Obrazek

Montaż

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Montaż

Post autor: Mamutowicz »

RobertJ
Właśnie tak powinno być jak u ciebie, a u niego jest odwrócona.
Ja też tak miałem w montażu Leapersa. Nawet zapodałem ( lata świetlne temu) temat z podobnym problemem i wtedy właśnie rozwiązaniem okazało się odwrócenie tej "łapki".
W tej chwili u niego śruby nie dotykają powierzchni "łapki" równolegle, więc po pierwsze kancerują ją, a po drugie - przy mocniejszym dokręceniu mogą sie pogiąć.
Nie ma co dyskutować, tylko trzeba odwrócić stopkę.
Jak pomoże - to super.
Jak nie pomoże - to wtedy dopiero można bić pianę nad tym co, czy, jak i po co.
Ehhh...
I na kiego ja se tak klawiaturę strzępię..?
Kezysiek_Walcz
Ja wiem że są święta, ale cała procedura, łącznie z wyjęciem karabinka spod łóżka nie powinna zająć więcej niż 10 minut..
Nie musisz z niego od razu strzelać.
Wystarczy sprawdzić czy jest ok czy nie.
Postrzelasz jutro.. ;)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Kezysiek_Walcz
Posty: 19
Rejestracja: 27 mar 2020, 20:35

Re: Montaż

Post autor: Kezysiek_Walcz »

Obrazek

Obróciłem i wygląda zdecydowanie lepiej. Teraz pozostanie postrzelać i sprawdzić jak trzyma oś z lufą. Ale powiem, że ten montaż + szyna + odrzut Hatsana nie nastawia mnie optymizmem.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Montaż

Post autor: kamazek »

Jeżeli Twój Hatsan jest w wersji RS, to powinno być dobrze :)
Tylko ta luneta, co prawda Delta, ale w wersji najtańszej ...:hm:
Czy wytrzyma na kopiącym karabinku ?
Taki zestaw ci polecono, czy księgowość na tyle pozwoliła ? ;)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Kezysiek_Walcz
Posty: 19
Rejestracja: 27 mar 2020, 20:35

Re: Montaż

Post autor: Kezysiek_Walcz »

Jedno i drugie. Z powodu finansów poprosiłem o dobranie najtańszej z możliwych. Czy dobrym pomysłem byłoby posmarować gwint śrub montażu specjalnym klejem do gwintów? Mam wrażenie, że po ok 150 strzałach lekko się poluzowują.
Awatar użytkownika
Robert J
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 453
Rejestracja: 20 sie 2017, 16:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Montaż

Post autor: Robert J »

Za słabo dokręciłeś albo masz takiego trzepaka że masakra :D Posmarować możesz niebieskim nie czerwonym :)
Mam Gamo Replay 10 i nic wam do tego :PP
Lubiem DiscoPolo :gwizd: i zbieram na hulajnoge :)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Montaż

Post autor: Mamutowicz »

Kezysiek_Walcz pisze: 14 kwie 2020, 14:59 Obróciłem i wygląda zdecydowanie lepiej. Teraz pozostanie postrzelać i sprawdzić jak trzyma oś z lufą. Ale powiem, że ten montaż + szyna + odrzut Hatsana nie nastawia mnie optymizmem.
No i git.
Bardziej "w osi" nie będzie.
W sumie i tak miałeś szczęście.
Kiedyś kupiłem montaż, już nie pamiętam jakiej firmy, który w ogóle nie wchodził.. :nie:
Ponieważ system jest okrągły to zęby nie łapały wcięć, bo montaż opierał się na systemie "brzuchem" i "łapki" nie sięgały..
Coś jak jamnik z nadwagą który nie może dostać nóżkami do ziemi.. :lol:
Pomogło dopiero przejechanie ślifierką spodu montażu, żeby dał radę złapać szynę szczękami.
W Twoim przypadku powinno wszystko być dobrze.

Nie sądzę żebyś musiał kleić śruby. Jak je mocno ( ale z wyczuciem ) dokręcisz to powinny trzymać.
A karabinek masz po "cywilizacji" czy pudełkowca?
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Kezysiek_Walcz
Posty: 19
Rejestracja: 27 mar 2020, 20:35

Re: Montaż

Post autor: Kezysiek_Walcz »

"Karabinek" jest po cywilizacji z "Superwiatrówki"
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Montaż

Post autor: rokasa58 »

Kezysiek_Walcz pisze: 15 kwie 2020, 4:13 "Karabinek" jest po cywilizacji z "Superwiatrówki"
Wykonaj prosty test:
Obrazek
Jeśli się przesunie kilka mm to ok (celnie i dobrze dla lupy) a jak spadnie z wieżyczki,to lipa.Co prawda, im osada cięższa tym lepiej taki test wychodzi,Twoja to lekki polimer.
Mój prosport na początku miał z tym problem,dopiero po zamontowaniu zestawu od Waldka i pomimo energii 16,8J było dobrze.
Kezysiek_Walcz
Posty: 19
Rejestracja: 27 mar 2020, 20:35

Re: Montaż

Post autor: Kezysiek_Walcz »

Mieszkam w Wałczu ( zachodniopomorskie ). Czy wiecie gdzie mógłbym zbadać mojego Hatsana na chronografie ?
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Montaż

Post autor: Qbuś »

Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
woj2nio
-#zasłużony2020-21
-#zasłużony2020-21
Posty: 102
Rejestracja: 26 wrz 2018, 14:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Montaż

Post autor: woj2nio »

Robert J pisze: 13 kwie 2020, 20:32 Aaaaa bo karabinek pociągnięty olejem i w pokrowcu :D
To jeszcze tylko "Head&Shoulders" i będzie "git" :up: :aloha:
... a kiedyś nauczę się strzelać :gwizd: ... o trafianiu w cel nawet nie wspominam... 8)
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Montaż

Post autor: masa »

Witajcie.
Mały dodatek do wszystkiego, co już powyżej napisane.
W weekend wrzucałem nową lupkę na TXa i pomyślałem, że zestaw wymaga trochę więcej, niż tylko: "rozpakować, założyć, przymierzyć, ustawić, dokręcić" :gwizd:
Jako, że nowa lupka ma tubus 30mm musiałem nabyć nowy montaż. Padło na średniego dwuczęściowego Leapersa. W pełni świadomie, znając wszystkie wady takiego rozwiązania wziąłem pod uwagę ew. "dopracowanie" samego montażu. Do tej pory miałem do czynienia z montażami no name (PP), Delta, Hawke i Leapers. Jak dla mnie nie różniły się od siebie w istotny sposób. Ostatnio używany dwuczęściowy calowy Leapers wydał mi się całkiem nieźle wykonany i solidny. Do tego doszła fajna cena (wyprzedaż) i problemy z dostępnością (Hawke, Sportsmach). BKLa pominąłem - 3 stówy droższy od Leapersa - wolałem kupić lepszą lunetę. :down:
Wszystko rozpakowane, wstępna przymiarka i trzeba było obrócić ząbki montażu, żeby to w ogóle jako tako pasowało.
Stwierdziłem, że użyję innej metody na zbadanie wartości przekoszenia osi montażu względem systemu karabinka i oto, co z tego wyszło:
20220423_140615.jpg
Pomiar przesunięcia "połówek" obróconych o 180* wykazał 1,8mm, więc w standardowym ustawieniu montaż "ucieka" od osi frezów systemu o 0,9mm - kosmosu nie ma, ale dla mnie dużo za dużo.
leappers 2.jpg
Żeby skorygować pochylenie boczne obejm konieczna jest korekta wysokości ruchomych szczęk. Nie spowoduje to przesunięcia obejm, a ich minimalne "obrócenie".
leappers 1.jpg
Nie zależało mi na zachowaniu "pionu" na obejmach, ale na przesunięciu samej osi. Pion względem systemu karabinka ma trzymać krzyż lunety.
Frezowanie ząbków spowodowało "opadnięcie" obejm po ich stronie. Wykonane na obu obejmach o taką samą wartość powoduje symetryczne zbliżanie się osi obu obejm do siebie aż do momentu, kiedy te osie będą się pokrywać (albo "prawie" pokrywać ;) ).
Sama korekta wygląda tak:
20220423_143214.jpg
Po obróbce na ząbku powstaje ostra krawędź - trzeba ją stępić, żeby właściwie trzymało. Frezy na systemie nigdy nie będą obrobione "na ostro", a ząbek ma trzymać powierzchniami, a nie samą krawędzią.
W moim przypadku z każdego ząbka sfrezowałem 0,4mm. Po zamontowaniu obejm we właściwy sposób (śruby po tej samej stronie) konieczna była korekta jednego ząbka o dodatkowe 0,1mm.
Efekt prac jak na zdjęciu:
20220423_155230.jpg
Sukces - zmierzone przesunięcie szczęk 0,1-0,15mm, czyli przesunięcie osi montażu względem osi szyny systemu to 0,05-0,075mm. To 12x mniej, niż wyjściowo. :up:
Taka wartość dla mnie to więcej niż ok. 8)
Jeżeli ktoś ma wprawę w posługiwaniu się pilnikiem i dysponuje dokładną suwmiarką będzie w stanie wykonać taką korektę samodzielnie.
Muszę dodać 2 ważne uwagi:
1. Modyfikując montaż w ten sposób dopasowujemy go do TEGO KONKRETNEGO KARABINKA!!! Każdy producent frezuje szyny na swoich karabinkach trochę inaczej.
2. Celowo nie używam określenia "ustawianie osi montażu w osi LUFY" - nie biorę na siebie odpowiedzialności co do dokładności i współosiowości wykonania frezów na systemie w stosunku do osi lufy przez producentów karabinków.
Na podsumowanie - u mnie to zadziałało bardzo dobrze. Montaż trzyma jak zamurowany, a przy zerowaniu lunety na 25m trzeba było zmienić ustawienie w pionie tylko o 6 klików od osi optycznej lunety, więc super :up: :D
Trochę dłubania, a efekt, jak w BKLu i zostaje prawie 3 stówy w kieszeni :D
P.S. Jeżeli ktoś posiada montaż dwuczęściowy Sportsmatch i będzie mu się chciało, to prośba o sprawdzenie odchylenia szczęk w taki sposób, jaki pokazałem na pierwszym zdjęciu. Bardzo mnie ciekawi jak to wygląda w przypadku marki "premium" ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Montaż

Post autor: Qbuś »

:hm: Jednak "szczelanie" to nie taka prosta sprawa jak myślą niektórzy . :lol: :up:
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Montaż

Post autor: masa »

Qbuś pisze: 24 kwie 2022, 17:00 :hm: Jednak "szczelanie" to nie taka prosta sprawa jak myślą niektórzy . :lol: :up:
Ja myślę, że ci, co ftafiają nie szukają sobie takich dylematów ;) :D
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Montaż

Post autor: kamazek »

Stachu ostatnio jest ewidentnie na jakichś "wspomagaczach" ;)
Przedtem Gamo, teraz montaż...
Ale to bardzo dobrze, konstruktywne posty techniczne są na forum bardzo potrzebne :spoko:
Chociaż obawiam się, że doceni to tylko dosłownie parę osób :(
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
ODPOWIEDZ