Obrazek

Tunung Hatsana 125

MIKOLAJ100
Posty: 20
Rejestracja: 02 lip 2009, 17:52
Lokalizacja: Słupca wielkopolska

Tunung Hatsana 125

Post autor: MIKOLAJ100 »

Witam! Kupiłem Hatsana 125 i rozebrałem na części ! W środku masakra opiłki to mało powiedziane do tego pęknięta uszczelka tłoka i podkładka elastomerowa!

Mam pytanie odnośnie długości prowadnicy którą chciałbym wytoczyć czy może ktoś podać

optymalną długość takiej prowadnicy?

Oraz drugie pytanie czy ta mniejsza prowadnica(będąca w tłoku) ma być zamontowana z powrotem czy zastąpić ją czymś innym?

Będę zamieszczał zdięcia jak tylko znajde chwilke czasu!

Dodam że szukałem informacji na ten temat i raczej ciężko jest znaleźć odpowiedzi na moje pytania.
Ostatnio zmieniony 16 lip 2009, 7:12 przez MIKOLAJ100, łącznie zmieniany 1 raz.
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Prowadnica:
http://e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=4513
Szukajcie, a znajdziecie...
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
MIKOLAJ100
Posty: 20
Rejestracja: 02 lip 2009, 17:52
Lokalizacja: Słupca wielkopolska

Post autor: MIKOLAJ100 »

Bardzo dziękuje za linka!

Czy sprężynę zrobić dzieloną na pół czy zostawić w całości!

Czytałem że zmniejsza to w pewnym stopniu drgania i kopa?

[ Dodano: Czw 16 Lip, 2009 08:14 ]
Poprostu chcę zrobić wszystko co jest możliwe żeby ucywilizować ten karabinek!

Zastanawiam się czy powinienem robić prowadnice z elastomeru (ertalit) czy wykonać ją z metalu?
Awatar użytkownika
Iwan
Posty: 1672
Rejestracja: 24 lis 2008, 19:27
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: Iwan »

Zastanawiam się czy powinienem robić prowadnice z elastomeru (ertalit) czy wykonać ją z metalu?
Setki razy już o tym było. Najpierw czytamy później pytamy.

Lepsze jest tworzywo sztuczne
Obrazek
Czy to z góry, czy pod górę – furman patrzy w końską dziurę.
MIKOLAJ100
Posty: 20
Rejestracja: 02 lip 2009, 17:52
Lokalizacja: Słupca wielkopolska

Post autor: MIKOLAJ100 »

Witam! Czy jest możliwe zastosowanie prowadnicy oraz łącznika w układzie dwóch
dzielonych sprężyn czy jedno wyklucza drugie?
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

A dlaczego chcesz dzielić dwie sprężyny? Wystarczy podzielić jedną na dwie dzęści.
MIKOLAJ100
Posty: 20
Rejestracja: 02 lip 2009, 17:52
Lokalizacja: Słupca wielkopolska

Post autor: MIKOLAJ100 »

Raczej dzielenie sprężyn odpada bo aby uzyskać porządany efekt musiałyby być prawo i lewo skrętna!

W tej chwili mocuje się z tą nakładką na lufie i nie moge jesj zdiąć czy może ktoś pomorze?
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Miałem dzieloną sprężynę w HW95 i obie jej połówki "kręciły" się w tę samą stronę - było OK.
A czy to taki super wynalazek ta dzielona sprężyna - jeśli mniejszy kop - to niewiele. Natomiast zauważyłem poprawę cylku strzału - na korzyść zestawu dzielonego. Kop był ale jakby krótszy. I nawet taki laik jak ja zauważył,. że jakoś szybciej sam strzał przebiega (od momentu naciśnięcia spustu oczywiście).

A nakładkę proponuję podgrzać.
Pozdrawiam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Tą skrętnością nie ma się co za bardzo przejmować. Dobre podkładki na końcach sprężyn pracują jako łożyska ślizgowe i niwelują efekt skręcania.
MIKOLAJ100
Posty: 20
Rejestracja: 02 lip 2009, 17:52
Lokalizacja: Słupca wielkopolska

Post autor: MIKOLAJ100 »

Kupiłem Wałek ertalionowy na wage fi 30 50 cm długi zapłaciłem 15 zł!

Wszysko oddałem dzisiaj do tokarza ( wałek ertalionowy, sprężyna, korpus i tłok)

tłok będzie odchudzony o jakieś 15 gram, będzie także wykonane prowadzenie z ertalitu na końcu tłoka! Oczywiście prowadnica i korek!

Wcześniej wykonałem polerke elementów spustu i niwelowanie luzów , wklejona została kuleczka i dodatkowe śrubki regulacji spustu!

Teraz zamierzam zabrać się za koronke ale musze pomęczyć się z tym niby tłumikiem!

Skorzystam z rady i jutro podgrzeje i spróbuje zdiąć to ustrojstwo!

[ Dodano: Nie 19 Lip, 2009 21:54 ]
Witam! Bardzo bym prosił o jakieś wskazówki na temat jak zrobić z Hatsanka 125 celny karabinek!

Napisze co już zostało zrobione a Was prosiłbym abyście nakierowali mnie na jeszcze jakieś szczegóły które powinienem poprawić!

Z karabinkiem dostałem podobno wogóle nieużywaną sprężynę we foli ma ona 42 cm
długości i drut 3,2mm!'

Karabinek rozebrałem i stwierdziłem że nie było w nim nic robione zero zaglądania!
Uszczelka uszkodzona a opiłków masa oraz przeróżnego syfu aż ciężko było wyciągnąć tłok! Masakra


Kupiłem wałek ertalitowy i dałem tokarzowi do dorobienia ( oczywiście zamówiłem uszczelki Zepto komplet)

Tłok kazałem odciążyć 15 gram oraz zrobie dodatkowe prowadzenie z pierścienia ertalitowego z tyłu tłoka do tego korek ertalitowy i prowadnica ertalitowa! Dodam że wszystko jest polerowane na błysk!
Oczywiście wszystkie pomysły z tawerna.pl

Cylinder będę polerował dopiero za tydzień bo tokarzowi tyle zajmie praca nad tym tłokiem oczywiście splanuje tą mocniejszą sprężynkę!:) Przygotowuje głowicę do polerki!

Spust!

Został rozebrany w mak cała obudowa wypolerowana i dopracowana aby było 0 luzu!
Wszystkie części spustu wypolerowane i dodana kuleczka na jednej z płaszczyzn do tego śróbki regulacji języka i sprężynki z długopisu ! Myśle że będzie ok. zobaczymy jak będzie zachowywał się pod obciążeniem!

Lufa!
Kostka lufy wypolerowana stara uszczelka była popękana na obwodzie więc ją wywaliłem w ogóle miała luz między cylindrem a kostką 1 mm (będzie nowa)

Bolec zatrzasku podpiłowany lekko wysunięty do przodu 1mm bo był luz jego gniazdo wypolerowane i nasmarowane! Podkładka pod sprężynkę!

Dzisiaj udało mi się zdiąć nakładkę lufy okazuje się że nie ma najmniejszego śladu korony tylko lufa jest poprostu ucięta od tak! 0 swazowania nawet Nic!

Będę chciał zrobić koronę u tego tokarza na tokarce i skrócić lufe o jakieś 3 cmbo końcówka gwintu wydaje mi się lekko zniszczona jakieś 15 cm!
Pod nakładką na lufe przykleję około 300 gram metalu i wszystko wyszlifuje na porządany kształt aby dociążyć lufe! Dociążanie Osady na końcu!


Czy polecacie jeszcze jakieś modyfikacje?

Mam zdięcia które oczywiście jak będzie jakieś zainteresowanie tym tematem ( nawiasem mówiąc mało jest materiału na temat tuningu Hatsana 125) wżuce uprzednio oczywiście przygotowawszy cały materiał!
mrowek
Posty: 7
Rejestracja: 28 cze 2009, 4:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mrowek »

Witam, może nie będę zakładał nowego tematu tylko tu napiszę, szukając wiatrówki dla siebie padło na hetsana 135 stg 5.5, ciężko znaleźć jakiś konkretny temat poświęcony 125/135 hetsanowi ale buszując po różnych forach zebrałem troszkę informacji o tych modelach.
Trochę mnie to nie powiem przeraża, że od razu po zakupie trzeba będzie to ustrojstwo rozkręcić i przesmarować żeby jako tako z tego postrzelać, jak by chodziło o kompa składanie, ustawienie biosu, instalowanie itd. To by była inna bajka z zamkniętymi oczami, ale z wiatrówką będę miał pierwszy raz styczność i mam nadzieje ze jak to rozkręcę i skręcę nie zostanie mi kupka śrubek, uszczelek i Bóg wie czego tam jeszcze ;) i tu taka mała prośba do ciebie MIKOLAJ100, jak to nie kłopot dla ciebie, robiąc tuning swojego hatsana 125 zrobił byś kilka fotek, na pewno by się to przydało i pomogło tym, którzy dopiero się za to zabierają, jeszcze na koniec chciałem się upewnić w paru kwestiach, czy dobrze zapamiętałem co kupić i na co zwracać uwagę kupując wiatrówkę.
W sklepie z częściami samochodowymi kupić :
1) „Smar molibdenowy" do przegubów z dwusiarczkiem molibdenu
2) „Smar miedziowy” do smarowania prowadnic szczęk i klocków hamulcowych
W sklepie z bronią:
Oliwa PKB do smarowania i konserwacji osady
JSB Diabolo Exact 5,52 HEAVY
Śrut Premier Hollow Point 5.5 mm
LUNETA POINT PRECISION 6x40 + MONTAŻ
Optyka już jedzie, to tej pozycji nie zmienię niestety na lepszy sprzęt, na razie nie pozwalają mi względy finansowe, jeszcze została kwestia samego karabinka, żeby przed kupieniem obejrzeć lufę pod światło, gwint, czy strzelając na „sucho” nie wydaje dziwnych odgłosów no i chyba to by było na tyle, chyba że o czymś zapomniałem
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

MIKOLAJ100 pisze:... ( nawiasem mówiąc mało jest materiału na temat tuningu Hatsana 125)
Bo "tuninguje" się go tak jak i małego brata - czynności te same.
Ze skracaniem lufy UWAŻAJ - nie każda tokarnia działa jak powinna (bicie) - szczególnie stare sprzęty w małych zakładach.
Masz całkiem sensowny plan - wykonaj go. Potem poczytasz fora i założysz może dzielony zestaw, choć niekoniecznie. Z dłuższą sprężyną radzę uważać - możesz wyjść poza limit.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji modów - oczywiście liczę na foto i opis tu na forum.
Adam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
MIKOLAJ100
Posty: 20
Rejestracja: 02 lip 2009, 17:52
Lokalizacja: Słupca wielkopolska

Post autor: MIKOLAJ100 »

Widać na zdięciu że w środku jak to w Hatsanie Syf!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 22 lip 2009, 22:09 przez MIKOLAJ100, łącznie zmieniany 11 razy.
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Fatalnie zakończona sprężyna - a to bydle to co?? korek-dociąznik tłoka?? - z "mocną" sprężyną i w FAC może i ma sens ale nie dla 17J.
Prowadnica wygląda OK - a jak pasuje na sprężynę?? na fotkach wydaję się być krótka.
Pozdro
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
MIKOLAJ100
Posty: 20
Rejestracja: 02 lip 2009, 17:52
Lokalizacja: Słupca wielkopolska

Post autor: MIKOLAJ100 »

MIKOLAJ100 pisze:Widać na zdięciu że w środku jak to w Hatsanie Syf!


[ Dodano: Sro 22 Lip, 2009 23:19 ]
Przepraszam że tak bez ładu i składu ale miałem problemy z tymi zdięciami i tak się cieszę że udało mi się je załadować! Będą następne! Może jak nabiore wprawy to poprawie co nieco!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ