Obrazek

Hatsan AT44 -10 TAC LW kilka pytań

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
Awatar użytkownika
szczupak
Posty: 42
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:05

Re: Hatsan AT44 -10 TAC LW kilka pytań

Post autor: szczupak »

Nie wiem jaki masz kartusz ale jak 180 to polecam pompkę. Od zera pompujesz tylko pierwszy raz a później przecież nie strzelasz do końca powietrza więc dopompowanie zajmie chwilę.
ziemski90
Posty: 19
Rejestracja: 23 gru 2011, 6:33

Re: Hatsan AT44 -10 TAC LW kilka pytań

Post autor: ziemski90 »

W At44 też można podmieniać kartusze :)

jeszcze mam parę pytań

1 jeśli doładuję butle sprężonym powietrzem to czy jest jakiś limit ile takie powietrze może w niej stać czy nie ma to znaczenia i może stać miesiąc, dwa czy rok ?

2 jeśli zacznę strzelać i nie wykorzystam całego kartusza to czy mogę odłożyć sprzęt na miesiąc, dwa rok z ty powietrzem czy lepiej to wypuszczać ?

3. czy do butli z przetyczką da radę dołożyć jakiś osuszacz ?
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Hatsan AT44 -10 TAC LW kilka pytań

Post autor: Mamutowicz »

Ad1. - Może stać tak długo, aż butla sama z siebie nie przerdzewieje. Jeśli jest sprawna ( a musi być, bo to sprzęt nurkowy, więc ma wszystkie testy i atesty ) to będzie trzymać powietrze przez lata.

Ad2. - Nie musisz wykorzystać całego powietrza. Nawet wskazane jest, żeby utrzymywać stałe ciśnienie w kartuszu, bo przedłuża to sprawne działanie zaworu. Przynajmniej takie instrukcje dostałem od gościa od którego kupiłem pierwsze pcp. Więc nawet jeśli długo nie strzelasz, dobrze jest sprawdzić poziom ciśnienia w kartuszu i ew. uzupełnić gdyby za bardzo spadło.

Ad3. - Nie ma takiej potrzeby. Powietrze do oddychania ( a takie tankuje się do tych butli ) jest już osuszone. W przeciwnym razie mogło by powodować awarie reduktorów - a w konsekwencji stanowiłyby zagrożenie życia tych, którzy tym powietrzem oddychają ( Nurkowie, ratownicy, itp).
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ziemski90
Posty: 19
Rejestracja: 23 gru 2011, 6:33

Re: Hatsan AT44 -10 TAC LW kilka pytań

Post autor: ziemski90 »

I o taką konkretną odpowiedź Mi chodziło, dzięki BYKU :)
gdy nasuną mi się jeszcze jakieś pytania to napiszę
ziemski90
Posty: 19
Rejestracja: 23 gru 2011, 6:33

Re: Hatsan AT44 -10 TAC LW kilka pytań

Post autor: ziemski90 »

Powiedz mi jeszcze jaką dużą butle polecacie, myślałem o 4 litrach
ile z 4 litrów mogę mieć napełnień kartusza 230 cc

ile ztakiego kartusza można oddać strzałów w limicie
ile można oddać poza limitem z tuningową iglicą

i w jakim momencie warto doładować kartusz aby ciśnienie nie było zbyt niskie
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Hatsan AT44 -10 TAC LW kilka pytań

Post autor: Mamutowicz »

Butla - Im większa - tym lepsza ( w rozsądnych granicach oczywiście.)
4L to trochę mało moim zdaniem. Żeby to miało sens celuj raczej w 7L i ponad. Czwórka to taki podręczny zapasik do targania na strzelnicę - żeby awaryjnie się podładować, ale nie tachać ciężarów.
Ja z 7ki miałem ok 15 - 20 ładowań kartusza w Regalu ( dłuższa wersja )
Nie wiem ile strzałów oddasz w limicie, bo to zależy od karabinka, zaworu itp itd.
Myślę jednak że ok 80 spokojnie.
Co do FAC - nie mam pojęcia nawet w przybliżeniu.
Co do doładowywania - to również zależy od karabinka.
Jednak niezależnie od tego czy posiada rega czy nie - najlepiej jest na początku zrobić sobie charakterystykę - czyli nabić kartusz do pełna, a potem wystrzelać całe powietrze przez chrono ( ze śrutem oczywiście.)
Pozwoli ci to zrobić wykres na którym będziesz wiedział ile masz stabilnych strzałów i w jakich widełkach ciśnienia.
Potem wystarczy się tego trzymać - nie doładowywać powyżej górnej stabilnej granicy, i nie strzelać poniżej.. :)
Ważne - Zanim zdecydujesz się założyć zestaw FAC - pomyśl, prześpij się z tym, a potem znów pomyśl.
MOC kusi, wiem o tym, ale pamiętaj że powyżej 17J musisz karabinek zarejestrować.
I jeszcze jedno - tak a propos mocy - zastanów się dobrze nad kalibrem.
4.5mm jest dobre do 17J. Powyżej lepiej brać 5.5mm
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ziemski90
Posty: 19
Rejestracja: 23 gru 2011, 6:33

Re: Hatsan AT44 -10 TAC LW kilka pytań

Post autor: ziemski90 »

co do kalibru oraz limitu oraz do ponad limitu to tyle ile użytkowników tyle opinii
i też są różne informacje co do maxymalnej mocy karabinka na FAC, mówią że po zmianie igliczki można osiągnąć 28-30J

wg danych producenta (mowa o wersji LONG)
dla kalibru 4.5mm / .177cal 355m/s (1170fps) 36J
dla kalibru 5.5mm / .22cal 325m/s (1070fps) 51J


ogólnie rozmowy na forach są takie że dla 50% FAC na 4,5mm jest okej, inni zaś twierdzą że na FAC tylko 5,5mm, a tamtych tłamszą że na 5,5mm tylko 70-80J

i tak w koło, ale mam wrażenie że cały ambaras tak naprawdę jest o wagę śruta
i tak sobie myślę że można było by użyć najcięższego śruta w kalibrze 4,5mm i jakoś stosunek mocy do masy by się wyrównał

u Mnie karabinek w 95% będzie używany w limicie 5% FAC
mam zamiar nabyć drugi kartusz dzięki któremu będę mógł odfaczyć wiatrówkę w parę sekund

FAC chcę użyć głównie do zabawy i destrukcji starych garnków puszek i innych niepotrzebnych przedmiotów, po zabawie pzekrecic kartusz i po problemie

mimo tego nadal nie wiem jaki kaliber kupić
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hatsan AT44 -10 TAC LW kilka pytań

Post autor: kamazek »

Oczywiście fakt, iż FACa można używać legalnie w Polsce wyłącznie na koncesjonowanych strzelnicach jest Ci znany ?
Oraz, że zarejestrowany FAC to jest zawsze FAC, nawet po zmianie iglicy na limitową ?
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
ziemski90
Posty: 19
Rejestracja: 23 gru 2011, 6:33

Re: Hatsan AT44 -10 TAC LW kilka pytań

Post autor: ziemski90 »

jasne :)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Hatsan AT44 -10 TAC LW kilka pytań

Post autor: Mamutowicz »

Nie myśl sobie, że ot tak sobie do tego podchodzę na luzie..
Jestem realistą i wiem że go sfaczysz zanim jeszcze pierwszy raz strzelisz.
Nie jestem w stanie przed tym cię powstrzymać. Mam tylko nadzieję że noga ci się na tym powinie zanim zrobisz krzywdę komuś prócz siebie.
Odpowiedziałem ci na pytanie z pełną wiarą w to, że masz na karku głowę, zamiast jednego z jajek.
Z zasady w tym kraju obowiązuje ( już chyba niedługo) zasada domniemania niewinności, więc jak na razie wierzę w twoje dobre intencje.
Jednak nie spodziewaj się pomocy w kwestiach FACa dopóki nie przedstawisz zaświadczenia o rejestracji karabinka.
Co do pomocy w limicie - możesz walić jak w dym..
gęsty.
Taki .. po oponach.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ziemski90
Posty: 19
Rejestracja: 23 gru 2011, 6:33

Re: Hatsan AT44 -10 TAC LW kilka pytań

Post autor: ziemski90 »

Spokojnie panowie bo widzę że rozpętała się niepotrzebna burza chce zakupić dlatego 4,5mm aby to było w limicie a srut latał przyzwoicie

I nie musicie mnie pouczać jeśli chodzi o polskie prawo co do wiatrówek bo jest mi to dobrze znane

Z wiatrówek strzelam około 10lat więc jako takie pojęcie mam

Teraz pytanie o tuning takiego hatsan
Czy po zakupie at44 on będzie miał już ustawiony górny limit czy jest to zrobione jak w wiatrówkach sprężynowych że limit jest do 17 a wiatrówka ma 10?

Swojego starego hatsan oddałem po 3 latach zabawy i żałuję że zrobiłem to tak późno bo moc oraz kultura pracy wzrosła tak bardzo że miałem wrażenie że to całkiem inny karabinek

Dlatego pytam czy z pcp jest podobnie?
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Hatsan AT44 -10 TAC LW kilka pytań

Post autor: rokasa58 »

:D
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Hatsan AT44 -10 TAC LW kilka pytań

Post autor: Mamutowicz »

Co do wiatrówki - bez chrono nie dasz rady nic powiedzieć.
Np ja, gdy kupowałem swoje pcp to obydwa były idealnie ustawione.. Co prawda nie pod sam limit, ale w najlepszym optymalnym punkcie pracy wiatrówki.
Tyle że to nie były Hatsany..
Po zakupie, powinieneś mieć jednak coś około limitu, ale bez chrono nie wiadomo ile Julianów to będzie.
Jednak dla ciebie nie powinno być najważniejsze ile będzie mieć mocy, a raczej jak stabilne będzie miał strzały.
Do puszkobicia na 20m to bez wielkiego znaczenia, ale gdybyś chciał strzelać na 50m plus - wtedy nawet niewielkie wahania prędkości będą się objawiać brakiem celności..
Dlatego co jak co - ale Hatsana na pewno od razu dałbym do "zrobienia" komuś kto sie na tym zna.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Hatsan AT44 -10 TAC LW kilka pytań

Post autor: rokasa58 »

ziemski90 pisze: 07 sty 2021, 18:22 AT którego mam na oku regulator ma już zamontowany :)
Sam piszesz,że ma rega,czyli ktoś go dłubnął i ustawił :lol: i po co te pytania o tuningowe sprężyny.Masz w limicie,to po zamontowaniu silniejszej sprężyny zaczniesz kombinować z charakterystyką i tak w kółko :hm:
Awatar użytkownika
szczupak
Posty: 42
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:05

Re: Hatsan AT44 -10 TAC LW kilka pytań

Post autor: szczupak »

Pykniesz kilka razy przez chrono i będziesz wiedział ile jest. Ważne co musisz wiedzieć to to, że na różnych śrutach EK będzie inna i z tego powodu nie ustawiaj na 17 bo zmienisz śrut i może być więcej.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2021, 14:54 przez szczupak, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ