Obrazek

chrono

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KbUr35
Posty: 304
Rejestracja: 07 kwie 2007, 20:54
Lokalizacja: Warszawa - YelonkY
Kontakt:

Post autor: KbUr35 »

jeżeli oś OX jest osią czasu wyrażoną w sekundach (tzn. że całość linii to ok. 0,0015sekundy) to na 95% jest to wynik -aaa, jak to po polsku napisać- niekontaktowania,
Znaczy kabel nie kontaktował i miałeś przerwę w sygnale długości 0,0015 sekundy.
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

To nie przerwa.Jutro porobię więcej testów,to zobaczymy.Może to być jakaś bezwładność prądowa fotodiod odbiorczych,które są w odległości 25 cm od siebie.
Szkoda że nie mam karty stereo,na dwóch kanałach wykres byłby bardziej czytelny.
Awatar użytkownika
KbUr35
Posty: 304
Rejestracja: 07 kwie 2007, 20:54
Lokalizacja: Warszawa - YelonkY
Kontakt:

Post autor: KbUr35 »

Maruda pisze:Może to być jakaś bezwładność prądowa fotodiod odbiorczych,które są w odległości 25 cm od siebie.
Myślałem, że to na mikrofonie było robione. Tak to nie mam pojęcia co to.
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Robiłem dziś próby śrutem kulka 0.5 g i diabolo gładki 0.6 g
Oddawałem po kilka strzałów każdym.Wyniki były powtarzalne.
Obrazek
Obrazek

Moja interpretacja jest następująca (może być błędna):początek zaznaczenia,śrut wchodzi w pole pierwszej diody,koniec zaznaczenia,śrut wychodzi z pola drugiej diody.
Porównanie wyników z prawdziwym chrono,da stałą poprawkę,tak że wynik będzie w miarę prawdziwy.
Fotki są małe.Spróbuję znowu Picasy. Już znikło. :maruda:
Obrazek
Kliknij,zeby powiększyć.
Odległość między diodami=25 cm
Ostatnio zmieniony 31 maja 2007, 18:52 przez Maruda, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KbUr35
Posty: 304
Rejestracja: 07 kwie 2007, 20:54
Lokalizacja: Warszawa - YelonkY
Kontakt:

Post autor: KbUr35 »

Może być tak jak mówisz.
Możesz się upewnić zasłaniając w jakiś sposób drugą diodę i patrząc na wykres, a potem pierwszą diodę i znowu na wykres.
mariusz_k
Posty: 2
Rejestracja: 22 maja 2007, 12:42

Post autor: mariusz_k »

Witam.
Parę uwag: Spróbuj podłączyć użądzenie do wejścia line-in, większość komputerów PC takie posiada i w odróżnieniu od wejścia mikrofonowego jest (zazwyczaj) stereo. Poza tym przy rozstawie fotodiod 25cm maksymalne próbkowanie oferowane przez Audacity tj. 96000Hz będzie skutkowało błędem pomiaru w zakresie +- 2%. Na koniec sprawdziłbym przewody, powinny być ekranowane i najlepiej nieco grubsze niż "zwykłe" przewody słuchawkowe.
Pozdrawiam.
Mariusz
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Dzięki Mariuszu.To jest prototyp do sprawdzenia,czy tak się da.Oczywiście zwiększę odległość pomiędzy diodami i będę musiał użyć lepszego komputera,bo ten którego używam w piwnicy do prób jest stary,a karta dżwiękowa jeszcze starsza.Na wejściach mikrofonowym i liniowym ma tak małe napięcie,że musiałem je dodatkowo zasilać.Ale i tak widać,że w porównaniu z metodą z mikrofonami jest bardziej czytelna (z mikrofonami też próbowałem).Pozatym widzę,że wyniki są w miarę powtarzalne,to wystarczy je porównać z wynikami z dobrego chrono i wprowadzić stałą poprawkę.Pozdrawiam.

[ Dodano: Pią 01 Cze, 2007 14:16 ]
Wysiadły mi fotodiody odbiorcze i dopóki nie kupię nowych,muszę przerwać eksperymenty.
robi
Posty: 18
Rejestracja: 24 maja 2007, 22:02
Lokalizacja: Warszawa -Pułtusk

Post autor: robi »

Witam

Metodą mikrofonowa próbowałem ponad dwa lata temu i szybko sie zniecheciłem do pomiarów. Ostatnio przeczytałem na dzikim zachodzie o pomiarach za pomocą fotodiod i to było to - spodobało ni się. Diody odbiorczej BPW41N nie dostałem zastosowałem BPW34 ale wykresy były malo czytelne albo ja niezbyt właściwie posługiwałem się Audacity. Następnie zastosowałem BP104- szybsza i dająca większą amplitudę, ulepszyłem stabilność osiowości poznałem troche Audacity iii.... :D Odległość między odbiornikami foto 50cm, do pierwszego odbiornika 14cm.
Moje wyniki: Tomitex Lok, 6 pomiarów rozrzut:243.66 do 246.18, średnia 244.58 w związku ztym energia 16.18J.
Jak to sie ma do rzeczywistości to jeszcze dokładnie zweryfikuję jak pujdę na chrono.
Jest obiecująco bo jakieś 2-3 tygodnie mierzyłem na chrono i było 252.3m/s energia 17.2J tylko że wtedy sprężyna była dość świerza ok 350-400 strzałów i powinna jeszcze siąść.
H55S GW(2004r) + zestaw Hogana +Leapers 3-9x32 AO 1" MIL-DOT
ODPOWIEDZ