Obrazek

Problem z montażem

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
ODPOWIEDZ
nonam3
Posty: 4
Rejestracja: 19 sie 2023, 16:00

Problem z montażem

Post autor: nonam3 »

Cześć
Hatsan 125, lupa VO 6-24x50, motaż Leapers RGPM2PA-30M4. Miałem już wszystko skręcać ale nie zauważyłem wcześniej, że podstawa lunety opiera się na montażu. Do dolnych uchwytów brakuje dosłownie 'pi..y kłak'. Na upartego tubus praktycznie opiera się na uchwycie, ale jest minimalna huśtawka gdy dociskam lunetę przód - tył. Nie chcę ryzykować uszkodzeniem lunety. I pytanie - dodać z dwie warstwy taśmy izolacyjnej lub takiej materiałowej (jaką stosuje się do owijania wiązek elektrycznych w samochodach) czy podebrać trochę materiału na montażu pod podstawą lunety. Tak na oko 0,3 - 0,4mm załatwiło by sprawę i byłby wystarczający prześwit.

P.S. Był to najniższy montaż jednoczęściowy jaki udało mi się znaleźć. Przy wyższych muszę już szyję 'wydłużać' a wyłapywanie światła obiektywu nie jest już komfortowe.

.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Urko
Posty: 146
Rejestracja: 07 lis 2021, 9:42
Lokalizacja: Lemingrad

Re: Problem z montażem

Post autor: Urko »

Być może lepszym montażem byłby SportsMatch OP39C

https://www.sportsmatch-uk.com/30mm-dia ... restor-pin
Obrazek

Nie jestem pewny czy jego wysokość "15mm" to realnie więcej niż "14mm" w Leapers-ie, ale mostek pomiędzy sprawia wrażenie niższego. Wysokość "C" dla tego modelu to 4mm (Trzeba to porównać z tym ile w Vortex-ie wystaje to zgrubienie tubusa):

Obrazek

Nie pamiętam, czy sprawdzałem go z Vortex-em ale z Optisanem EVX 6-24x50F1 się sprawdził wyśmienicie, tyle z dosłownie milimetrowym zapasem:

Obrazek
Obrazek

PS. Ważna sprawa: SportsMatch ma długość aż 120mm. A co do poprawiania Leapers-a to mniej go szkoda niż lunety, więc ja bym go piłował... ;)
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 390
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Problem z montażem

Post autor: masa »

Absolutnie niczym nie owijaj lunety i nie podkładaj pod szczęki. Podpiłuj Leapersa na minimum 0,5mm prześwitu pod tubusem i powinno być ok.
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Problem z montażem

Post autor: Mamutowicz »

Dok) ładnie. Podpiłowanie montażu załatwi sprawę.
Co do wydłużania szyi - kawałek pianki czy grubej skóry przyklejony do baki na taśmie dwustronnej pomoże w składaniu do optyki.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
nonam3
Posty: 4
Rejestracja: 19 sie 2023, 16:00

Re: Problem z montażem

Post autor: nonam3 »

Dziękuję za odpowiedzi.
Wyszło całkiem nieźle :D
A mogę pozostawić oryginalne wklejki w uchwytach? One świetnie trzymają tubus na swoim miejscu nawet bez górnych obejm. Na innym montażu bez wklejek jeździ sobie jak chce.
Wysokość "C" w Leppersie to 3,8mm.
Jako pierwszy kupiłem BKL 360 MB. Super montaż, widać że nie do zdarcia, ale był koszmarnie wysoki. Środek lunety wypadał na 39mm od górnej krawędzi szyny. Ze średnich montaży jednoczęściowych na rynku nie ma praktycznie wyboru. Chińczyki za 30zł, Leppers a później Vortexy za prawie 1000zł. Niskiego jednoczęściowego nie znalazłem w ogóle.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Problem z montażem

Post autor: Mamutowicz »

Jak zostawisz te taśmy to możesz mieć po jakimś czasie problem ze zdjęciem lunety.. To hovno trzyma jak mintokur..
Zedrzyj I porządnie wyczyść obejmy, a potem z wyczuciem dokręć, tak, żeby nie pozaginać optyki.
Jak wszystko dobrze zrobisz to nie powinno nic jeździć.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 766
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Problem z montażem

Post autor: rokasa58 »

A ja tam podkładam,bo wolę jak luneta która siedzi na sprężynie była jak najbliżej środka swoich ustawień. W TX się udało podkładając dwie warstwy tkaniny pod obejmę.Horyzontalnie wyszło prawie dobrze.
Na razie nic się nie przestawia :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Problem z montażem

Post autor: Mamutowicz »

rokasa58 pisze: 30 paź 2023, 13:10 A ja tam podkładam,bo wolę jak luneta która siedzi na sprężynie była jak najbliżej środka swoich ustawień. [...] [/img][/url]
O co ci chodzi mówiąc :"środek swoich ustawień"?
Chyba nie załapałem kontekstu...
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Urko
Posty: 146
Rejestracja: 07 lis 2021, 9:42
Lokalizacja: Lemingrad

Re: Problem z montażem

Post autor: Urko »

rokasa58 pisze: 30 paź 2023, 13:10 A ja tam podkładam,bo wolę jak luneta która siedzi na sprężynie była jak najbliżej środka swoich ustawień. W TX się udało podkładając dwie warstwy tkaniny pod obejmę.Horyzontalnie wyszło prawie dobrze.
Na razie nic się nie przestawia :D
Obrazek
Zerujesz lunetę szmacianymi podkładkami? :zdziwko:
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 766
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Problem z montażem

Post autor: rokasa58 »

Mamutowicz pisze: 30 paź 2023, 13:40
rokasa58 pisze: 30 paź 2023, 13:10 A ja tam podkładam,bo wolę jak luneta która siedzi na sprężynie była jak najbliżej środka swoich ustawień. [...] [/img][/url]
O co ci chodzi mówiąc :"środek swoich ustawień"?
Chyba nie załapałem kontekstu...
No fakt,napisałem,to troszeczkę nie po polsku. Słyszałem o takiej teorii,że nawet budżetowa luneta dłużej pożyje na sprężynie,jeśli będzie pracowała w swoim środkowym /chodzi o regulację/ zakresie.Wykręcając w którąś stronę,osłabiamy sprężyny które trzymają tubus z krzyżem,dlatego podłożyłem dwie warstwy /więcej bym się nie odważył/ tkaniny i tylko kilka klików wystarczyło do zerowania. W poziomie całe szczęście TX jest prosty,gorzej z moim HW95,gdzie na tej samej lunecie,trzeba wykręcić boczną regulację prawie do końca. A lufa w nim ma tylko 31cm :lol:,dlatego zanim ją wyprostuję,strzelam z przeziernika.
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 390
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Problem z montażem

Post autor: masa »

Również spotkałem się z informacją dotyczącą wytrzymałości o jakiej wspomina Roman powyżej.
Żeby było ciekawiej kilka źródeł podaje, że korzystanie z lunety "wyzerowanej" w środku regulacji daje lepszą jakość optyczną obrazu. Podobno...
Nie powinniście się dziwić, w końcu montaże z mikroskosem są dość popularne. Taki mikroskos musiałem sobie wyfrezować na montażu do Comety 300 (łamaniec). Na moim TXie zero lunety też wypada prawie dokładnie w środkowym zakresie regulacji. Brawo Air Arms :)
TX200 HC + Element Helix
nonam3
Posty: 4
Rejestracja: 19 sie 2023, 16:00

Re: Problem z montażem

Post autor: nonam3 »

Złożyłem wszystko po 'bożemu' i oto jest ;-) Nie miałem warunków do pełnego zerowania ale 20 klików w pionie i 25 w poziomie jest w 1/3 środka tarczy. Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 766
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Problem z montażem

Post autor: rokasa58 »

Hatsan na Vortex-ie,czy drut?
nonam3
Posty: 4
Rejestracja: 19 sie 2023, 16:00

Re: Problem z montażem

Post autor: nonam3 »

rokasa58 pisze: 31 paź 2023, 18:25 Hatsan na Vortex-ie,czy drut?
Sprężyna
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Problem z montażem

Post autor: Mamutowicz »

nonam3 pisze: 28 paź 2023, 16:20 Dziękuję za odpowiedzi.
Wyszło całkiem nieźle :D
A mogę pozostawić oryginalne wklejki w uchwytach? One świetnie trzymają tubus na swoim miejscu nawet bez górnych obejm. Na innym montażu bez wklejek jeździ sobie jak chce.
Wysokość "C" w Leppersie to 3,8mm.
Jako pierwszy kupiłem BKL 360 MB. Super montaż, widać że nie do zdarcia, ale był koszmarnie wysoki. Środek lunety wypadał na 39mm od górnej krawędzi szyny. Ze średnich montaży jednoczęściowych na rynku nie ma praktycznie wyboru. Chińczyki za 30zł, Leppers a później Vortexy za prawie 1000zł. Niskiego jednoczęściowego nie znalazłem w ogóle.
Ojapierdziuuuu dopiero teraz się przyjrzałem fotkom....
download/file.php?id=7617&mode=view
No przeca ten montaż jest krzywo... !
Szczęk nie leżą prawidłowo na szynie!!
Jak mogłem takiego babola przegapić..? :hm: :bobas:
No chyba że tak byle jak tylko do zdjęcia założyłeś...
Ale jeśli na prawdę tak masz lupkę na karabinku posadzoną to się nie dziwię że tyle musiałeś klikać...
Osz w mordę...
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ODPOWIEDZ