Obrazek

chrono

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
ODPOWIEDZ
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

a czy coś nie wprowadza zaklucen na fototranzystor?? np promienie sloneczne itp?
moze lepiej byłoby zabudowac te dwa elementy (dioda i fototranzystor) w jakiejs rurce najlepiej z pomalowanym na czarno wnętrzem coby nie odbijala swiatła diody :hm: \

chyba cos takiego skonstruluje wydaje sie być bardzo ale to bardzo dokladne i jednynie trzebaby tu zadbac o dokladny pomiar odleglosci oraz dobre zanotowanie wyniku :hm:
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
dziudek
Posty: 16
Rejestracja: 03 mar 2007, 22:08

Post autor: dziudek »

Dobrze żeby fototranzystor był częściowo osłonięty.Ja wymontowałem go z magnetowidu razem z osłonką która ma otwór o śrebnicy ok.4mm ale to ma tylko wpływ tylko na wys.impulsu bo zakłóceń raczej nie ma-gwałtownych zmian oświetlenia.
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Jeśli ten wykres można jeszcze rozciągnąć, to ja bym pomyślał o długiej na 20 cm rurce nasadzonej na lufę i wyposażonej w 2 kpl dioda - fototranzystor. Będzie można raz za razem strzelać bez reperowania folii.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
Springfield7.62
Posty: 296
Rejestracja: 12 sie 2006, 9:34
Lokalizacja: Okolice Krosna

Post autor: Springfield7.62 »

drozdzu pisze:Mateusz patrz na screena to jest mono :!: ...
Ale ja o tym wiem :) Napisałem "ja też mam kanał mono..."

Chodziło mi o schemat układu.


Zygmunt:
Taki układ to już by można nazwać rasowym chrono :) Z wad to już by chyba tylko mała mobilność zestawu została :)
Hatsan 80s + Belomo 6x42 Mil-Dot + Drwienko CUSTOM w budowie...
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

tak wszystko ok ale to główna zaraza domowych chrono - nie da sie zmierzyć odległosci miedzy fototranzystorami na tyle dokladnie aby otrzymac pomiar z jakimś sensownym /malym/ błędem
im mniejsza odległosc pomiarowa tym wieksza musi być dokladnosc tego pomiaru chociąz gdyby rurka miala tak z 30cm to i moze coś z tego by wyszło :hm:

[ Dodano: Sro 07 Mar, 2007 21:56 ]
EEEEE nie jest tak zle:
zalozenia teoretyczne:
V= srutu 250m/s
odleglosc miedzy czujnikami 20cm

czas przelotu srutu to t=s/v = 0,2/250 = 0,0008s

przyjmujemy ze walnelismy sie w pomiarach czujników o 0,1mm

no to liczymy v=s/t = 0,2001/0,0008 = 250,125m/s

walnelismy sie w pomiarach nawet o 1mm to daje nam to przeklamanie rzędu 1,25m/s

rewalka chłopaki jak dla mnie :!:
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Mobilnością obarczymy laptoka
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Klakier

Post autor: Klakier »

Witam
No to jak skończe prace nad osadą i tuningiem harego kupie miedzianą rurke z 1m lub 2m i zrobie sobie takie chrono, tylko skąd wziąść te fotorezystory, czy kupi sie je w elektronicznym sklepie???
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Nie można przesadzić z długością rury, bo nie ustawi się jej tak dokładnie, żeby śrut ładnie przysłonił dalszą bramkę. Przy 20 cm wydaje się to możliwe do ustawienia. Szpilka na zapisie jest duża i wyraźna, przy częściowym zaćmieniu bedzie co najwyżej mniejsza.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Klakier

Post autor: Klakier »

Zygmunt Ty to masz głowe nie od parady, w życiu bym nie pomyślał o tym że będzie ciężko ustawić bramki. Dzieki za wyprostowanie mojego pomysłu, ale rurke i tak kupie 2metrową bo będe nią lufe harego tyningował (zintegrowany tłumik zrobie).
dziudek
Posty: 16
Rejestracja: 03 mar 2007, 22:08

Post autor: dziudek »

Rurka to może lepiej plastikowa, w sklepie elektrycznym są do montowania w ścianach przewodów sztywne o średnicy 18mm.Pozostałe elementy w sklepie elektronicznym .
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Też myślałem o tworzywie, ale miałem na myśli rurkę wodociągową. To tworzywo jest naprawdę wytrzymałe.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

własnie kupiłem sobie fotorezystor zaplaciłem 3zł niestety nie mialem przy sobie kasy na drugi ;( ale wszystko powinno dzialac jak jutro kupie drugi fotorezystor to zbuduje chrono i opisze wrazenia :)

narazie testowalem ten jeden i wnioski takie ze im wieksza zmiana natęzenia swiatla tym wieksza szpilka na wykresie, machanie rozwinietym i wyprostowanym spinaczem ok 1cm od fotorezystora powoduje niewielkie ale wyrazne zaklucenia wiec dziesieciokrotnie wiekszej powierzchni od powierzchni cienkiego spinacza srut powienien dawac wyrazne efekty, co ciekawe oswietlenie zasilane sieciowo (50hz) powoduje na wykresie piękną sinusoide o niewielkiej ale wyreźnej amplitudzie. Dlatego oswietlanie fotorezystorów powinno być diodowe napięciem stałym. PANOWIE TO MA SZANSE SIE UDAC :!:
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Klakier

Post autor: Klakier »

Piotrek jak poskładasz wszystko do kupy i przetestujesz to jak byś mógł wklej jakiś schemat całej konstrukcji bądź rysunek poglądowy. Z braku kasy na chrono chętnie zrobił bym sobie cosik takiego.
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Kupne chrono jest drogie, bo ma w środku "komputer".
Tu proponowane, to same czujniki i zasilanie, a komputer będzie w teczce.
Dlatego uda się tanie chrono, bo teczkę można pożyczyć łatwiej niż chrono.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

Michał pisze:Piotrek jak poskładasz wszystko do kupy i przetestujesz to jak byś mógł wklej jakiś schemat całej konstrukcji bądź rysunek poglądowy. Z braku kasy na chrono chętnie zrobił bym sobie cosik takiego.
ok no wlasnie ten brak kasy :lol: gdyby nie to sprawiłbym sobie chrono za 200zł i mialbym w 4-rech literach cale te kombinowanie, jednak jak sie nie ma kasy trzeba kombinowac :lol:

jutro zalatwie sobie drugi fotorezystor i poskładam wszystko, przestrzelam wstawie fotki, schemat (który soją drogą jest prostszy niż budowa cepa) i wykresy z nagrań.

pozdro
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
ODPOWIEDZ