Obrazek

Dociążanie łoża-opinie.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Dociążanie łoża-opinie.

Post autor: stworek5 »

W sumie nurtuje mnie pewien problem, nikt nie porównał wyników strzelania przykładowo z Hatsana z drewnianym łożem i polimerowym. Chodzi o to że jednak jest różnica w wadze łoża które zapewne wzdłuż cylindra jest jednak cięższe w drewienku niż w polimerze który zazwyczaj dociąża się w kolbie, gdyby oba karabinki mogło porównać dwóch strzelców możliwe że można by zauważyć różnicę w celności lub stwierdzić że takowej nie ma bo jednak różnica w środku cieżkosci ubu modeli jest. Zaczytałem trochę na ten temat i są opinie że jednak dociążając kolbę w polimerku dosc znacznie likwiduje to "kopa", wiem bo sam dociążałem, ale dodanie masy właśnie za cylindrem czyli w kolbie powoduje iż karabinek -może nie bardzo zauważalnie-ale jednak podbija w momencie strzału lufę co powoduje pogorszenie celności, a i przeważały opinie też na starej tawernie o dociążaniu kolby jednak jak najbliżej cylindra. Ja cały czas czekam na odpowiednią "deseczke" i jakoś nie mogę się doczekać choć drewienko już jest suche !!
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Re: Dociążanie łoża-opinie.

Post autor: tomaschek »

stworek5 pisze:Ja cały czas czekam na odpowiednią "deseczke" i jakoś nie mogę się doczekać choć drewienko już jest suche !!
I ja skrobię w drewnie :-) Narazie jestem trochę do tyłu z pracami nad nowym łożem, chęć strzelania była większa. Drewno to Padouk, zobaczymy co z tego wyjdzie, zobaczymy jak wyjdzie środek ciężkości :-/
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

pafocie pisze:pomysl ze stalowa prowadnica (rowniez lunetka z montazem) maja za zadanie przeniesc statyczny srodek ciezkosci w optymalne (moim zdaniem) miejsce, czyli przez oslone spustu, tam gdzie lewa reka podtrzymuje loze. Dzieki tem nie trzymam, a podpieram jedynie wiatrowke, co powoduje zmniejszenie "bladzenia" i poprawe statyki.
Jesli zas chodzi o dynamike, to wydaje mi sie, ze obciazenie karabinka jak najblizej srodka ruchu tloka powinno zmniejszyc odrzut.
Przeniosłem Ci to pafocie z innego tematu ;-)
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
pafocie
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2006, 14:28
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: pafocie »

oki,
dzieki!
Jest HW30S
Sprzedam BSA Ultra .177 oraz butle.
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

no i znalazłem co nieco, nie ma to jak wprowadzić trochę zamieszania ;-) , polecam lekturę:

http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=900 ... %BFko%B6ci

no i tuning-pare informacji:

http://www.airgun.pl/modules.php?op=mod ... e&pageid=3
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
emanuel
Posty: 50
Rejestracja: 09 maja 2006, 19:27
Lokalizacja: Wawa<->Ryki

Post autor: emanuel »

stworek5 pisze:no i znalazłem co nieco, nie ma to jak wprowadzić trochę zamieszania ;-) , polecam lekturę:

http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=900 ... %BFko%B6ci

no i tuning-pare informacji:

http://www.airgun.pl/modules.php?op=mod ... e&pageid=3
Też troche poczytałem, i z tego co się doczytałem to najlepiej nie dociążać wogóle karabinka, jeśli już to najwyżej lufe. Dotyczy to co prawda karabinków z wyszej półki, które fabrycznie są nieźle wyważone, więc ciekawe jak jest z hatsanem :-?. Raczej w drewnie nie ma sensu w kolbie nic wiercić na obciążenie, a polimer najlepiej tak dociążyć, żeby można wyjąć dociążenie bez większych problemów (ale oczywiście na tyle sztywno, by nic nie latało) w przypadku braku poprawy celności.
turek, turek i tylko turek (przynajmniej narazie ;) )
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

witam
w moim hatsanie 100 sądzę, że jak najbardziej trzeba dociążyć kolbę, dlaczego?-jest tu dodatkowo naciąg dolny, ważący z ćwierć kilo.
karabinek bardzo ciąży na lufę-po kilkudziesięciu strzałach bez podpórki, lewa ręka drży jak po dobrej "nocy" rotfl
w tym celu wymyśliłem:- dodatkową podpórkę pod lewą rękę (fotki osady są w poście "osada.."
a dociążenie kolby zapewni-stalowa, stopka, oraz podwyższenie baki-taka łódeczka-wszystko chromowane (łącznie waży to ok. 600 g) i wtedy środek ciężkości jest za spustem-lekko ciąży na lufę, jest o wiele wygodniej, mimo, że wiatrowka więcej waży (doszedł też tłumik), przy strzale nie czuć wcale ciężaru-wcześniej miałem wrażenie jakby na lufie przed strzałem zawiesić parę kilo.
części dorobione są teraz w galwanizacji-jak poskładam całość, porobię foty i napiszę jak się strzela (skupienie), ale po wcześniejszej próbie-tak na szybko jest lepiej (dużo!)
pozdrawiam
Szymon.Karpacz
OLIEN
Posty: 26
Rejestracja: 29 kwie 2006, 10:03
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: OLIEN »

Wydaje mi się, że dociążenie zależy od indywidualnego podejścia każdego posiadacza hatsana. Ja polecam wykonać kilka strzałów z dociążeniem i bez, i dopiero wtedy wybrać odpowiednią konfigurację. Każdy będzie wiedział co mu pasuje najlepiej.
Hatsan 70s + tuning + Tasco Pronghorn 6x40
majorbat
Posty: 76
Rejestracja: 14 sie 2006, 11:06
Lokalizacja: SŁUPSK

Post autor: majorbat »

A, w którym miejscu najlepiej dociążyc polimer? Oczywiście w kolbie ale bliżej spustu czy lepiej na końcu kolby?
Hatsan 70 STG tuning
Logan

Post autor: Logan »

najlepiej chyba na końcu przy stopce... Dociążenie ma zmienić środek ciężkości karabinka więc wysynięcie jak najdalej dociążenia pozwala odciążyć lufę, która w Hatsaanach polimerowych jest stanowczo za cięzka... ja po dociążeniu mam środek ciężkości jakieś 3-5 cm od spustu co pozwala na stabilniejszą postawę stojącą z podparciem o biodro
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

a co jakby wypełnic samym silikonem cała kolbe ( wszystkie puste miejsca) zeby uniknac komory rezonansowej przy strzale ( czytaj wyciszyc :figielek: ) a dopiero w dup... ekhm stopke włozyc ciezarek i zalac go silikonem
fakt karabinek wazyłby pewnie z 4,5 -5kg ale to lepiej dla optyki i chyba by to wyciszyło hatsanka w polimerze. prosze o opinie
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Logan

Post autor: Logan »

Ja mam wypełnienie watą żeby nie zapaskudzić kolby. Też zdaje egzamin ale możliwe że zamienię na gąbkę...
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

ale sa tam miejsca zeby cos włozyc/nalac ?? chodzi mi o miejsce pod systemem
czy wierciłes otwory zeby napchac tam waty??
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Logan

Post autor: Logan »

nie wypełniaj nic pod systemem... tylko kolbę...
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

no oki tak narazie zbieram informacje bo swojej pukawki jescze nie mam no ale lepiej za wczasu wiedziec rotfl dzeki za informacje
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
ODPOWIEDZ