Obrazek

Tawerna strzela FT?

Informacje o planowanych spotkaniach, zdjęcia i opisy.

Moderator: Koval

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Oprych
Posty: 793
Rejestracja: 25 lut 2010, 23:55
Lokalizacja: Borzęta/Kraków

Post autor: Oprych »

To my tu z Jara bajeranta robimy

A to wzorowy mąż jest :D

a wracając do szkła opinie są dobre ale zawsze ktoś powie dołóż stówę dwie a masz ........
itp. itd
Walther LG 210 Plus PCP 10x42 IR
AA s400 +waldek 8-32x56-sprzedany
Hatsan 90 qt sas 3-9x40 -sprzedany
extra FAC B-2 made in china :D
Są trzy rodzaje kobiet: damy, nie damy i nie każdemu damy.
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

jaro5090 pisze:Jarku, a co sądzisz o takiej lupce ?
Nikko Stirling TargetMaster 10-50x60

Jest znacznie tańsza od BigNikko :)
Link: http://www.akhobby.pl/index.php?a=opis&k=83&id=729
To oniej wspominalem wcześniej, że ok.300 funtów kosztuje. Na moje oko jest OK. Co do podróży do BAR-u to może być ciężko :maruda:
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Przy dzisiejszym kursie / 4,4418 / byłaby to suma 1332,54 PLN.

Tylko, że koszt dojazdu zwróciłby się dopiero przy zakupie 4 lupek :(
Gdyby poszukać naszych obywateli, pracujących w okolicy Blackpool to temat byłby ciekawy :)
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

No byłby, ale zdaje się, że mi zostaje budżetowy zestaw, czyli S400 + coś x32 kupię. Inaczej musiałbym rewlwer CP odpuścić, a to mi się nie uśmiecha :maruda:
No nic, walczy się tym co się ma.
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Awatar użytkownika
cezbar
Posty: 1554
Rejestracja: 11 sie 2010, 19:32
Lokalizacja: Nowa Dęba
Kontakt:

Post autor: cezbar »

To ja wrócę do tematu jokerów, skoro go poruszyliście.
Pomysł świetny. Ale nie podoba mi się punktowanie jokerów do klasyfikacji ogólnej jak to było w Piastowie. Można by je potraktować jako bonus, ewentualnie jako dodatkowa punktacja zamiast dogrywki w przypadkach nierozstrzygniętych. Ale gdy będą punktowane razem ze zwykłym torem HFT to już nie będzie HFT tylko nowa nieokreślona kategoria zawodów. Czyli wg mnie jokery tak, ale nie zaliczane do punktacji ogólnej.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Spoko, do Tawerniaków 2011 zostało sporo czasu. Jak na razie tez założyłem to co mam :)
A czytałeś coś o http://www.pricecheck.co.za/products/40 ... cal+Scope/
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

A, może za Jokery będzie osobny pucharek ?? :hm:
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Luuuudzie, ja zbankrutuję przez te puchary :lol:

HFT 1
HFT 2
FT
Joker
JuniorHFT

:lol:
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
cezbar
Posty: 1554
Rejestracja: 11 sie 2010, 19:32
Lokalizacja: Nowa Dęba
Kontakt:

Post autor: cezbar »

To już bardziej sprawiedliwe. Tylko czy budżet Tawerny wytrzyma taką ilość nagród?

[edit]
hehe - napisaliśmy o tym samym w tym samym czasie [21:35]
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Oprych
Posty: 793
Rejestracja: 25 lut 2010, 23:55
Lokalizacja: Borzęta/Kraków

Post autor: Oprych »

podobno szkła trochę nie tego
na większym x mleko widać

przynajmniej na beżowym tak pisali

ale cena 650zł to atut
Walther LG 210 Plus PCP 10x42 IR
AA s400 +waldek 8-32x56-sprzedany
Hatsan 90 qt sas 3-9x40 -sprzedany
extra FAC B-2 made in china :D
Są trzy rodzaje kobiet: damy, nie damy i nie każdemu damy.
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

cezbar pisze:To już bardziej sprawiedliwe. Tylko czy budżet Tawerny wytrzyma taką ilość nagród?
To ja już sobie kupię przywiozę ze sobą, a szanowne grono tylko go wręczy :D
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Rozwiązaniem jest puchar przechodni, który by z Tarnobrzega nie wyjeżdzał i służył jedynie do foto :lol:

Co do ZOS, to czytałem, że potrafi "mylić się" o naście metrów, więc do FT się nie nadaje. Do strzelania, kiedy od czasu do czasu zmienia się nastawy, może i tak, ale tu kręcisz kołem na każdym stanowisku... Zresztą 650 zł na alledrogo. Za tę cenę zrobienie nawet FTpodobnej optyki jest niemożliwe.
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
AndrzejKr
Posty: 217
Rejestracja: 12 wrz 2009, 9:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: AndrzejKr »

Według mojej opinii strzelcy FT to elita strzelectwa terenowego. Są to specjaliści naprawdę wysokiej klasy. Miałem przyjemność obserwowania ich poczynań na zawodach i darzę ich wielkim szacunkiem. Wiele razy widziałem sytuacje , w których strzelec HFT "mościł się" jak to określił Jarek (czytaj: szukał dogodnej pozycji) znacznie dłużej od zawodnika FT.
Blokowanie toru w ich wykonaniu uważam za stereotyp , który do nich po prostu przylgnął.

W konkurencji HFT regulaminowy 40 figurkowy tor zawiera dużo stref 35-40 mm często strzelanych z marszu wręcz "z przyłożenia". Jeśli tor HFT jest relatywnie łatwy działa prosty mechanizm gleba-palik-strzał. Jeśli zaś teren daje możliwości ustawiaczom (jak choćby poligon w Skierniewicach) na ustawienie dużej ilości dalekich stanowisk + do tego dojdzie wiaterek , okaże się że nie limitowani czasem HFT-ciarze blokują strzelców FT.

Jokery w Piastowie (będę nieskromny były mojego autorstwa :PP) - dedykowane dla purystów , którzy już na etapie wstępnym podnieśli larum i domagali się regulaminowego toru. Stąd i ich wyraźne oznaczenie i celowe usytuowanie na dobrze oświetlonej polanie , bez trików ze światłem. Analiza wyników pokazuje , że większe trudności sprawiły cele te na wskroś regulaminowe (nr1 KZ40/41m - 43% skuteczności i nr2 KZ20/7,5m - 50% skuteczności). Joker1 KZ40/32,5m przysłonięty spinerem zaliczony został przez 70% zawodników. Okazało się też , że zaliczenie Jokera2 (KZ40/50m) było tak samo trudne jak KZ20/7,5m.

Zatem takie ustawianie Jokerów nie ma większego sensu (paradoks). Lepiej z premedytacją zdecydować się na zastosowanie większej ilości zredukowanych KZ 15,20,25 mm na większych odległościach niż to wynika z regulaminu. Tak zrobili organizatorzy niedawnych MŚ w FT na Węgrzech i nikt nie śmiał zaprotestować.
Jak słusznie pisze Tomek celem winno być podnoszenie naszych Tawernianych umiejętności i moim skromnym zdaniem należy iść tym właśnie tropem.

Ale się rozpisałeeem :D .
Ostatnio zmieniony 14 paź 2010, 21:33 przez AndrzejKr, łącznie zmieniany 1 raz.
Czysta logika jest ruiną ducha
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Co do opóżniania, to piszę to z własnego doświadczenia. Ale możliwe, że wynikało z tego, że to ja byłem w danej grupie FT :lol:
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Co do samego toru, to w FT, według regulaminu, tor musi być idealnie przejrzysty. Tzn cel na stanowisku musi być widoczny w całości, bez żadnych przeszkadzaczy. Zawodnik ma usiąść na podusi i bez zbędnego szukania pozycji ma oddać strzał na KZ "w pełnym księżycu". Stąd pomysły, by urozmaicić i utrudnić tor, zmniejsza się KZ na dużych dystansach (vide MŚ na Węgrzech).
W HFT znowu cel nie musi być tak daleko, KZ będzie 40mm, ale za to widoczna tylko w połowie, lub przesłonięta trawą, lub gałęzią z wygodnej leżącej postawy.
Tym właśnie różni się FT od HFT, gdzie za "starych dobrych czasów" to właśnie roślinność i ukształtowanie terenu warunkowało to, z jakiej postawy trzeba strzelać i gdzie szukać dogodnego miejsca do strzału.

Ostatnio jak organizowaliśmy zlot BeskidTeam, kładziony był szczególny nacisk na to, by cele i paliki były tak ustawione, by możliwe było wygodne strzelanie z kolana czy stojąc, a mocno ryzykowne z pozycji "palikowej" leżącej. Na zasadzie "wygodnie, ale ryzykownie" i vice versa "pewnie ale mniej wygodnie". To jest właśnie istota HFT.

Moim skromnym zdaniem ograniczanie stref KZ w HFT i ustawianie figurek w szczerym polu, to trochę wypaczanie tej dyscypliny (co jest mocno pożądane w FT).

W gruncie rzeczy nie sposób ustawić idealnego toru jednocześnie dla FTciaży i HFTciaży, bo albo jedni będą się nudzić, albo drudzy narzekać i na odwrót. Dlatego na niektórych stanowiskach dostawia się cele specjalnie dla FT (powyżej 41m, albo małe KZ w nieco dalszym dystansie), żeby urozmaicić strzelanie tym od FT i nie psuć dobrej zabawy tym od HFT.

Niestety to nas dzieli i tego nie przeskoczymy. Idealnie jest ustawienie osobnego toru dla HFT i osobnego dla FT (tak jak ma to miejsce w Morsku na zlocie międzynarodowym), jednak nie każda grupa, która organizuje zloty ma na tyle figurek i zasób terenu, by sobie na to pozwolić.

Podobnie ma się sprawa z postawami wymuszonymi. Dla mnie to troszkę masło maślane, jeśli regulamin mówi o tym, że np. na danym stanowisku postawa jest "klęcząca podparta". HFT od pierwszych kroków zakładał, że jeśli jest element terenu w zasięgu strzelającego, to można go wykorzystać, to do organizatora zawodów należy ustawić tor tak, żeby np. nie mógł się o nic podeprzeć strzelając z kolana lub stojąc, a jeśli jest gałąź, drzewo lub np. kamień, to dlaczego nie - to jest oczywiste.

Dobra kurde, rozpisałem się jak zwykle.
Mam nadzieję, że coś z tego bełkotu zrozumieliście ;)
Dobrej nocy .
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
ODPOWIEDZ