobie taki pręt zamówić. Generalnie nie ma problemu z przekrojem okrągłym, natomiast przekroje prostokątne to już inna bajka (przynajmniej na tamte czasy).
A co do łuku: po kilku eksperymentach z łukiem "zwykłym" zrobiłem sobie łuk bloczkowy. Było z nim trochę roboty, ale gra warta była świeczki. Jeżeli temat Cię interesuje, to daj znać, odszukam go gdzieś w piwnicy i porobię zdjęcia. To nie jest żadna rewelacja i gdybym miał go robić jeszcze raz, to zabrałbym się za to zupełnie inaczej, ale idea byłaby bez zmian.
Ostatnio zmieniony 06 lis 2007, 7:08 przez Wojtek, łącznie zmieniany 1 raz.
Wojtek
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Chętnie popatrzę na to :D lubie samoróbki :D
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Wojtek
Posty: 83
Rejestracja: 26 wrz 2006, 10:38
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: Wojtek »

Witaj Kornel
Zgodnie z obietnicą wstawiam parę fotek łuku. Zaznaczem, że jest to prototyp, który miał ewoluować w coś lepszego (ale się tego nie doczekał), więc nie licz na zbyt wiele.
Rękojeść zrobiłem z trzech sklejek grub. bodajże 18 mm, sklejonych razem na grubość. W poprzednich swoich łukach często cięciwa udzerzała mnie w przedramię, więc postanowiłem zrobić uchwyt niesymetrycznie, żeby odsunąć od niej rękę. Okazało się, że pomysł nie był dobry, bo przy napinaniu łuk miał tendencję do skręcania - więc raczej tego nie próbuj - zrób uchwyt symetrycznie względem cięciwy.
Obrazek

Przed sklejeniem wstawiłem międzi sklejki kawałki (również se sklejki), które stabilizowały pręty z włókna. Widać je na tym zdjęciu. To takie przezroczysto-biało-czerwone to podstawka pod strzałę przyklejona na taśmę i wykonana z butelki plastikowej. Rowek obok to prowdzenie strzały przy naciąganiu. Następne podfrezowanie z dwoma wkręconymi mufkami M4 służy do mocowania listwy, którą widać na ostatnim zdjęciu. Miała ona na celu odsunięcie krzyżujących się cięciw od osi głównej. Najpierw była króciutka, skierowana do wnętrza łuku, potem dorobiłem długą, która wystawała również z przodu i pomagała mi w celowaniu.

Obrazek

Następne zdjęcia to różne widoki tego samego.
Obrazek Obrazek

Elementy potrzebne do przymocowania prętów do rękojeści to: śruby zamkowe M6, nakrętki typu RAMPA M6 i kawałek prowadnicy do szuflad.
Obrazek

A tak wyglądało połączenie
Obrazek Obrazek

Teraz końce z bloczkami. Zależało mi żeby te końce były jak najlżejsze więc wykorzystałem blachę aluminiową. I znowu pudło: blacha zaczęła się odkształcać. Do skręcenia z prętami musiałem użyć dużych podkładek z zewnątrz i kawałka blachy od wewnątrz. Zastosowałem też gumowe przekładki, bo nie wiem jak mocno skręcałem, to i tak po kilku strzałach wszystko zsuwało się do środka. Zamiast blachy aluminiowej lepszym rozwiązaniem byłoby zastosować taką część od małych kółek meblowych. Jak wejdziesz do sklepu z okuciami meblowymi i popatrzysz na kółka, to od razu będziesz wiedział o co chodzi. Kształt prawie ten sam, ale marteriał o niebo lepszy.
Bloczki wziąłem od jakiegoś starego radia, podkładki dystansowe z teflonu (chyba), a w środek wstawiłem metalową tulejkę z gwintem wewnętrznym. Całość skręciłem śrubami z dwóch stron. Od śruby po lewej stronie odchodzi pętla z linki stalowej. Służyła do zaczepiania cięciwy.

Obrazek

Sam zaczep był za wielki. Z powodzeniem możnaby zastosować coś mniejszego, ale cóż... był jaki był.

Obrazek

A całość wyglądała tak:
Obrazek Obrazek

Na zdjęciach widać, że końcówki są za długie. Po prostu eksperymentowałem z rozstawem bloczków, żeby dobrać je pod siebie. I jeszcze jedno: pręty koniecznie czymś owiń, bo będą Cię szczypać wszystkie części ciała do których je dotkniesz. Ja swoje owinąłem taśmą klejącą.
Ach, zapomniałem dodać, że jestem leworęczny, więc dla praworęcznych uchwyt musi być lustrzanym odbiciem
Wojtek
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

:wow:

Wojtku, widzę Cię na najabliższym Zlocie z tym łukiem :D
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Wojtek
Posty: 83
Rejestracja: 26 wrz 2006, 10:38
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: Wojtek »

he, he, raczej nie ma się czym chwalić - sprzęt do celnych nie należał i lepiej wygląda na zdjęciach niż w realu. Za dużo prowizorki.
Wojtek
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

ożesz :O nieźle jak będę miał trochę czasu to spróbuje coś podobnego zbudować, i może coś razem wymyślimy i poprawimy celność :)
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
nunez
Posty: 770
Rejestracja: 03 wrz 2006, 18:18
Lokalizacja: Stępna

Post autor: nunez »

Wojtuś -widzimy sie na zlocie!!!!!! :)
przydżwigaj to strzeladło
ja pewnie coś w zimie pokombinuje to postrzelamy z l€ków :D
;slavka634;
ODPOWIEDZ