Obrazek

Tarcza/kulochwyt - własna robota.

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
LrPrl
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2010, 15:26

Post autor: LrPrl »

Nom, 1 strzał i po uchwytach, a ja bym chciał bardziej coś trwalszego...

Hmm... Eureka! Magnesy neodymowe ?
Trzeba by było z 8 takich, po 2 na każdy róg tarczy.
4 z nich miało by kilka otworków a 4 pasujące do tych otworków wypustki. Ale magnesy neodymowe nie są zbyt trwałe... hmm, a jak by je tak silikonem z reszty stron obsmarować? Jakieś 2-3mm zapobiegło by rozwaleniu się takiego magnesu?
Zamiast wypustek można przykleić kawałek gumy aby dobrze się trzymało tarczy.

slipknoter, niestety ale nie przetestuje na razie mechanizmu z 2 powodów,
1. brak czasu na zrobienie tego
2. brak wiatrówki :/
3. i nie wiem czy bd miał wiatrówkę w najbliższym czasie - zawaliłem szkołę ostatnio i spadła mi średnia,


Ale jak uda mi się znaleźć czasu, chęci i narzędzi to spróbuję przynajmniej prototyp zrobić i przyszyć od kogoś wiatrówkę.
PS: jak myślicie jaki nacisk wywiera śrut pod czas walnięcia w 'coś'? - ułatwiło by to dobranie sprężyn.
slipek
Posty: 673
Rejestracja: 01 cze 2010, 20:39

Post autor: slipek »

LrPrl pisze:jak myślicie jaki nacisk wywiera śrut pod czas walnięcia w 'coś'? - ułatwiło by to dobranie sprężyn.
To trzeba by ze wzoru jakiegoś z fizyki obliczyć. Coś mi się zdaje że to związane będzie z zasadą zachowania pędu i jakimś tam przekazywaniem energii bo zasada zachowania energii tu raczej nie wystąpi, ale nie jestem pewien. :hm:
p=m*V czyli pęd = masa razy prędkość. ---->> taki wzór znalazłem w starym zeszycie na zasadę zachowania pędu.
Najlepiej gdybyś podał masę śrutu i prędkość i masę płytki bo o prędkości płytki metalowej nie można mówić :) . Czyli masa i prędkość śrutu, masa płytki metalowej - jeśli podasz to to chyba jestem w stanie obliczyć jaką prędkość uzyska pytka, ale no wiesz to tak na surowo. - jak kto głębiej w fizyce to proszę o poprawki.

/edit
To wszystko nie do obliczania nacisku na płytkę tylko łatwo z tego juz obliczyć energię płytki czyli też jej nacisk. Chyba :hm: . Ale wszystkie moje rozważania to takie teoretyczne. :bobas:
LrPrl
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2010, 15:26

Post autor: LrPrl »

Więc tak, poradziłem się socjalisty
Obliczył nie wiem jak ale wiem, że nie uwzględniając oporów powietrza oraz oporów toczenia się (tak jak by ten kawałek blachy latał sobie w kosmosie i wywalić mu z wiatrówki xD [zakładając, że waży 0.5kg!] jego prędkość wynosiła by 7,75 m/s. czyli z oporami tarcia na śrubach oraz oporami powietrza wyszło by na moje oko ok. 5,5m/s może jak by zrobić z tylu za tą blachą amortyzującą otworek doszło by do 6m/s ale to raczej działa na nie korzyść?
No i poszperałem w gugle.pl i obliczyłem E.

E = m*v^2 /2
m - masa śrutu
v - prędkość śrutu podczas uderzenia


E = 0,000547[kg]*250[m/s]^2 / 2 = 17,09375

pęd = masa razy prędkość

P=0,000547[kg]*250[m/s] = 0,13675

0,547[g]=0,000547[kg] - waga Exacta 4,5mm wg. kolba.pl
250[m/s] - szacowana prędkość przy walnięciu w blachę (tutaj trzeba ustawiać pod własną wiatrówkę oraz odległość.)

No i z tymi danymi wybrać się do najbliższego sklepu metalurgicznego (czy jak to tam się pisze :P ) i spytać się jaka sprężyna była by najlepsza, oczywiście trzeba 4x słabszą, bo przecież są 4 sprężynki ;)
Myślę, że koszt zrobienia takiego cacka nie jest zbyt duży, niestety w moim wypadku, aby zrobić kulochwyt z grubej blachy trzeba by było po kolegach, wujkach, ciociach itp. itd. szukać kto by dziury powiercił, kto by pospawał :/
Ale jak by ktoś z korzystał z tego prosimy o zdjęcia gotowego produktu! :)
Na wakacje postaram się jakoś wykombinować u kogo to zrobić, jeżeli mój projekcik wypali na 100% dodam fotki :)
slipek
Posty: 673
Rejestracja: 01 cze 2010, 20:39

Post autor: slipek »

No muszę powiedzieć postarałeś się. Wyszedł nam projekcik na świetny moim zdaniem kulochwyt. Chyba nie trzeba nic więcej a z tego ktoś skorzysta na pewno bo każdy kto miałby możliwość zrobiłby coś takiego bo to taki gadżet fajniuśki :D że miło by mieć coś takiego. Jak uda ci się zmajstrować to na pewno wrzuć foty. Jestem ciekaw jakby to działało. A sprężynki muszą być tak miękkie żeby tłumiły siłę uderzenia lecz muszą być tak twarde aby mogły przesuwać płytkę 1/2 kilową po tych prowadnicach. Do tego sklepu warto iść ale wątpię czy taki sprzedawca jest w stanie doradzić w podobnych sprawach bo to są dość abstrakcyjne zagadnienia. A najpierw można by poeksperymentować ze sprężynkami z długopisów - bo przecież można je będzie wymieniać.
Gratuluję determinacji i wytrwania w tak wymysłowym że tak powiem kulochwycie i czekam oczywiście na wykonanie i efekty pracy :victoria: :spoko: .

A tak poza tym to wiem że Ek = mv^2 /2 ale pamiętamy że Ek=Ep --->> energia kinetyczna = energia potencjalna Ep = mgh czyli mgh=mv2 /2 czyli jakbyś walnął wiatrówką w górę prostopadle do Ziemi to wychodzi na to że można by dostać tym śrutem z powrotem we głowe z taką samą prędkością :lol: - to taka ciekawostka ale nie róbcie tego w domu :lol: . :lowca: ale co ja będę zanudzał.
Awatar użytkownika
Vilder
Posty: 112
Rejestracja: 07 lis 2009, 10:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Vilder »

Oj coś pomieszałeś z tymi energiami. Nie dostałbyś śrutem z tą samą prędkością. ;)
Chodziło Ci raczej o to, że Ec= Ep + Ek. Gdyby śrut poleciał w górę powiedzmy na 100 m Ep =
10 m/s2 x 100m x 0,000547kg = 0,547 J zaś Ek = 0. Ek śrutu na wysokości 0 m musiałaby wynosić te 0,547 J, ponieważ Ep = 0. Ze wzoru na Ek prędkość śrutu wynosiłaby ok. 44,72 m/s. Trochę i tak namieszałem, ponieważ te 100 m to tylko z założenia. :PP
H90 + PP 3-9x40+full Alchemik ; )
Przyszłość: HW 50....
LrPrl
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2010, 15:26

Post autor: LrPrl »

Wszytko to tylko założenia, czytałem trochę gugle.pl no i chyba dobrać odpowiednia sprężynę, trzeba eksperymentować. Ale i tak z tą fizyką pomieszało się, że nawet jak by pójść z tym do sklepu, facet by nie wiedział co i jak ;P ale sprężyny od może by się nadały, tylko tak 2-3 na róg dać? aby twardsze były. Było to by dobre rozwiązanie i tanie ;)
slipek
Posty: 673
Rejestracja: 01 cze 2010, 20:39

Post autor: slipek »

Vilder pisze:Oj coś pomieszałeś z tymi energiami. Nie dostałbyś śrutem z tą samą prędkością. ;)
Chodziło Ci raczej o to, że Ec= Ep + Ek. Gdyby śrut poleciał w górę powiedzmy na 100 m Ep =
10 m/s2 x 100m x 0,000547kg = 0,547 J zaś Ek = 0. Ek śrutu na wysokości 0 m musiałaby wynosić te 0,547 J, ponieważ Ep = 0. Ze wzoru na Ek prędkość śrutu wynosiłaby ok. 44,72 m/s. Trochę i tak namieszałem, ponieważ te 100 m to tylko z założenia. :PP
To fakt pomieszałem ale troche z zamotania :) burzy mózgów :? niewiedzy :maruda: młodego wieku :bobas: i dla jajec :lol: też bo śmiech to zdrowie :lol: ale przecież każdy wie o co biega a uwierzy w to tylko jakić głąbal :hihi: lub dzieciak :bobas: lub osoba która nie ma z fizyką nicu picu :PP . ale tych emotek. ale przecież to nie jest nam do budowy kulochwytu wcale potrzebne bo wystarczy jakaś deska i kawał blachy. ale przecież chodzi głównie o to żeby to opatentować i zrobić produkcje seryjną no nie :D :?: :!: a tu wystarczy dobrać dobrą sprężynę. No i znów motam. Ale weś rzuć swój telefon do góry i licz ile będzie leciał do góry a ile na dół a zobaczysz że teoretycznie miałem racje(jeśli rzucasz na chodniku/ulicy/innym twardym podłożu to nie łap :P ). To jest dziwne troszke no ni :PP . Dobra tam bez sensu dyskusja. Temat wyczerpany a tera będziemy czekać we wakacje na efekty 8) .
Dalsza dyskusja to tylko raczej do wikipedjów się odwołująca. :/ :maruda:
LrPrl
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2010, 15:26

Post autor: LrPrl »

Temat wyczerpany a tera będziemy czekać we wakacje na efekty 8) .
O nie, nie, nie... Jeszcze mocowanie tarczy ;)
Dzisiaj, mama kupiła nektarynki w takim plastikowym pudełeczku a dokoła taka siateczka pomarańczowa cieniutka. Taka siateczka nie jest droga, a jak się trafi kilka razy to i tak się trzyma.
Obrazek
Coś takiego, ale tamto było odlewane zapewne, bo nie miało łączeń takich jak tutaj, oczywiście siateczka z jakiegoś rodzaju plastiku ;)
slipek
Posty: 673
Rejestracja: 01 cze 2010, 20:39

Post autor: slipek »

Radziłbym dać sobie spokój z jakimiś tam siateczkami. Już bardziej trwała jest tekturka lub po prostu te sztywne, metalowe mocowania i zaciskowe aby nawet się zwykła kartka nie ruszała cyli ze byla by rozciągnięta i unieruchomiona. Oczywiście jest możliwość rozerwania się tego[chyba] ale przecie tekturka sztywno zamocowania starczy na nie za dlugo ale tez nie cały czas się do tarczy strzela - są jeszcze owoce/puszki/butelki/sąsiedzi :PP /dzieci :PP /okna :PP /latarnie :PP /znaki :PP /koty :PP /ptaki :PP /kamienie/zakrętki/dziadkowie :PP /itp.,itd.
Więc o takie tekturki raczej nie trudno a w razie potrzeby i w ostateczności można bez tekturki ale samą tarczką wydrukowaną.
W jakieś siateczki się nie baw bo pomarańczy/morel czy innych takich nie jesz bez przerwy i nie masz zapasu a tekturka czy kartka A4 do druknięcia zawsze się znajdzie.
To tak ze strony praktycznej.

legenda:
:PP - nie wolno tego robić.
Awatar użytkownika
Oko
Posty: 836
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:14
Lokalizacja: Bytom

Odp.Tarcza/kulochwyt - własna robota.

Post autor: Oko »

Panowie Strzelcy Wyborni !
Postaram się jeszcze przed nowym rokiem zaprezentować Wam nowy projekt pod nazwą
ZiS-6 kulochwyt dla oszczędnych. Kulochwyt zaprojektowałem, wykonałem i warunkach
''bojowych'' przetestowałem. :uzi: Certyfikat mogę wystawić. ;)
Zamieszczę to opracowanie, żebyście nie mieli już tak ostro po górkę ( poczytałem
i wiem co Was trapi ) :co:

Sądzę że się przyda
Pozdrawiam Oko
Jeśli nie wiesz jak się zachować, to zachowuj się
przyzwoicie.
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Zatem czekamy kolego z niecierpliwością ;)
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Oko
Posty: 836
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:14
Lokalizacja: Bytom

Odp. Obiecany ZiS-6

Post autor: Oko »

Propozycja dla oszczędnych i niechcących schudnąć czyli dla takich co ,,sępią" lub lubią się oszczędzać, a zarazem kochają majsterkowanie. ;D Kładę pod choinkę. :mikolaj: :devil2: :lowca:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 25 gru 2010, 13:13 przez Oko, łącznie zmieniany 4 razy.
Jeśli nie wiesz jak się zachować, to zachowuj się
przyzwoicie.
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Dodałem w poście Zdzisława załącznik do pobrania
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
RAF77
Posty: 140
Rejestracja: 05 sie 2010, 10:12
Lokalizacja: TBG, WPR, Cardiff

Post autor: RAF77 »

A to mój, zrobiony z łatwo dostępnych materiałów, czyli kantówka i blacha aluminiowa 2 kawałki po 1.2mm, (można dać blachę ołowianą jak ktoś ma takową), za blachą jest kantówka na płasko, tekturki się wymienia co 2-3 tarcze.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
HW80 4.5mm + NS4-12x50AO
Chrono Radeckowe i obudowa FNmilo
Awatar użytkownika
Oko
Posty: 836
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:14
Lokalizacja: Bytom

Odp: Tarcza/kulochwyt - własna robota.

Post autor: Oko »

Kolego Rafale !

Gratuluję prostego rozwiązania, ale w eksploatacji już nieco kłopotliwego (wymiana
podkładek tekturowych pod tarczami, ale jak to się mówi coś za coś.
W swoim profilu nie wpisałeś wieku, więc postaram się, by zwracając Twoją uwagę
na pewne aspekty dotyczące zasad bezpieczeństwa napisać to tak , abyś nie miał
wątpliwiści.
Przypuszczam, że za ogrodzeniem na którym zawiesiłeś kulochwyt znajduje sie posesja
sąsiada, albo przebiega droga lub chodnik w każdym razie mogą się tam znaleźć ludzie.
Zatem, zapytarz w czym problem, a no w tym, że w niewielkiej odległości od ogrodzenia
rosną drzewa i trafienie w którąś z gałeźi spowoduje rykoszet. Przy tak niewielkiej
odległości energia kinetyczna rykoszetującego śrutu będzie na tyle duża by poważnie
zranić. Sugeruję Ci, abyś obniżył kulochwyt lub nadbudował płot metr w górę i po metrze
w lewo i wprawo. Ponadto, zwróć uwagę, płot pokrywa się już zielonym nalotem, zatem
zaczął się już proces butwienia desek. Dlatego musisz co jakiś czas sprawdzać w jakim
stanie są deski ogrodzenia.

Życzę samych centralnych dziesiątek
Oko

Ps. Kantówka to belka np. 100/100 mm.
Jeśli nie wiesz jak się zachować, to zachowuj się
przyzwoicie.
ODPOWIEDZ