Obrazek

Nowe drewienko dla HW90K

Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowe drewienko dla HW90K

Post autor: debowy »

Zamarzyło mi się nowe drewienko dla mojej Hawusi. A że moja lepsza połówka ma zacięcie artystyczne, to pokazała mi łatwy sposób jak stworzyć projekt, z moim zerowym obyciem ze sztuką bazgraną... Tak więc po długiej walce z ołówkiem i kalkami, chciałem się pochwalić wstępnym projektem, oraz zapytać co o tym myślicie, jakie macie dla mnie praktyczne rady. :) Zależy mi głównie na zrobieniu wygodnego chwytu pistoletowego, i jak widać palmrestu.

Główne pytanie: W jaki sposób zmierzyć/dobrać właściwe odległości między poszczególnymi elementami osady (spust a chwyt, kąt chwytu, wysokość baki). Chciałbym to jakoś jak najlepiej dopasować do siebie i ułatwić pracę wykonawcy podając orientacyjne wymiary.

Obrazek
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Bakę zrób regulowaną, nie będziesz miał problemów z dopasowaniem wysokości.
Chwyt zrób bliżej spustu, bo widzę, że rysunek bazuje na tym co oferuje fabryczna osada HW, która jest dość niewygodna w tym względzie.
Najlepiej zrobisz, jak ulepisz z plasteliny chwyt i empirycznie sprawdzisz w jakiej odległości będzie Ci pasował język spustowy. Długość i kąt nachylania względem systemu też w ten sposób uzyskasz.
Miej też to na uwadze, że taki chwyt i połączenie z resztą osady (grzbiet chwytu) bardzo szybko doprowadzi do pęknięcia drewna właśnie w tym miejscu (naciąganie sprężyny).
Albo zrób go grubszego, albo wbij metalowy trzpień w spód chwytu.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

To tak na szybko w punkcikach:

1) Widzę że baka a'la AA Ci się podoba? Baardzo praktyczna rzecz!
2) Ten wichajster pod kostką wygląda dziwnie - tego pomysłu z osady 400-tki bym nie kopiował ;) Raczej zrobiłbym tam prostą linię, z pochyleniem ow taki sposób: /_ a palmrest zintegrowałbym łagodnym łukiem wklęsłym z resztą osady (odkopię myszkę od lapa i coś na szybko zaraz skrobnę).
3) Pomysł z takim jęzorem jako osłoną spustu jest fajny, ale tylko pod warunkiem demontażu fabrycznego kabłąka - inaczej w mojej opinii wygląda nieco dracznie. Ewentualnie możesz się pokusić o częściowe zabudowanie przedniej części (tej od lufy) kabłąka drewienkiem.

Co do łatwego dopasowania elementów zanim zaczniesz dłubaninkę - zaopatrz się w jakimś składzie budowlanym w kilka płyt grubego styropianu do ociepleń (jeszcze lepiej gdyby to był styrodur). To świetny materiał aby wykonać sobie łatwo makietę nowej osady. Spytaj czy nie mają czegoś odpadowego - np z uderzonej paczki itp. może oddadzą za free, albo za mniejszą cenę :). BTW - jak chcesz pożyczę Ci moją miniszlifierkę, ale z autopsji - i tak zaopatrz się w tak ze 2-3 dobre dłuta do drewna, w tym jedno wklęsłe :).

Edit: obiecany szkic na szybko:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

Wierzbin pisze:Bakę zrób regulowaną, nie będziesz miał problemów z dopasowaniem wysokości.
No właśnie wolałbym mieć stałą bakę. Kwestia estetyki :)
Wierzbin pisze: Chwyt zrób bliżej spustu, bo widzę, że rysunek bazuje na tym co oferuje fabryczna osada HW, która jest dość niewygodna w tym względzie.
Mam duże dłonie, więc odległość chwytu w fabrycznej osadzie "prawie" mi odpowiada. Troszkę bliżej, to prawda zrobię.

Ogólnie rzecz biorąc, trudno jest sobie to wszystko wyobrazić i zrobić tak, żeby osada w głowie byłą wygodna. Zwłaszcza że sam nie będę strugał, bo tak można by było dopasować ją metodą prób i błędów..
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

No to jak piszę: styropian, możesz do niego dokleić nawet plastelinę zaproponowaną przez Marka. Zrób makietę, obmierz, sfotografuj, a nawet daj na wzór i volila! :)
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

Dzięki za szkic :)

Obrazek

O, coś takiego. Z tym "jęzorem" przy spuście to jest sprawa tego typu, że bezpiecznik jest wmontowany w kabłąk spustu. A może zrezygnować z bezpiecznika?

Co do styropianu to musi być chyba jakiś taki bardzo gęsty co? żeby się nie kruszył..
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

No to styrodur. Też materiał ociepleniowy, też spieniony polistyren, ale bardziej o strukturze pianki montażowej po wyschnięciu niż zbioru kuleczek. Co więcej - jeśli zrobisz jakąś tymczasową formę, to materiał na makietę zrobisz sobie sam. Majstrujesz sobie kubik o rządanych wymiarach np. z kartonu, do tego w/w pianka montażowa, czekasz aż zastygnie i masz w czym rzeźbić.

PS - do pracy z tym przyda się maska przeciwpyłowa. Pianka montażowa to niezły syf ;).
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

A czym taką piankę najlepiej ciąć?
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

Nożyk do tapet, piłka z drobnym zębem (najlepiej laubzega), papier ścierny, drobny pilnik. Materiał jest łatwy w obróbce ale sztywny.
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

Obrazek

O, chyba skończyłem. Tarłem tą kartkę ołówkiem, aż była prawie przeźroczysta, ale chyba jestem zadowolony. :P Polistyreeeeeeeeeeeeen! Bój się!
Awatar użytkownika
eclip2
Posty: 1234
Rejestracja: 09 lis 2007, 21:46
Lokalizacja: Kostry/Lubelskie

Post autor: eclip2 »

Trochę łoże zbyt "łyżkowate"
Jeżeli nie masz nic przeciwko, to zamieszczę moją modyfikację Twojej osady ;)
Obrazek
B2->H55->HW97k->FN19->HW90->AT44
BT3-9x40->BL3-9x40->BT3-9x40 DOA600->BT6-18x40
Łucznik wz.70 + Browning Buck Mark URX
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

Dzięki za propozycję. Jest ładna, ale taka "standardowa". A przy spuście trzeba by pokombinować, aby móc go złożyć, stąd nie może być dłuższego palmrestu. Może posiadacze 90tki mają jakiś pomysł? Bo ten kabłąk spustu jest trochę niefortunny.
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Osłonę bezpiecznika możesz zabudować drewnem z obu stron (żłobienie w środku), a przycisk bezpiecznika wytoczyć dłuższy i wyprowadzić go z jednej strony. ;)

Mnie podobają się akurat kształty klasyczne, ale najważniejsze, by osada była wygodna. Wyglądem się nie trafia ;)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

Chwalę się. :P Osada gotowa do szlifowania i olejowania. Na zdjęciach jeszcze bez kabłąka spustu, bo będę msiał poskrobać żeby go dopasować nie tracąc bezpiecznika.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

PS: Jakie macie techniki szlifowania? tak normalnie ręką, czy klockiem owiniętym w papier czy jeszcze jakoś inaczej?
Awatar użytkownika
Iwan
Posty: 1672
Rejestracja: 24 lis 2008, 19:27
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: Iwan »

No no Hawajka nie do poznania :)

A będą jakieś ryflowania? :)

Możesz zdradzić ile wyniosło Cię wystruganie takiej osady?

Odnawiając osadę do Haenela szlifowałem ją papierem owiniętym na klocku, łuki i inne zakola można szlifować papierem owiniętym na walec odpowiedniej średnicy.

Czekamy na produkt końcowy :)
Obrazek
Czy to z góry, czy pod górę – furman patrzy w końską dziurę.
ODPOWIEDZ