Obrazek

Jesion

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
Darek
Posty: 829
Rejestracja: 14 lip 2006, 16:47
Lokalizacja: Ciechanów

Jesion

Post autor: Darek »

.Jesion . kiedyś leżała na nim Chinka po przeróbce teraz będzie łucznik .Jest to drugie moje łoże z tego drzewa . Nie tak ładne jak kolegów z forum ale zdecydowałem się je pokazać ponieważ niektórych interesuje to drzewo.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/63d ... c9267.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f1d ... df0bd.html

Zrobiłem osobny temat bo to nie jest łoże do hatsana
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Jesion ma faktycznie piękną teksturę i słoje. Jednak na osady to nienajlepszy pomysł :/
To drewno przenosi drgania i nie tłumi tak jak orzech czy buk...
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Darek pisze:Nie tak ładne jak kolegów z forum ale zdecydowałem się je pokazać ponieważ niektórych interesuje to drzewo.
Nie martw się - pierwsze śliwki robaczywki ;)
Na moje oko, ten skos z przodu łoża mógłby być nieco mniejszy, ale i tak całkiem fajnie wyszła Ci ta osada.
Darek
Posty: 829
Rejestracja: 14 lip 2006, 16:47
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: Darek »

Jednak na osady to nienajlepszy pomysł :/
To drewno przenosi drgania i nie tłumi tak jak orzech czy buk...Prawdę mówiąc ja tego nie odczułem a miałem już wcześniej na łuczniku .Tylko jest bardzo twarde do obróbki
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

jesion jest bardzo sprezysty ( robi sie z niego łuki i łuczyska do kusz, z wielkim powodzeniem) ale czy jako bryła drewna moze przenosic drgania to bym był skłonny sie nie zgodzic, owszem jakby osada miała malą "srednice" ( była niska, waska) ale długa mogłoby to miec jakies znaczenie bo jak wiadomo łatwiej wygiac witke drzewka niz jego gruby konar, ale w bryle o kształcie osady mysle ze sprezystosc byłaby niezauwazalna, musiałby sie wypowiedziec ktos kto przestestował takowa osade, porównał z inna o podobnym kształcie ale z buku lub debu, bo ja jestem narazie za cienki w uszach i tylko teoretyzuje :wysmiewacz:
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Logan

Post autor: Logan »

Właśnie im mniej sprężyste drewno tym bardziej przenosi drgania. Wyobraź sobie resory samochodowe, które nie sprężynują?? Jesion jest twardy i mało sprężysty. Ciężko się obrabia dłutem. Jednak chyba nie będzie gorszy od polimeru który jest w standardzie. Zresztą najpierw można popróbować na jesionku a potem złapać się za dąb, buk albo orzech.
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

na iweb.pl robili z powodzeniem bardzo ładne osady właśnie z jesionu także drewienko to nadaje się idealnie :)
AA TX200 HC
Logan

Post autor: Logan »

Zależy do jakiego karabinka... Do Hatsana lepsze było by drzewko bardziej tłumiące drgania ale i tak jak na mój gust jesionek będzie lepszy niż plastik.
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Logan pisze:Zależy do jakiego karabinka... Do Hatsana lepsze było by drzewko bardziej tłumiące drgania ale i tak jak na mój gust jesionek będzie lepszy niż plastik.
Jak dla mnie to nawet ciężka dębowa osada będzie lepsza od plastiku. Ale o gustach się nie dyskutuje... ;)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

no dąb akurat bezapelacyjnie odpada :)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

stworek5 pisze:no dąb akurat bezapelacyjnie odpada :)
Dlaczego? Za ciężki? :mysli:
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

dąb wydziela jakieś toksyczne związki na metal także osada mogłaby rdzewieć, gdyby nie to byłoby ok (zaczytane ale faktycznie nie spotkałem się z opisem łoża z dębu).

[ Dodano: 2006-09-18, 14:23 ]
chociaż ....o prosze:

http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=26536
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Exterminator
Posty: 218
Rejestracja: 30 lip 2006, 11:22
Lokalizacja: Puławy

Post autor: Exterminator »

stworek5 pisze:dąb wydziela jakieś toksyczne związki na metal także osada mogłaby rdzewieć
są to tzw. garbniki, ale w drewnie czy to debu czy buka wystepuja w sladowych ilościach. Najwiecej ich jest w korze tych drzew ( zreszta każde drzewo zawiera garbniki ale te dwa gatunki najwiecej) . A co zas sie tyczy korozji to te garbniki wrecz ja powstrzymują ( są min. składnikami preparatu Cortanin ). Garbniki debowe stosowane sa przy wyprawie skor ktora ma je zabezpieczyc przed gniciem i wilgocią. Jako kolba pieknie prezentowalby sie czarny dab lub tzw. dąb srebrzysty - czarny wysycony krzemionką - po wypolerowaniu ma srebrzyste zyłki. Ogolnie czarny jest bardzo trudny w obrobce - ze wzgledu na jego zmineralizowanie szybko tępi narzedzia. ( info - moja zona - technolog drewna ) :)
Hatsan 75S, MP 654K, Hatsan 55S (old school), Magnum Sport G3, Haenel 311 do rebuildingu ...
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

A jeszcze wracając do korodowania metalu od dębiny to gdzieś zasłyszałem, że w "zamieszchłych" czasach wióry dębowe służyły jako jeden ze składników podczas oksydowania :)
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
noktrum
Posty: 84
Rejestracja: 10 cze 2006, 22:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: noktrum »

Mój kolega miał jakiś ruski pistolet z łożem dorobinym z grabu. Niestety grab niemoczony w wodzie się rozsycha...
ODPOWIEDZ