Obrazek

Oświetlenie do Shooting Chrony

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Oświetlenie do Shooting Chrony

Post autor: Koval »

Witam.
Ostatnio bawiłem się w zrobienie oświetlenia do bramek dla chronografu Shooting Chrony.
Oto moja koncepcja nr 1.
Obrazek
Obrazek
Zastosowane diody wysokiej jasności dające prawie białe światło.
Aby diody nie oświetlały bezpośrednio bramki co skutkuje wieloma punktowymi źródłami światła wymyśliłem sobie zrobienie czegoś w rodzaju odbłyśnika. Kawałek rury PCV przeciąłem na pół ,nawierciłem otwory pod diody tak aby skierować wiązki światła w górę pod kątem ,rolę lustra pełniła przyklejona folia aluminiowa wewnątrz rury.
Niestety koncepcja się nie sprawdziła ponieważ odbite światło nie zostało całkowicie rozproszone. Podkleiłem więc białą nieprzezroczystą folię co zaskutkowało dostatecznie dobrym rozproszeniem światła.
Wszystko wyglądało pięknie i oświetlało znakomicie fotokomórkę ,ale niestety podczas testów chronograf więcej pokazywał błędów niż poprawnych wyników. Prawdopodobnie problem tkwi w rodzaju zastosowanych diód ,a dokładniej długości fali światła. Choć chronograf przystosowany jest do pomiaru światła widzialnego jednak prawdopodobnie fotokomórki bardziej czułe są na światło bliższe czerwieni ,a światło użytych diód jest bliższe barwie niebieskiej.
Oczywiście odbłyśniki w wersji finalnej działającej będą posiadały obudowy.
Prace nadal trwają i wkrótce pojawi się prototyp nr 2.
Pozdrawiam.
Robert
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2007, 21:04 przez Koval, łącznie zmieniany 1 raz.
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 238
Rejestracja: 23 cze 2006, 21:55
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Wojtan »

Popatrz na to - czerwone diody i zupełny brak odbłyśników: http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?p=441 ... 18c#441745
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
Wojtku widziałem to i także inne rozwiązania ,ludziska maja trochę problemów z błędami pomiarowymi przy oświetleniu za pomocą diód ,głównie poprawne wyniki są tylko przy strzelaniu na niewielkiej wysokości od fotokomórek. Moim zdaniem właśnie powodem tych błędów jest nierównomierne punktowe oświetlenie. Sądzę ,że przy moim rozwiązaniu będzie można strzelać na dość dowolnej wysokości ze względu na zbliżone warunki do typowego oryginalnego oświetlenia. Najprościej byłoby wzorować się na oryginalnych oświetleniach ,ale wtedy konieczne jest zasilanie z sieci dlatego wiele osób kombinuje z diodami aby zrobić urządzenie przydatne w każdych warunkach również terenowych. Zobaczymy co będzie jak zastosuję czerwone diody. Kombinuję też tak aby dobrać odpowiednią siłę światła ,ale nie zrobić prądożernego oświetlenia ,staram się utrzymać natężenie prądu na poziomie do 500mA.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 238
Rejestracja: 23 cze 2006, 21:55
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Wojtan »

A może zasilanie żarowe, jak w oryginale, ale na małych żarówkach - jak od latarki i wtedy wystarczyłoby zasilanie bateryjne?
erico
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 48
Rejestracja: 05 lis 2006, 13:44
Lokalizacja: Sanok

Post autor: erico »

Myślałem swego czasu o stacjonarnym oświetleniu katodowym (te lampki które są w skanerach) - dają zimne białe światło o bardzo dużym natężeniu - z odbłyśnikami powinny dać niezły efekt. Ale w końcu sekcja sanocka nabyła combro i już nie myśle (o tym :D )

lampki takie na złomach komputerowych można dostać za grosze
LGM
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
Trochę to trwało ,ale w końcu osiągnąłem wersję finalną oświetlenia.
Te odbłyśniki z zamontowanymi diodami (fotki w pierwszym poście) umieściłem w obudowach. Z lenistwa nie skleciłem sam obudów tylko dostosowałem dobrane do potrzeb małe rozdzielnice ,wymiary pasowały jak ulał. Dobrałem też diody czerwone o podwyższonej jasności , całość pobiera przy 6V 510mA jednak do poprawnej pracy wystarczy 4,5V i 380mA.
Oświetlenie działa dobrze nie ma błędnych wyników na chronografie.
Fotki.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
ODPOWIEDZ