Obrazek

SAS - krotki opis + fotki

Awatar użytkownika
p14c3k
Posty: 107
Rejestracja: 14 kwie 2009, 11:02
Lokalizacja: Slask Cieszynski
Kontakt:

SAS - krotki opis + fotki

Post autor: p14c3k »

Pare fotek i krotkie opis dzialania.

Widok ogolny na karabinek bez osady. Dzwignia naciagu torche wyprofilowana, i nowe mocowanie na cylindrze osady. tkz SAS - Shock Absorber System
Obrazek

Blizszy rzut oka na profesjonalny system antywstrzasaowy i lekkie rozczarowanie.

Obrazek

Przyspawany kawalek blachy i wbity w nia jakis plastik przez ktory przechodzi sruba osady.
Moim zdaniem nic poza chwytem marketingowym, plastik jest dosyc twardy, mozna by pomyslec o dobraniu jakiegos innego materialu, i moze by wtedy zaczl choc minimalnie dzialac.

Dzwignia naciagu jest wyprofilowania, ale jedynie dlatego ze mamy wlasnie wieksze ucho na cylindrze i terzeba go jakos bylo ominac.

Obrazek




Mam nadzieje ze chociaz troche przyblizylem wyglad SASu. Moim zdanie jest to jedynie chwyt marketingowcow, nie dajacy zupelnie nic, podobnie jak TRU-GLO (choc to akurat nawet pogarsza) za ktory nie warto doplacac to karabinka.


Opieram sie raczej na tym co widze, jezlei ktos ma taki karabinek (z SASem) i odpowiedni warsztat moze sprobowac dotoczyc tuleje ktora wsadzilby zamisat tego plastiku i zrobic jakies porownanie bez i z.
* Hatsan 80STG + AlchemikMOD + PP 3-12x42A0
* CP99 Compact
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

p14c3k pisze:Moim zdaniem nic poza chwytem marketingowym, plastik jest dosyc twardy, mozna by pomyslec o dobraniu jakiegos innego materialu, i moze by wtedy zaczl choc minimalnie dzialac.
Nie można tam dać miękkiego materiału, luz w tym miejscu spowoduje siewnik :maruda:
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Adam dzięki za opis i foty. Wreszcie mamy SASa w całej okazałości. Zgoda całkowita, co do tego, że to chwyt marketingowy. Ta polimerowa podkładka jedynie niewielką część drgań jest w stanie pochłonąć. Nie ma mowy by zredukować odrzut. Najważniejsze jednak, że z całą pewnością SAS nie "oszczędza" optyki.
Słowem: król jest nagi.
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6432
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

He ! he! Dzięki za "fotoreportaż".
Ja tak od początku "czułem" że to (kiepskie rozwiązanie jest) , w nawias można wstawiać dowolne brzydkie wyrazy ;)
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
warchlaq
Posty: 118
Rejestracja: 25 kwie 2009, 14:38
Lokalizacja: Birmingham/Swindon
Kontakt:

Post autor: warchlaq »

Ostatnio zmieniony 20 cze 2012, 22:11 przez warchlaq, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Daystate MK3, Tikka T3, RAPID MKII i miejsce na AT44 .25
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

warchlaq pisze:Nie jest to takie głupie rozwiązanie, na pewno lepsze niż na sztywno skręcona osada z korpusem.
Do prawdy?
Poluzuj sobie śruby i zacznij strzelać ;)
Awatar użytkownika
p14c3k
Posty: 107
Rejestracja: 14 kwie 2009, 11:02
Lokalizacja: Slask Cieszynski
Kontakt:

Post autor: p14c3k »

Dodatkowo druga sruba osady jest przykrecona na sztywno czyli prawdopodobnie dostaje ona bardziej w d... ;)
* Hatsan 80STG + AlchemikMOD + PP 3-12x42A0
* CP99 Compact
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6432
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

p14c3k pisze:Dodatkowo druga sruba osady jest przykrecona na sztywno czyli prawdopodobnie dostaje ona bardziej w d... ;)
Czyli praktycznie to (SAS) może tylko pogorszyć, jak się trochę "wyrobi" :?:
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
FUNTOMAS
Posty: 26
Rejestracja: 07 cze 2009, 20:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: FUNTOMAS »

Pod koniec zeszłego roku (2008) sprzedawca chciał mi wcisnąć coś takiego SAS w mod. 90 za stówę drożej, ale dałem na luz i nie żałuję decyzji... podziękowałem. Reklama dźwignią handlu :cwiczy:
HW97KT Leapers 3-12x40 AO
CROSMAN 357
karold
Posty: 22
Rejestracja: 27 kwie 2009, 18:23

Re:

Post autor: karold »

Witam wszystkich !!!
Zabiorę głos bo troszeczkę analizowałem tego super SAS-a i ...
- tulejka z materiału niemetalowego, więc ma możliwość tłumienia małych drgań po strzale ...
- ta blacha jest przyspawana z jednej strony pod kątem około 45stopni i ma szczelinkę 1-2mm tuż przy cylindrze.
Wnioski:
Tulejka tłumi drgania, ale banalnie małe :/ . Natomiast w czasie użytkowania mojego H90S SAS, zauważyłem, po oddzieleniu osady od systemu, powstanie delikatnych rysek (ślady brudu na oksydzie) wzdłuż cylindra na szerokości 2mm. Otarcia powstały na wskutek wyginania się blachy SAS podczas strzału, co też pokazuje że odrzut jest amortyzowany w jakimś stopniu przez konstrukcję i system rusza się jednak w osadzie, ale nie do tyłu tylko lekko w górę :hm:
Nie bronię i nie jestem przeciwny SAS, ale wnioskuję że nie trzeba się go bać, bo w końcu to dobry marketing właśnie do nas kierowany ... :lol: Pozdrawiam.

Edit:
Na zdjęciach wyżej widać pasek brudu wzdłuż cylindra na oksydzie - to zakres ruchu SAS.
Awatar użytkownika
p14c3k
Posty: 107
Rejestracja: 14 kwie 2009, 11:02
Lokalizacja: Slask Cieszynski
Kontakt:

Post autor: p14c3k »

Na zdjęciach wyżej widać pasek brudu wzdłuż cylindra na oksydzie - to zakres ruchu SAS.
To nie brod - to wytarta oksyda
* Hatsan 80STG + AlchemikMOD + PP 3-12x42A0
* CP99 Compact
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6432
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

:) Ja podejrzewam ruch tego "SASu" większy przy naciąganiu, niż przy strzale :?: (nie żebym coś miał do niego, ale wiem że "systemy takowe" działają na całkiem "innych zasadach". Ten mi przypomina wahacz samochodowy :?: )
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
karold
Posty: 22
Rejestracja: 27 kwie 2009, 18:23

Post autor: karold »

... może faktycznie ten SAS działa w dwie strony, mizernie ale działa. Myślę o tym co napisał Qbuś że może to być SAS-a przeznaczenie, ma mały zakres ruch w dół (2mm) ale zawsze coś jest do amortyzowania... :hm:

... p14c3k powiadasz że wytarta ... :hm: - pewnie u mnie po czasie też tak będzie, teraz już widać mikro ryski. :/
lopi69
Posty: 19
Rejestracja: 10 paź 2007, 11:03
Lokalizacja: Iława

Post autor: lopi69 »

Niezły badziew, amortyzator? Co to jest? Znowu wyszło na to, że producent nic sensownie nie zmienił.
Awatar użytkownika
maszotTC
Posty: 98
Rejestracja: 12 lut 2007, 16:47
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Post autor: maszotTC »

Tak sobie czytam o tym wynalazku i dochodzę do wniosku, że to całkiem nowa i bardzo udana turecka lipa. Czy ktokolwiek zastanowił się nad faktem, że system w osadzie zamocowany jest w dwóch punktach: z przodu na tym cudownym SASie i z tyłu śrubą przy mechanizmie spustowym.
I tak jak zauważył warchlaq jest faktycznie, czyli tył jest sztywno zamocowany do osady, a więc nie ma mowy o tłumieniu drgań podłużnych (a te są właśnie najsilniejsze i "zabójcze" dla optyki).
Ten system miał by sens gdyby zastosowano elastomerowe tulejki zarówno na przednim mocowaniu jak i na tylnym.
Tak się właśnie zastanawiałem czy było by możliwe zastosowanie takiego mocowania przy spuście i dochodzę do wniosku, że to możliwe. Wystarczyło by rozwiercić otwór na śrubę w łożu (przy spuście oczywiście) na średnicę grubościennej rurki gumowej (nadała by się taka od przewodów ciśnieniowych) i wkleić w to miejsce kawałek takiej rurki. Następnie poprzez podkładki zarówno od spodu jak i od strony łba śruby przykręcić system do osady. Powstanie wówczas coś podobnego do owego SAS'a na tylnej śrubie. Poza tym sugerował bym wymianę tej plastikowej tulejki na przednim mocowaniu również na gumową zrobiona z przewodów ciśnieniowych. Hatasna już nie mam ale pokusił bym się o coś takiego. Można zrobić takiego SAS'a również w wersja starszych stosując opisany przeze mnie sposób mocowania do przednich śrub.
Ostatnio zmieniony 13 sie 2009, 13:42 przez maszotTC, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiemy, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki co o tym nie wie i je czyni.
ODPOWIEDZ