Obrazek

Prosba o porownanie srutow

Czyli to, co najważniejsze obok wiatrówki.
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

KM88 pisze:No widze mało kto miał doczynienia z taką bronią. Ale proponuje się zapoznać z 3 podstawowymi konstrukacjami broni na spręzone powietrze : sprezynowej (hatsan ,FWB300 itp.) tej które spręża powietrze pzred wystrzałem ( FWB 600, Anschuz ) , oraz tych na butle ze sprężonym powietrzem (np. anschuz ALU).
co do konstrukcji to zapewne każdy wie o czym piszemy, tylko z tym sykiem to trochę przesadzasz chyba że nie słyczałeś nigdy jak strzela PCP AA S400 16J, zwłaszcza jak ciśnienie w kartuszu jest już małe-o dziwo wtedy strzały są najmocniejsze i zapewniam, gdy spóźnię się na strzelnicę to słyszę z daleka kiedy pada strzał z AA, znaczy kolega już jest na strzelnicy :) zresztą nie ma co porównywać PCP czy PCA do sprężynówek-zwłaszcza do Hatsana który jest silną sprężynówką a FWB jakby nie było ma ok 7,5J, zasada działania zupełnie inna i FWB to też zupełnie inny przedział cenowy także w tej dyskusji jak by nie patrzył-nie znajduję punktu odniesienia :)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

PCP AA S400 16J prosze rozwinąc skrót bo same liternki mi nic nie mówią. Miałem gazówkę to była cichutka. Karabin karabinowi nie równy.
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
parashut
Posty: 240
Rejestracja: 26 cze 2006, 1:26
Lokalizacja: z niedaleka

Post autor: parashut »

Chodzi o AirArms S400 :)
Hatsan 90s (tuning) + Belomo 6x42 MD
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

parashut pisze:Chodzi o AirArms S400 :)
zgadza się, tu mały opis:

http://airguns.pl/122,militaria.html
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

KM88 pisze:Ale proponuje się zapoznać z 3 podstawowymi konstrukacjami broni na spręzone powietrze : sprezynowej (hatsan ,FWB300 itp.) tej które spręża powietrze pzred wystrzałem ( FWB 600, Anschuz )
Czyli krócej PCA Jeśli chodzi o FWB to praktycznie seria 60* to PCA
oraz tych na butle ze sprężonym powietrzem (np. anschuz ALU).
Czyli PCP - tych jest akurat cała masa: AirArms, Daystate, Steyr, Walther, Theoben (Rapid), Carrer, Weihrauch i wiele, wiele innych - te praktycznie wymienione jednym tchem.

Wszyscy wiemy o co chodzi. Kwestią jest nomenklatura.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Ale wracając do śrutów dziś dostałem 3000 tomitexu i troche jakiegoś wynalazku z plastikiem chyba sie nazywa stalowo teflonowy. Oddałem pare strzałów najpierw z Tomitexu potem z tych plastikowych, śrut stalowy nie był w stanie robic płytki ceramicznej Opoczno, co tomitex zrobił dosc dokąładnie i na dużo kawałków. W sztzrelaniu do zieminiaka mniej więcej oba śruty są podobne a jutro wystestuje je stzrelają do blachy. Co jeszcze śrut teflonowy ten który mam nie zostawił żadnych śladów wewnątrz lufy, żadnych śmieci zarysowań lufy o których wczesniej czytałem. Zobaczymy co bedzie dalej.
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
damiang
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2006, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: damiang »

KM88 pisze:Ale wracając do śrutów dziś dostałem 3000 tomitexu i troche jakiegoś wynalazku z plastikiem chyba sie nazywa stalowo teflonowy. Oddałem pare strzałów najpierw z Tomitexu potem z tych plastikowych, śrut stalowy nie był w stanie robic płytki ceramicznej Opoczno, co tomitex zrobił dosc dokąładnie i na dużo kawałków. W sztzrelaniu do zieminiaka mniej więcej oba śruty są podobne a jutro wystestuje je stzrelają do blachy. Co jeszcze śrut teflonowy ten który mam nie zostawił żadnych śladów wewnątrz lufy, żadnych śmieci zarysowań lufy o których wczesniej czytałem. Zobaczymy co bedzie dalej.
W tym roku pod choinką znalazłem Hatsana MOD.70 wraz z paczką śrutu Tomitex Szpic gładki. Po kilku oddanych strzałach (ok. 200razy) postanowiłem zaryzykować i kupić śrut metalowy Walther 400 High Power Pellets . Na wszelki wypadek kupiłem też wycior jakby miało się syfić w lufie. Głównym powodem było uczucie słabej mocy, a wielu sprzedawców zapewnia, że metal jest mocniejszy co wydawało mi się logiczne. W strzelaniu w butelki tłukły się zamiast zostawiać dziurki.
I chyba źle zrobiłem. Ten śrut jest chyba za lekki. Za dużo w nim tej osłonki teflonowej zamiast częsci metalowej.
Dzis jest bardzo wilgotno na dworze więc postanowilem postrzelać w domu :)
Postanowiłem porównać Tomitex z Waltherem. Celem był stary podręcznik do podstawówki. Przy tej samej odleglości Walther ledwo przebił okładkę gdy Tomitex doleciał do ostatniej strony ksiązki.
Tak wiec zakup uważam za chybiony, chociaż sprobuje jeszcze postrzelać w butelki. Zauważylem tez że koncówka teflonowa śrutu stawia mniejszy opór przy wsadzaniu do lufu niż śrut ołowiany. Sądzę ze to może być powód spadku mocy tego srutu.
Poza tym nieco zawiodlem się samym wyciorem. Jest to chyba standardowy wycior sprzedawany na Allegro. Skręcany miedziowy z 3 końcówkami. Problem w tym ze najtrwardsza druciana końcówka nie ma gwintu (!) i nie mogę jej zamocować. Oczywiście można tą końcówkę przepchnąć, ale zawsze to nie to czego się spodzewałem.
Tak wiec postanowiłem, że wyszyszczę lufę nim na blysk i odda go sprzedawcy po nowym roku. :maruda:

A jesli chodzi o sru to jesli jest ktos chetny to sprzeda po dobrej cenie. W Paczce jest 400 sztuk. Wystrzelilem 5.
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Damiang wiataj na forum.
Po pierwsze primo:
Strzelamy tylko i wyłącznie ze śrutów ołowianych, żadne teflony, metale, plastiki, osłonki itd. Tylko ołowiane i kropka. Metalowe śruty są słabej jakości i mogą tylko porysować pola w lufie i uszkodzić gwint.

Po drugie primo:
Wiatrówek nie czyścimy żadnymi wyciorami. Całe szczęście, że metalowy wycior nie miał gwintu i że nic się z nim nie dało zrobić. Tylko byś popsuł lufę i nic by z tego nie wyniknęło.
Ja wystrzeliłem raptem 6,5k śrutu i nie czyściłem lufy ani razu. Ołów ze śrutów działa jako powłoka antykorozyjna i nie należy jej ścierać.
Czyścić tylko i wyłącznie kiedy jest to konieczne (lufa zanurzona w wodzie, błocie czy piachu). Normalnie lufy wewnątrz nie czyści się w pneumatykach.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
damiang
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2006, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: damiang »

Dzięki za powitanie :D

To w takim razie co zrobić aby Hatsan mocniej strzelał (czyt. przebijał butelki)?

Pzdr
MOD.70
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Z reguły dążymy do tego, żeby Hatsan strzelał celniej, a nie mocniej.
Im mechanizm będzie bardziej wysilony tym bardziej karabin będzie fikał i tym stanie się mniej celny.
Optymalna moc dla Hatsana to wielkości rzędu 13-15J i to przy dobrze dopracowanym systemie.
Jeśli chcesz poprawić turka to przede wszystkim go rozbierz na części, (dział sprzęt, "Rozbiórka Hatsana na czynniki pierwsze") wszystko wymyj w benzynie ekstrakcyjnej i nasmaruj odpowiednimi smarami (dział sprzęt, "Smarowanie i konserwacja").
Jak go będziesz miał w proszku to koniecznie wymień prowadnicę sprężyny głównej (a w zasadzi to ją wstaw), dobrze jest zmienić samą sprężynę na lepszy jakościowo drut, wymienić uszczelkę tłoka, poprawić elementy spustu etc etc.
Wszystkie te zabiegi dążą do tego, by Hatsan strzelał ciszej, przyjemniej i nie kopał tak wściekle jak każdy egzemplarz wyciągnięty prosto z pudła.
Tzw. "moc" jest na drugim jeśli nie na trzecim miejscu po ucywilizowaniu mechanizmu - dopiero wtedy zacznij myśleć o szkłach, bo wcześniej to każda luneta padnie.

I powtórzę jeszcze raz:
Fascynacja silną wiatrówką przebijającą wszystko co się da wkrótce minie i będziesz chciał strzelać coraz celniej i w mniejsze cele.

Jeśli masz jeszcze jakieś zapytania to przeglądnij forum, głównie dział "Sprzęt". Znajdziesz tam odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, jeśli nie to zapraszam na priw, pomogę w miarę możliwości.
Ten wątek zostawmy śrutom :)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
ODPOWIEDZ