Obrazek

Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: Gudyn »

To sprężyna nadaje się na śmietnik... Nigdy w życiu nie robi się czegoś takiego ze sprężyną... Jak już to się robi podkładki, aby zrobić większe napięcie wstępne. Za jakiś czas sprężyna siądzie, uklepie się. Stal sprężynowa jest poddawana obróbce cieplnej i jest odpuszczana w dość niskiej temperaturze (ok. 400 stopni), aby miała wyską wytrzymałość i wysoką granicę sprężystości. Jak rozgrzałeś ją do czerwoności to przekroczona została granica 700-800 stopni, rozhartowała się i masz teraz sprężynę z twardej plasteliny.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: andrzej__ »

Ależ ja wiem ze ją w ten sposób oslabiłem (w sensie materiał) lecz aby sprawdzić możliwości karabinka na dzień dzisiejszy byłem skłonny ją poświęcić.
Zamówię sobie po weekendzie dwie nowe pod wymiar fabrycznej+ 1,5cm. Teraz wiem że to zdało egzamin. Nie chciałem wpychać żadnych podkładek.
... ale teraz zapytam o inna część plujki, czy szlifowales iglice tak aby zmniejszyć jej grubość? Zastanawiam się czy dałoby to coś aby zwiększyć energię?
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: Gudyn »

Jeżeli tak to ok. Ważna jest też polerka/szlifowanie na gładko elementów zbijaka (poprawia powtarzalność energii i zmniejsza opory).
Iglicę? W którym miejscu? Jeżeli chodzi o sam zawór (aluminiową obudowę), to w temacie innym są różne sposoby zwiększenia jego przelotu - a to jest bardzo istotne. Albo frezuje się na boku, albo robi kilka otworków - chodzi o część od strony kartusza - aby tam zwiększyć i usprawnić przepływ gazu.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: andrzej__ »

Rozumiem. Czytałem właśnie o frezach i nawiercaniu otworow, to nawet nie głupi pomysł.
Chodzi mi o iglice/trzpień, ten w który uderza zbijak aby uwolnić gaz. Czy lekki szlif i polerka tego elementu ma sen?
Czytałem posty na temat pcp że aby zrobić FACA to szlifują iglice. Nie rozbierałem nigdy pcp bo nie miałem takiej potrzeby, a Dianę Stormrider miałem bardzo krótko.
I tutaj nie chodzi mi o to żeby zrobić z qb FACA bo to niemożliwe, podałem przykład, jako przykład hehe :)
Dopytuje bo nie chce czegoś schrzanić.
Z Qbeczka też pcp robił nie będę bo i po co? Podoba mi się tak jak jest, a naboje są po 1zl,to nie majątek.
Muszę tylko wyciągnąć z niego max, chyba wiesz o co mi chodzi :) w te 12,5J styknie.
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: Gudyn »

Hmm, czytałem że w PCP szlifowanie tego mosiężnego wałka w stożek ma sens, ale w CO2 nie ma. CO2 ma wypełniać zawór i jego niewielka, płynna ilość jest uwalniana do lufy, przy małym ciśnieniu (rzędu 50 bar dla płynnego CO2) gdzie się rozpręża na gaz. Tymczasem PCP działa na ciśnieniach 100-200 bar przy gazowym powietrzu, gdzie przeływy są znacznie większe ilościowo, aby zapewnić dobre ciśnienie w lufie, wtedy stożkowy wałek pomaga w "płynności przepływu". Sama polerka trzpienia stalowego ma sens dla gładkości jego pracy, ale jedynie delikatna polerka (bez papieru, jedynie pasta i filc), aby nie zrobić luzu w mosiężnym korpusie. Ja jeszcze delikatnie smaruję ten trzpień, ale dosłownie tyle, żeby nie było widać smaru, jedynie czuć, że jest tłusty.
W zaworze mają sens otwory/frez korpusu, tam innych modyfikacji nie miałem robionych, podkładki i ich ażurowanie które sam robiłem na energię nie wpłynęły.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: andrzej__ »

Ok dzięki za odp. Więc wiem na czym stoję.
Dziś wypstrykalem z samego rana gaz i po rozebraniu zamieniłem sprężynkę zaworu na słabszą. Złożyłem wsio do kupy, dwa naboje, śrut logo sport w lufę i na chrono 5 stabilnych strzałów 10,8-10,6-10,6-10,9-10,7J myślę że już więcej mi się nie uda wycisnąć.
Pierwszych kilka strzałów oddałem tak bez pomiaru bo zawsze są mocniejsze.
Ale zobaczymy jeszcze na nowej sprężynie zbijaka jak przyjdzie. Póki co jestem zadowolony.
Teraz będę męczył dechę pod nowa piękna osadę.
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: andrzej__ »

A co ma znaczyć Twój podp... "gdzieś w strefie polowania na krwawych skurczybyków"... Text spoksik ale do czego to się ma?
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: Gudyn »

Haha, to z gry S.T.A.L.K.E.R. - klimatyczne okolice Czarnobyla. Bloodsucker to pijawka - taki mutancik co znika jak predator. Zone to Zona, czyli Strefa.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: andrzej__ »

Haha no tak, tego nie wiedziałem, znaczy że gra. Ja już stary jezdem :) w więc trza wybaczyć dziadkowi. Jedyne w co od lat gram na kompie i fonie to World of Tanks.
Jutro wklepie fotkę z końcowych w sumie działań w kwastii mojego qbeka, póki co, bo jeszcze dojdzie nowe drewno no i po włożeniu new spring, podam wyniki pomiaru prędkości.
Mam nadzieję że chociaż pół juljanka podniesie.
Pzdr.
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: andrzej__ »

Cześć.
Dziś postanowiłem że pójdę o krok dalej w podnoszeniu energii i mimo zastrzeżeń że tego ruszać się nie powinno, zrobiłem po swojemu.
Iglica w którą uderza zbijak aby uwolnić gaz, został lekko zmodyfikowany. Otóż, został zwężony od strony ogranicznika w kierunku zaworu na długości 2cm.pozniej wypolerowany i delikatnie przesmarowany. Sam ogranicznik od strony zbijaka też został przeszlifowany i to sporo bo 1mm,pozniej poler.
Bałem się ze to wszystko na nic ale iglice w razie czego można dorobić nowa, a na ogranicznik nakleić podkładkę.
Niepotrzebnie się martwiłem, sukces!!!
Pierwszy strzał na sucho wystraszył mnie bo był o wiele głośniejszy niż zwykle, drugi natomiast mnie przeraził. Druga kapsuła została przebita i uwolnił się cały gaz.
Zmierzyłem na chrono i oniemiałem, na umarex cobra 0,56g wyszło 16,2J a na logo sport 15,6J.
Nie licząc tych strzałów, kolejnych było jeszcze 21 i moc drastycznie spadla, po jeszcze chyba pięciu smarknięciach, przy strzale zawór puścił resztę gazu.
Załadowałem kolejne dwa naboje i sytuacja się powtarza, 26 dobrych strzałów z mocą prawie 16J i spadek, aż do zejścia gazu.
No i mogę powiedzieć że jednak się da. Coś za coś, bo mało strzalow ale jaka frajda. Jak będzie brakować hajcu na bombiczki to się wróci do poprzednich ustawień. A co. :)
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: andrzej__ »

Aha pykałem w domu wiec nie mam wyników Skupień na dalsze odległości, popróbuje w piwnicy na 18m i zobaczę czy nie sieje bo w domu na 11m jest jakby spoko.
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: Qbuś »

:lol: Możesz "zmodyfikować" korek od kartusza i podłączyć bezpośrednio "mambę paintballową", a drugi koniec do gaśnicy CO², gazu będziesz miał dostatek 8) . Jak "bawiłem" się z "QB"viewtopic.php?f=69&t=3599 (dawno to było) to tak miałem. Można też przerobić na zasilanie z "bombiczki" 88g. Jak QB 79 .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: Gudyn »

Zrób fotki jakie to przeróbki doszły, bo trochę po opisie mało "widoczne". Spadek ilości strzałów dość duży, jak na poprawę energii o 3 J.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: andrzej__ »

Witam.
Co do podłączenia bombiczki 88g to może i pomyślę a nad innymi rozwiązaniami raczej nie. W sumie to zostanę przy 12sto gramowych. Karabinek sporo leżał w szafie, a przytuliłem go, bo brak zajęcia mnie dobija. Teraz idzie zima to na polu raczej nie postrzelam z co2, a ciekawiły mnie możliwości przeróbek. Kiedyś wystrzeliłem z niego paczkę ołowiu i tak do dziś sobie spoczywał. Się doczekał hehe :)
Jak będę wymieniał sprężynę zbijaka to opiszę i wstawie kilka fot z tego co zrobiłem.
Jesli chodzi o moc, to z niecałych 11J poszło o 5J w górę, a nie 3. Nie spodziewałem się że aż tyle. Zobaczymy ile to wszystko wytrzyma, np :oring na zaworze.
W zaworze dałem miększą sprężynkę i wywaliłem filc z siatką a podkładkę zastąpiłem plastikowa tulejka.
Jesli nic nie będzie szwankować to można przeżyć mała ilość strzałów najwyżej wezmę kredyt na bombiczki :)
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: Gudyn »

Dobrą sprawność energetyczną i ogólnie dobrze latają Exact/Exact Heavy 4,51/4,52. Na daleki dystans szczególnie Heavy.
88g wychodzi trochę drogo ogólnie - powiedzmy 7x więcej gazu, a cena 30x większa.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
ODPOWIEDZ