Obrazek

Skupienie na 30 m z Hatsana 90.

Jacek245
Posty: 115
Rejestracja: 21 cze 2019, 14:57

Skupienie na 30 m z Hatsana 90.

Post autor: Jacek245 »

Witam wszystkich.
Testuję mojego Hatsana 90 z klasyczna sprężyną (po tuningu i przeglądzie zerowym) na różnych dystansach.Na dystansie 30 m z worka strzeleckiego,z pozycji lezącej, z lunetą Hawke 3-9x40,śrutem Exact JSB trafienia mieszczą się w okręgu o średnicy 5 cm.Czy taki wynik można uznać za przyzwoity w odniesieniu do karabinka tej klasy?Strzelcem jestem raczej średnio zaawansowanym z naciskiem na średnio.
Pozdrawiam.
j23
Posty: 36
Rejestracja: 11 maja 2020, 18:00

Re: Skupienie na 30 m z Hatsana 90.

Post autor: j23 »

Myślę że może być lepiej. Jeśli tuning jest prawidłowo zrobiony, to pozostaje tylko praca nad sobą. Jeśli dobrze pamiętam, to Mamutowicz z h55 strącał pudełko zapałek na 50m.
Jacek245
Posty: 115
Rejestracja: 21 cze 2019, 14:57

Re: Skupienie na 30 m z Hatsana 90.

Post autor: Jacek245 »

Lepiej może być zawsze i z pewnością są strzelcy lepsi ode mnie :) Mam świadomość że jednak jest to karabinek sprężynowy i w związku z tym nie mogę od niego oczekiwać celności PCP. Przestrzeliny układają się w okręgu 5 cm dość regularnie i poza tym powtarzalnie trafiam w spinner o takiej mniej więcej średnicy z tej odległości.Raczej chciałem się dowiedzieć czy na podstawie takiego rezultatu na 30 m można wnioskować o przyzwoitym stanie funkcjonowania karabinka.
Pozdrawiam.
j23
Posty: 36
Rejestracja: 11 maja 2020, 18:00

Re: Skupienie na 30 m z Hatsana 90.

Post autor: j23 »

Na 30m da się lepiej. Napisz czy tuning robiłeś sam, czy robił go ktoś inny i co było poprawiane.
Jacek245
Posty: 115
Rejestracja: 21 cze 2019, 14:57

Re: Skupienie na 30 m z Hatsana 90.

Post autor: Jacek245 »

Tuning był robiony w Superwiatrówkach.
W karabinku została wymieniona
- uszczelka tłoka na Zepto
- zamontowana nowa spasowana prowadnica wraz z kapeluszem
- usunięte pofabryczne zadziory i ostre krawędzie
- poprawiony port ładowania
- poprawiona korona lufy
- założona osłona PET
- wszystko umyte i poprawnie nasmarowane
- regulacja spustu
-wykonany ślizg na tłoku.
Kombinowałem trochę sam z regulacją spustu terazi jeszcze trochę muszę nad nim popracować.No i nad własna techniką oczywiście. :)
Awatar użytkownika
x_Janusz
Posty: 38
Rejestracja: 29 kwie 2020, 10:14

Re: Skupienie na 30 m z Hatsana 90.

Post autor: x_Janusz »

Jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś, to poczytaj owłaśnie o technice strzelania. Na 30m pewne podpowiedzi są bardzo przydatne. Bo nawet przy pcp można popełniać błędy.
AA Tx200 (Senio)+Bushnell, AA S400F Classic (SW)+DOT
j23
Posty: 36
Rejestracja: 11 maja 2020, 18:00

Re: Skupienie na 30 m z Hatsana 90.

Post autor: j23 »

I dociążenie osady też może pomóc.
Jacek245
Posty: 115
Rejestracja: 21 cze 2019, 14:57

Re: Skupienie na 30 m z Hatsana 90.

Post autor: Jacek245 »

Uczę się gdzie się da i od kogo się da.
Dzięki i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
x_Janusz
Posty: 38
Rejestracja: 29 kwie 2020, 10:14

Re: Skupienie na 30 m z Hatsana 90.

Post autor: x_Janusz »

To taka rada z własnego doświadczenia...strzelaj i baw się tym. I bardziej się skupiaj na samym strzelaniu niż na wyniku. Modyfikacje sprzętu to "never ending story", zmienianie sprzętu i dokupywanie kolejnych sztuk też. Czas Ci będzie uciekał na "gonieniu zająca". A lepiej go przepuszczać ołowiem przez lufę. Traktuj to jak pasję. Ja kiedyś też szukałem "dziury w całym" (nie tylko w tej pasji), doskonaliłem zabawki zamiast się bawić. Sam zauważyłeś, że hatsan to nie pcp. A pcp też zawsze mogłoby być lepsze. A najlepsze pcp to nie sztucer...i tak można się pogrążać bardzo długo.
AA Tx200 (Senio)+Bushnell, AA S400F Classic (SW)+DOT
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4619
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Skupienie na 30 m z Hatsana 90.

Post autor: Mamutowicz »

Jacek, a strzelasz do kropki czy do profesjonalnej tarczy ( tej z dużym czarnym polem na srodku)?
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Jacek245
Posty: 115
Rejestracja: 21 cze 2019, 14:57

Re: Skupienie na 30 m z Hatsana 90.

Post autor: Jacek245 »

Witam.Robię sobie tarcze sam-drukuję na drukarce.Okrąg o średnicy 5 cm ,w środku kropka.Na początku strzelania strzelam do tarczy,doregulowuję lunetę i siebie,potem jak już mam zadowalające skupienie zaczynam strzelać do spinnera.W zasadzie celność jakieś 80-90 %.Strzelanie do spinnera jest głównym zadaniem na każdym treningu bo po prostu to własnie mnie bawi.Strzelam na danym dystansie z różnych pozycji .Tak to wygląda.
Pozdrawiam.
Jacek245
Posty: 115
Rejestracja: 21 cze 2019, 14:57

Re: Skupienie na 30 m z Hatsana 90.

Post autor: Jacek245 »

Zastanawiam się czy sensowne byłoby posiadanie dwóch karabinków-jednej sprężyny czyli Hatsana a drugiego np. Beemana QB 78 na CO2 - czy takie rozwiązanie coś wnosi jeżeli chodzi o umiejętności strzeleckie,czy zaspokaja jedynie chęć urozmaicenia sobie hobby.?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6429
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skupienie na 30 m z Hatsana 90.

Post autor: Qbuś »

:hm: Bardziej ta "druga" opcja. Podstawa to dobry, sprawdzony sprzęt i trening (jak najwięcej) 8) .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3159
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skupienie na 30 m z Hatsana 90.

Post autor: kamazek »

Jeżeli chcesz traktować wiatrówkowanie jako relaksujące hobby, oczywiście z mocnym nastawieniem na szlifowanie swoich umiejętności, to posiadanie kilku wiatrówek, krótkich i długich pomaga uniknąć znudzeniu się tą pasją.

Każdy z nas zaczynał od jednej pukawki, a teraz często sprzęt nie mieści się w szafkach czy pod łóżkiem :lol:
Ale jak wciągniesz się na konika na dobre, to i tak najlepiej zrobiony Hatsan czy inna chinka zacznie cię ograniczać :)

Progres w strzelaniu zapewnia tylko coś ze stajni AA, HW czy Walthera, pozostając tylko przy sprężynach.
A jak pojedziesz na jakieś zawody i pacniesz sobie z użyczonego pecepa, wymuskanego na błysk stajera, to już umarł w butach ;)
Organy wewnętrzne zastawisz, aby zdobyć kolejną zabawkę :lol:
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
zaskoor
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 600
Rejestracja: 11 cze 2014, 17:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skupienie na 30 m z Hatsana 90.

Post autor: zaskoor »

"Organy wewnętrzne zastawisz, aby zdobyć kolejną zabawkę"
na nieszczęście Kamazka wątroby z marskościa nikt nie chciał i tak Kamazek musiał sprzedać łososia ;) <joke> ;)
Było C11, P900, Vantage, C1377, Hydraulik. QB78 Mamutkowy
Jest c1077 , PSsssst , p17 , kuperek , ABS z ASG
ODPOWIEDZ